2023. június 5., 15:17

„Az ima böjt nélkül csak fecsegés, a böjt ima nélkül csupán fogyókúra”

A Csemadok somorjai alapszervezete, a Via Nova – Új Út Somorja és a Corvin Mátyás Alapiskola közös rendezésében tegnap megemlékezés zajlott Somorján, a trianoni békediktátum 103. évfordulóján, melynek fő szónoka Eperjes Károly, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész volt, akivel a megemlékezés után Méry János beszélgetett a római katolikus plébániatemplomban. Este fél nyolckor pedig negyedik alkalommal lobbant fel az összetartozás tüze a helyi Corvin Mátyás Alapiskola udvarán.

eperjes-karoly__1
Galéria
+13 kép a galériában
Eperjes Károly
Fotó: Lacza Gergely

Június negyedike az 1920-as trianoni békediktátum aláírásának napja 2010. május 31. óta a Nemzeti Összetartozás Napja is egyben, melyet a magyar országgyűlés 302 igen, 55 nem és 12 tartózkodó szavazat mellett iktatott törvénybe. A törvény elfogadásával kinyilvánította, a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme.

brunczlik-viktor
Brunczlík Viktor
Fotó:  Lacza Gergely

A szózat közös eléneklése után a Nemzeti Összetartozás Napja fontosságáról hallhattunk egy rövid ismertetőt Brunczlík Viktor tolmácsolásában, majd katonadalokat hallhattunk Mezei Attila somorjai énekestől. Ezt követően Hecht Annabelle József Attila Nem! Nem! Soha! című versét mondta el.

hecht-annabelle
Hecht Annabelle
Fotó:  Lacza Gergely

Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész személyes hangvételű beszédében kifejtette, hogy Trianon óta mi vagyunk az egyetlen nemzet, amelyet saját maga vesz körül. A színművész felhívta a jelenlévők figyelmét Babits Mihály Eucharistia című költeményére, amelyet személy szerint ő a legszebb Trianon-versnek tart, mert a megtisztulás fontosságát hangsúlyozza. Annak is utolsó strófáját említette példamutatásként és egyfajta iránytűként a magyarság számára:

„hogy szellem és ne hús tegyen
magyarrá, s nőjünk ég felé,
testvér-népek közt, mint a fák,
kiket mennyből táplál a Nap.”

Nekem hat évbe telt, míg megértettem ezt a metaforát, hogy a költő mit akar a Nappal. Hát a nap az oltári szentség. Ahogy a fizikai dolgokat a Nap energiája élteti, úgy az emberek lelkét, a metafizikát az Isten szent lelke”,

hangsúlyozta Eperjes Károly.

eperjes-karoly_
Eperjes Károly
Fotó:  Lacza Gergely

Véleménye szerint az sem véletlen, hogy az 52. Eucharisztikus világkongresszus épp száz évvel Trianon után került volna megrendezésre Budapesten (amelyet végül a Covid miatt egy évvel elhalasztottak).

Beszéde végén a keresztényi szeretetre mutatott rá, hiszen ha a magyarságot támadás éri, akkor sosem szabad kardunkat kivonni, mivel ahogy Máté evangéliumában is írják, „aki kardot ragad, az kard által vész el”. Magunkért vezekelni kell, másokért engesztelni, és inkább az „imahadjáratba” szálljunk be. De az ima böjt nélkül csak fecsegés, a böjt ima nélkül meg csupán fogyókúra, amiből még anorexia is lehet, véli a színművész.

A katolikus templomban a beszélgetés során is utalt az előbb leírtakra Eperjes Károly, aki elmesélte, hogy az 1956-os forradalom idején édesapja, aki a forradalmi bizottmány elnöke volt, és később csupán azért nem végezték ki, mert a keresztényi elvek alapján nem tett eleget a forradalmárok kérésének és nem végezte ki az AVH embereit. Majd törvényes bíróság előtt, ha tudják, megvédhetik magukat, de agyonlövés nincs, idézte „Szamóca” apja szavait.

eperjes-karoly-es-mery-janos
Eperjes Károly és Méry János
Fotó:  Lacza Gergely

Méry János kérdésére, hogy egyetért-e Illyés Gyula szavaival, mi szerint az a magyar, akinek fáj Trianon, a színművész nemmel válaszolt mondván, az a magyar, aki Trianon előtt élt, az nem volt magyar? „Az a magyar, akinek az identitása Szent Istvánon keresztül él”, válaszolta meg a kérdést Eperjes, aki kitért az Isten–család–haza „szentháromságára” és fontosságára.

Elmesélte, hogy ugyan megkeresztelték, de az igazi megtérése akkor történt meg, amikor halálos betegen feküdt a kórházban és már papot hívtak hozzá. Akkor döbbent rá, hogy a lelki táplálék csodát tehet, hiszen a felépülését is lényegében csodának tartja, amelyhez szerinte hozzájárult Pio atya könyve, és amelyről saját maga sem tudja, hogy került a kórházi éjjeliszekrényére. Már az is egy csoda volt, de amikor beleolvasott, azt kezdte érezni, hogy a könyvben lakozó szellemi táplálék hatására fizikailag is erősebbé válik.

Arra a kérdésre, hogy melyik filmet tartja a kedvencének, nem adott egyértelmű választ, mivel sok film és sok szerep áll közel hozzá. A Hídember például valószínűleg kereskedelmi szempontból a legismertebb alkotás, amelyben főszerepet vállalt, s azzal maximálisan azonosulni is tudott, az Eldorádó szakmailag volt nagyon sikeres és igazából e film révén lett ismert, a Csapd le csacsi! című szatirikus vígjátékot pedig az omladozó magyar szocializmus talán legjobb filmes ábrázolásának tartja, ami a cseh új hullám híres alkotásai (pl. Tűz van babám!) mentén magyar életérzéssel is fűszerezi a történetet. Igazából azonban legutóbbi filmjével, a Magyar Passióval tud azonosulni, hiszen ott nemcsak a főszerepet játssza, hanem saját maga rendezte a filmet.

eperjes_karoly
Eperjes Károly
Fotó:  Lacza Gergely

Az esti órákban a helyi Corvin Mátyás Alapiskolában Mészáros Péter igazgató beszéde és a kultúrműsor után meggyújtották az összetartozás tüzét.

a-megemlekezes-a-templomban-beszelgetessel-folytatodott
Galéria
+13 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.