2025. május 15., 17:28

Az Isten, haza és embertársak szolgálatában

Május 8-án ünnepélyesen átadták a füleki Koháry-kúriát, amely a helyi magyar cserkészet központja lesz. Az épület a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség egyik legjelentősebb ingatlana, melynek megvételéhez és teljes körű felújításához a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága járult hozzá. Az ünnepségen beszédet mondott Nacsa Lőrinc, nemzetpolitikáért felelős államtitkár, majd felavatták Esterházy János emléktábláját.

fülek
Koháry-kúria
Fotó: Schnelczer Zoltán

A füleki Koháry-kúriát II. Koháry István építtette, amikor Thököly fogságából visszatért Fülekre. Mivel a törökök a várat és a várost is lerombolták, Koháry István kezdte újjáépíteni. A füleki Szűz Mária mennybevétele tiszteletére szentelt templom építését is ő kezdte el, ezzel egy időben épült a helyi rezidenciája, a Koháry-kúria is, amelynek egy része 2004 óta a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség tulajdona.

Az ország legnagyobb magyar gyermek- és ifjúságnevelő szervezete

A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 1990. március 11-én alakult újjá, jelenleg 1554 taggal és 32 aktív cserkészcsapattal működik. Az elmúlt több mint három évtized alatt Szlovákia legnagyobb magyar gyermek- és ifjúságnevelő szervezetévé vált. Heti szinten, önkéntes alapon foglalkozik gyermekekkel és fiatalokkal. Országszerte szervez táborokat, programokat és képzéseket, amelyek célja a közösségépítés és a fiatalok sokoldalú fejlesztése. Csapatai havonta több száz gyermek számára nyújtanak lehetőséget a játszva fejlődés örömére. Csémi Szilárd, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség alelnöke elmondta, ritka azonban, hogy egy cserkészcsapat 300 éves kastélyépületben székelhet.

Az épület felét az örökösök 2004-ben ajándékozták a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségnek. Nagyon rossz állapotban volt a tető, illetve maga az épület is. Szinte már az utolsó előtti pillanatban sikerült állagmegóvással megmenteni a beomlástól, majd a belső terekben is elkezdődtek kisebb-nagyobb felújítási munkálatok.

Az évek során, fokozatosan, részleteiben vásároltuk meg az épületet a társtulajdonosoktól, és főként önkéntes munkával próbáltuk javítani, szépíteni. Legutóbb a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkárságnak köszönhetően sikerült a kúria utolsó negyedét is megvásárolni, így már teljes egészében a mi tulajdonunkban van az épület – részletezte az alelnök, hozzátéve, korábban megyei pénzekből és sok apró támogatásból próbálták szinten tartani az épületet. A mostani pénzinjekció azonban valódi áttörést jelentett.

– Több részletben, összesen 148 millió 500 ezer forintot, azaz több mint 371 ezer eurót kaptunk. Ebből az összegből azonban nem lehetett volna felújítani a kúriát, ha egy külső cégnek adjuk a munkát. De hála istennek nagyon jó mesterembereink vannak a cserkészek között, úgyhogy önerőből, nagyon sok önrésszel, önkéntes munkával dolgoztunk, illetve a Cserkészszövetség anyagilag is hozzájárult a felújításhoz.

Fontosnak tartottuk azt is, hogy a kordokumentumok alapján, a történelmi hűség jegyében állítsuk vissza az eredeti állapotát, hiszen gazdag történelmi múlttal rendelkezik a kastély

– tette hozzá.

szobor
Nacsa Lőrinc és Gubík László leleplezik Esterházy János szobrát
Fotó:  Schnelczer Zoltán
Több mint egyszerű ifjúsági szervezet

A kívül-belül megújult kúria és annak udvara a helyi magyar cserkészet, a magyar ifjúság és az egész helyi magyar közösség fontos és élő központja lesz.

Most, hogy ilyen összkomfortos lett az épület, sokkal nagyobb lehetőségek adódnak számunkra a programokat illetően.

A vezetőképzésnek, a különféle hétvégi rendezvényeinknek, kisebb táboroknak, tanyázásoknak ideális helyszíne lehet, hiszen nemcsak az épületet, de a körülötte lévő tágas udvarrészt is ki tudjuk használni. Ez egy nagy zárt terület, amely biztonságos környezetet biztosít a gyerekek számára, akik nagyon jól érzik itt magukat – mondta Csémi Szilárd.

Füleken egyébként már az 1920-as években is volt cserkészraj. Akkoriban még a losonci cserkészcsapat alá tartozott, majd 1933-ban, egy ferences atya vezetésével alakult meg az önálló cserkészcsapat. A második világháború után, mint ahogy mindenhol, Füleken is betiltották a mozgalmat, ezt követően a '90-es években indult újjá. Ismét tíz évig rajként működött, és 2002-ben vált hivatalosan a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség csapatává, 47. számú Koháry István cserkészcsapat néven.

Az azóta eltelt években a füleki csapat használta a kúria egy részét. Romos, omladozó épület volt kívülről, de a belső tereket a csapat tagjai nagyon élhetővé, barátságossá és otthonossá varázsolták.

A mostani felújítás pedig biztosítja azt, hogy nemcsak a helyiek, de az egész szövetség bázisként még évekig tudja használni az épületet. A füleki csapatnak jelenleg 30 tagja van. Cserkészként nagyon fontos számunkra, hogy a fiatalokhoz közel hozzuk a természetet, figyeljünk a lelki életre, a fiatalok jellemfejlődésére, és arra, hogy önállóak legyenek – fűzte hozzá Gáspár András, a 47. számú Koháry István cserkészcsapat vezetője.

A cserkészet hazaszeretetre és keresztény hitre nevel

Az ünnepélyes átadón a cserkészszövetség tagjain és a meghívott vendégeken kívül részt vett Nacsa Lőrinc, nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke. Nacsa Lőrinc beszédében kiemelte: nemcsak egy épületet adtak át, hanem egy olyan helyet, amelynek falai között új fejezet kezdődhet a füleki cserkészek életében, és amely egyszerre őrzi a múltat és mutat utat a jövőnek. Kiemelte továbbá, a Koháry-kúria a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségben a legkiválóbb gazdára talált, ugyanis a cserkészmozgalom mindig is több volt egyszerű ifjúsági szervezetnél.

A cserkészet megtanít a természet és a ránk hagyott kulturális örökség tiszteletére, hazaszeretetre és keresztény hitre nevel, ezek pedig olyan értékek, amelyek megtartottak bennünket, magyarokat itt, a Kárpát-medencében ezeréves történelmünk során, és amelyek biztos talajként szolgálnak jövőnk, a közös magyar jövő építéséhez.

Ezért is örömteli, hogy az épület, amely mára a szülőföld iránti hűség szimbólumává vált itt, Füleken, végre teljes egészében a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség tulajdonába került és így a cserkészek nemzetépítő és jövőt formáló munkájának színhelyévé válhat – mondta beszédében az államtitkár.

Örömét fejezte ki, hogy a magyar kormány és a nemzetpolitikai államtitkárság hozzájárulhatott az épület felújításához, új kezdetet, új életet adva a Koháry-kúriának és ezzel együtt új lehetőséget is a magyar fiatalok számára, hogy az épület falai között erős közösséggé kovácsolódjanak és erősítsék nemzeti identitásukat.

– Az átadóünnepséget emellett az is különlegessé teszi, hogy épp 2025-ben, a jövő nemzedék évében kerülhet rá sor, amikor is célul tűztük ki, hogy még jobban erősítsük a magyar fiatalokat szerte a Kárpát-medencében.

Jövőnk ugyanis a magyar fiatalokon, a jövő nemzedékén múlik, ezért fontos, hogy olyan értékeket adjunk át számukra, amelyekre építhetnek a jövőben. A cserkészet épp egy ilyen biztos támaszt jelent, hiszen olyan értékeket közvetít, amelyek igazodási pontként szolgálnak ebben a rohamosan változó, a valódi értékeket elutasító világban.

Ezért kiemelten fontos, hogy a cserkészet továbbra is a hagyományos értékek mentén szerveződjön, az Isten, haza és embertársak szolgálatának hármasán – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc, egyúttal köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik önkéntesen részt vettek az épület felújításának munkálataiban. Az összefogásnak köszönhetően Fülek harmadik legrégibb épülete újra valódi fényében tündökölhet, szolgálva ezzel a helyi magyar cserkészetet, a magyar ifjúságot és az egész magyar közösséget.

Megjelent a Magyar7 2025/19. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.