2020. november 17., 17:34

Az idén 270-nél több koraszülött jött világra a kassai egyetemi kórházban

Kelet-Szlovákiában a kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórházban (UNLP) lát napvilágot a legtöbb koraszülött gyermek. Az idei évben eddig 274 koraszülött baba született itt, ebből hetvenhárom 500 és 1500 gramm közötti súllyal – tájékoztatott a kórház a november 17-i koraszülöttek világnapja alkalmából.

Fotó: TASR

Az újszülött babák 4-8 százalékát teszik ki a koraszülöttek, vagyis akik a 36. terhességi hét előtt és 2500 grammnál kisebb súllyal születnek.

Peter Krcho, a kórház perinatológiai osztályának főorvosa szerint el kell gondolkodni azon, hogyan lehet jobbá tenni ezen pici páciensek ellátását. „A szülést követő első néhány perc kulcsfontosságú, döntő a gyermek későbbi egészsége szempontjából. A gyermek első vizsgálatának és stabilizálásának még a köldökzsinór elvágása előtt le kellene zajlania egy speciális, melegíthető ágyon.

Az a célunk, hogy a koraszülötteket ne kelljen lélegeztetőgépre kapcsolni, azt gondoljuk, változtatni kellene a stimulációs stratégián. Ideális esetben ezeknél az újszülötteknél mielőbb nem invazív lélegeztetést kellene alkalmazni, mégpedig az anya közvetlen közelében” – fejtette ki a főorvos.

Kassán a 32. hét előtt, illetve 1500 grammnál kisebb súllyal születetteket az Egyetemi Gyermekkórház (DFN) koraszülött intenzív osztályán kezelik – az idei év során 73-an voltak –, míg a 32. hét után és 1800 gramm fölötti súllyal születettek az UNLP koraszülött osztályára kerülnek, esetükben ugyanis a nagyon specializált ellátás helyett rövid ideig tartó, de pontos és intenzív kezelésre van szükség.

„Ha megemlékezünk a koraszülöttek világnapjáról, nem szabad megfeledkeznünk az 1500-2500 gramm közötti súllyal születettekről, akik a koraszülöttek legnagyobb részét teszik ki. Ők a gyors és hatékony stabilizálást követően gyorsan visszakerülhetnek az anyjukhoz, profitálhatnak az anya-gyermek kapcsolatból, az anyatejből, a szoptatásból, amit a koraszülöttekkel foglalkozó orvosoknak, nővéreknek a lehető legnagyobb mértékben támogatniuk kellene” – mondta Krcho hozzátéve, ezen a területen vannak hiányosságok, amit igyekeznek orvosolni.

A koraszülöttek esetében leggyakrabban a légzés és a vérkeringés stabilizálására, agyvérzés, illetve fertőzések megelőzésére van szükség. Amennyiben az orvosok és a nővérek megbirkóznak ezekkel, a gyermeknél nem kellene a későbbiekben egészségügyi gondoknak kialakulniuk.

„A koraszülötteknél a kórházban töltött idő is eltérő. Az 1000 gramm alatti súllyal születettek körülbelül két hónapig vannak kórházban, ideális esetben az anya társaságában. 1,8-2 kilogrammos súly esetén ez az idő jellemzően 2-3 hétre rövidül” – tette hozzá a főorvos.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.