Az idősek támogatása a járvány idején
Vajon a koronavírus-járvány alatt a Komáromi járás kisközségeiben élő nyugdíjasok is részesülnek-e hasonló önkormányzati támogatásban, mint a nagyobb települések idős lakosai?

E nehéz időszakban mindez pénzkérdés, vagy elsősorban jó szándék kell az életük megkönnyítéséhez? Ennek jártunk utána Kolozsnémán, Izsán, Keszegfalván és Martoson.
– Már a járvány első hetében minden helyi lakosnak biztosítottunk védőmaszkot. Azok egy részét megvásároltuk, a többit pedig felajánlásként kaptuk. További új intézkedéseket nem kellett foganatosítanunk, ugyanis községünkben szükség esetén már két évtizede bármelyik rászoruló kérhette és mindig megkapta a segítségünket.
Aki kéri, annak az általunk fenntartott idősotthon konyhájáról az ebédet is házhoz szállítjuk. E célra vagy az otthon két autóját, vagy az én kocsimat használjuk – mondta Szalay Rozália, Kolozsnéma polgármestere. Hozzátette, a nehéz időkben sem nőtt meg az igény a szolgáltatásaik iránt.
Ezért az otthon munkatársai igyekeznek a megszokottnál is több kedves szóval, egyéni foglalkozással lelki támaszt nyújtani nekik, pótolni a hozzátartozóik jelenlétét. Rendszeresen levegőznek az intézmény parkjában, a lazulásukat relax-szoba is szolgálja, s filmvetítésekkel is szórakoztatják őket.
Mostanában fontosnak tartják az átlagosnál gyakoribb orvoslátogatást, és minden reggel a nővérek ellenőrzik az idősek egészségi állapotát.
A szobákat naponta takarítják, s az egész épületet és környékét rendszeresen fertőtlenítik. Egyelőre senkinél nem tapasztaltak a fertőzésre utaló tüneteket. Ebben az otthonban is szeretnék elvégeztetni a kormány által beígért ingyenes mintavételt. Azoknál, akik az elmúlt hetekben más betegségek miatt haláloztak el, a vírustesztelés negatív eredményt mutatott.
– A község költségvetéséből először az idős lakosainknak biztosítottunk 350 darab szájmaszkot a helyi varrónő jóvoltából.
Többet megvásároltunk, s miután az igényünket közzétettük a világhálón, ingyenes felajánlások is érkeztek. Így az 1700 izsai lakos egyike sem maradt maszk nélkül – nyilatkozta Domin István, Izsa polgármestere. Mivel a falujukban folyamatosan működik az étel házhoz szállítását is biztosító kifőzde, valamint a Komárom felé vezető úton levő étteremből is lehet ételt rendelni, az idősek közül többen élnek a lehetőséggel. Nekik erre a célra a költségvetésből napi 50 centes hozzájárulást tudnak adni.
– Eddig csak egyetlen lakosunk volt, aki a bevásárlásnál kérte a segítségünket. Egyik képviselőnk, aki a Vöröskereszt alapszervezetének az elnöke, azonnal segített.
Ahogy tudjuk, igyekszünk megkönnyíteni az idős lakosaink életét.
– A járvány kezdetén a 60 év feletti lakosaink számára mintegy 400 védőmaszkot vásároltunk.
A községi hivatal szolgálati kocsijával a rászorulók bevásárlásába is besegítünk. A mezőgazdasági szövetkezet konyháján a nyugdíjasaink által rendelt ebédet, a helyi patikában kiváltott gyógyszereket is kiszállítjuk. Nem túl sokan igénylik ezt, hiszen a legtöbb esetben a családtagjaikra is számíthatnak – hangsúlyozta Pataki Dezső, Keszegfalva első embere.
Mivel a helyi körzeti orvos és a fogorvos is a 65 év feletti, veszélyeztetett csoportba tartozik, most egyikük sem fogadhatja a betegeket.
A szükséges gyógyszereket azonban a telefonos egyeztetés után felírják. E lehetőségről korábban a helyi hangszórón és a község honlapján is tájékoztatták a lakosságot. Szerencsére eddig nagyobb problémák sem az idősekkel, sem a helyi roma közösség tagjaival nem adódtak. Utóbbiaknak a községi kasszából tisztálkodási és fertőtlenítőszereket is vásároltak, s mindannyiukat a mozgásuk korlátozására kérték.
– mondta Keszeg István, Martos polgármestere. – A külföldről az elsők között hazatért, illetve házi karanténba vonult martosiak kérték, hogy vásároljunk be nekik, amit az egyik önkéntesünk végzett. Azóta mások ilyen jellegű segítséget nem tőlünk, hanem inkább a hozzátartozóiktól kérnek. Ugyancsak a segítségükkel jutnak el az ógyallai körzeti orvoshoz, s a gyógyszereket is ott váltják ki a családtagjaik. Persze, igény esetén hozzánk is fordulhatnak.
Már a járvány kezdetén természetesnek tartották, hogy a helyi asszonyok által saját kezűleg elkészített ingyenes védőmaszkokkal minden érdeklődőt ellássanak.
Akik tudtak, a maszkokért maguk mentek el a községi hivatalba, a többieknek kiszállították. A falusi kertes házakban az idősebbeknek is könnyebb elviselniük a karantént, mint a városi paneltömbökbe bezárkózó lakosoknak. Különösebb gondjaik eddig nem adódtak, fegyelmezettek a martosiak, betartják az óvintézkedéseket.
Megjelent a Magyar7 2020/19. számában.