Azzal, hogy egymást bántjuk, önmagunkat gyengítjük, s az ellenséget erősítjük
A Magyar Közösség Pártja Komáromi Járási Elnöksége június 3-án, a gyászos trianoni döntés 101. évfordulóját megelőző délután tartott méltó megemlékezést a Tiszti Pavilonban, majd a helyi Trianon-emlékműnél. Az időpontválasztást egyrészt az indokolta, hogy a helyi szervezetek tagjai meg akarták nézni a városban ma utoljára látható Trianon 1918-1920 - az államfordulat eseményei a mai Dél-szlovákia térségében című vándorkiállítást, másrészt pénteken többen a saját településükön kívánnak emlékezni.

Annak ellenére, hogy az MKP-s rendezvény a Te Ügyed Kör (T.Ü.Kör) Polgári Társulás MKP vezetésének írt, kioktató hangú nyílt levele miatt civakodással indult, egy bölcs döntésnek köszönhetően mégis zökkenőmentesen valósult meg. A Feszty Zsolt vezette társulás kifogásolta, hogy a református egyház telkén álló, tulajdonukat képező emlékműnél történő megemlékezéshez a magyar párt köteles lett volna az érintett egyház és társulásuk jóváhagyását kérni, amiről nincs tudomása.
Az sem nyerte el a tetszését, hogy annak talapzatánál az emlékezők mécseseket akartak gyújtani ahelyett, hogy köveket helyeztek volna el, "mert a kő marad".
Leszögezte:
Nagy György, az MKP Komáromi Járási Elnökségének tagja válaszában leszögezte: egy héttel ezelőtt találkozott Feszty Zsolttal, akivel tudatta, hogy az MKP a Trianon-tárlat közös megtekintése miatt tartja június 3-án a megemlékezést. Állítása szerint
Hozzáfűzte: Fazekas László volt református püspökkel pedig telefonon egyeztetett a tervükről, amibe ő is beleegyezett.
Nos, az ominózus levélváltás után az a döntés született, hogy Forró Krisztián országos és Becse Norbert járási MKP-elnök a Trianon-tárlat színhelyén mond beszédet, s így is történt.
Becse Norbert a jelenlevők üdvözlése után beszédében hangsúlyozta:
Majd Forró Krisztián beszéde elején a 101 évvel ezelőtt történt igazságtalan országcsonkítást és nemzetünk darabokra szaggatását idézte fel. Hangsúlyozta, hogy a rengeteg megpróbáltatás ellenére, még mindig itt vagyunk.
Hozzátette:
A trianoni események tanulságaként kiemelte, hogy „egyedül, szövetségesek nélkül mindig nehezebb megvívni a csatákat, és bizony, az nem egyszer vezet vereséghez. Ezért ma is elsősorban a közösségünkön belül kell, hogy egységesek legyünk. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egyformán kell gondolkodnunk, ám el kell tudnunk fogadnunk egymást. Szerinte a legfontosabb összekötő kapcsot az jelenti, hogy mindnyájan magyarok vagyunk.
– figyelmeztetett.
A Fórum Kisebbségkutató Intézet vándorkiállításának közös szemrevételezése után a résztvevők átvonultak a Trianon-emlékműhöz, s annak talapzatánál tetszés szerint emlékköveket vagy égő mécseseket helyezhettek el. Közben az izsai Sámson Gizella és Bulajcsík Júlia odaillő népdalokkal teremtette meg a méltó hangulatot. Záróakkordként az emlékezők a Himnuszt és a Székely Himnuszt is elénekelték.
Távozás előtt többen megjegyezték:
További részleteket a Magyar 7 hetilap június 8-i számában is olvashatnak.
