2020. március 8., 13:15

Az első fecske Somorján

Sajnos, egyre gyakrabban születnek súlyos betegséggel diagnosztizált gyerekek, akik különleges bánásmódot, másfajta nevelési módszert igényelnek. Ezt nem minden iskola és óvoda tudja biztosítani, ugyanis nincs kellő számú szakember, akik teljes munkaidőben tudnának a gyermekekkel foglalkozni.

A Somorjához tartozó Tejfalun szeptembertől új tanítási módszert vezettek be: megalakult a speciális osztály, amelyet az autizmussal élő és más pervazív fejlődési rendellenességben szenvedő gyerekek számára nyitottak.

A Tejfalun működő alapiskola első osztálytól ötödik osztályig biztosítja a felkészülést, most már a súlyosan sérült gyermekek számára is. Baráth Hajnalka igazgató elmondja, hogy az eddig meglévő öt osztályhoz szeptember elejétől hatodikként a figyelem-, a viselkedés-  zavarral és az autizmussal élő gyerekeknek biztosítanak oktatást.

A somorjai Magyar Tannyelvű Speciális Alapiskola kizárólag mentálisan sérült gyerekekkel foglalkozik. A tejfalusi iskola gyermekei nem mentálisan sérültek, tehát betegségük nem befolyásolja mentális képességeiket. A speciális osztályba járó gyerekeknek nincs tanulási nehézségük (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia), csak másképp kell foglalkozni velük, mint az egészséges kisdiákokkal. Az igazgató fontosnak tartotta az osztály létrejöttét, ugyanis a környéken nincs még egy ehhez fogható kis közösség, tehát a maga nemében unikumnak számít az új osztály. A város képviselői is nagymértékben hozzájárultak a speciális osztály létrejöttéhez. A gyermekeket hozzáértő gyógypedagógus tanítja, megfelelő asszisztensek segítségével.

Szeptemberben minden iskolai dolgozó az új helyzethez mérten kezdte meg a munkáját.

Csető Andrea gyógypedagógus, az új osztály vezetője elárulja, hogy hasonló nehézségű gyermekekkel még nem dolgozott, ezért számára is kihívást jelent az új helyzet. Mint mondja, a tanulók ügyesek, jól haladnak a tanulásban, és egyre inkább felzárkóznak a többiekhez.

Eleinte mindenki szkeptikusan fogadta az osztály létrejöttét, hiszen a mostani elv azt tartja, hogy ne szegregáljuk (különítsük el) a speciális igényű gyerekeket, járjanak csak nyugodtan az egészséges diákok közé. Ez azonban nem ilyen egyszerű. Nemcsak a tanárok, a szülők számára is nyilvánvalóvá vált, hogy a speciális osztály nagyban elősegíti a gyermek fejlődését, hiszen így minden gyermekre jut hozzáértő pedagógus vagy asszisztens. A kisosztályban legfeljebb hat diák tanulhat.

A jelenlegi I. B osztályba négy, nagyjából egykorú nebuló jár. (Nyolc-, illetve kilencévesek.) A pedagógusoknak a törvény szerint ugyanazt a tantervet kell követniük, amely szerint a másik osztály tanítói oktatnak. Heti három órában speciális pedagógiai kisegítő órákat tartanak a gyermekeknek, ha a tanár úgy ítéli meg, hogy a diáknak szüksége van a felzárkózáshoz. Pontosan meghatározott tantárgyak és tartalmak segítik a speciális igényű gyerekeket.

Az autistákat az idén már a kommunikáció és szociális készségek fejlesztése nevű tantárgy is segíti, amellyel a grafomotoros készségeket sajátítják el. A figyelemzavaros gyerekeknek pedig viselkedésterápiás foglalkozásokat tartanak a tanárok. Figyelemerősítő gyakorlat lehet a mindennapi szituációk felelevenítése és az egymással folytatott beszélgetés. Ezekről a gyerekekről tudni kell, hogy gyakran agresszívek. Nemcsak a környezetükre jelentenek veszélyt, hanem saját magukra is. Előfordul, hogy magukat harapják meg, fejüket a falba verik. Náluk ez jelenti az érzelmeik kimutatását. Így kezelik az indulataikat, mondja Csető Andrea.

A negativizmus is nagyon jellemző ezekre a gyerekekre. Míg más boldogan készül az iskolába, számukra nyűg, mert nem érdekük a tanulás és a fejlődés.

Nehezen ösztönözhetők bármire. A fél év alatt azonban nagy előrelépést értek el a gyerekek, ami természetesen a tanító néniknek, a nevelőknek és a szülőknek köszönhető. A pedagógusoknak rendkívüli fantáziával és kreativitással kell rendelkezniük, hogy egyáltalán munkára tudják bírni a nebulókat, hiszen bezárkóznak a saját világukba.

Kényszerképzetben szenvedő gyerekek is akadnak, akik mindenben csak elsők lehetnek. Ám ők is örülnek, ha jó jegyet kapnak, ha megdicsérik őket, de egy-egy órán hisztériás rohamok is előfordulnak. A kudarcot nehezen élik meg, ám fokozatosan, rengeteg türelemmel és odaadással kiküszöbölhetők ezek a nehézségek. Az összes betű ismeretének birtokában vannak már, lassan, de biztosan tanulják az olvasás fortélyát. Ügyesen számolnak és írnak. Az önuralom hiánya mellett az idő nekik kedvez, és lassan képesek lesznek uralni a tetteiket és a gondolataikat. Az osztálynak hősei vannak. Olyan hősök, akik nehézségeikhez mérten valamiben kiemelkedővé váltak egy bizonyos tanítási napon.

A speciális igényű gyermekeket ugyanúgy elviszik kirándulni, úszótanfolyamra, vagy egyéb csoportos, kulturális eseményre.

Az egészséges diákokból álló osztály tudja, hogy ezek a gyerekek kicsit mások, mint ők, de az iskolaközösség nagyon jól kezeli a dolgot, így a gyerekek is elfogadják az új osztály tanulóit. A súlyosan sérült gyermekeknek szükségük van a családias közösségre, ahol kellőképpen fel tudnak zárkózni a többiekhez. Ha rendes iskolába járnak, a többiek kiközösítik őket, itt ez nem fordulhat elő.

A tejfalui iskola speciális osztályában a szabályok betartása kissé nehézkes a gyerekek számára, ugyanis nincsenek szabályok.

Egy adott esetnél mindig a helyzet adja, hogy a tanárok hogyan reagáljanak a gyerekek megnyilvánulásaira. Olykor megengedőbbek, másszor szigorúbbak, ez függ a gyermekek lelkiállapotától. Valamelyik diáknak videójátékra, a másiknak Deák Bill Gyula zenéjére van szüksége a megnyugváshoz. A pedagógusok célja, hogy olyan gyerekeket neveljenek ki, akik később, felsősökként képesek egy közösség teljes értékű tagjai lenni, megtanulják megfelelően kezelni az indulatokat, és nem utolsósorban a viselkedési zavarok is háttérbe szorulnak. Az iskola környezete megfelel az elvárásoknak, a közösség elfogadó, a hozzáértő pedagógusok szeretettel foglalkoznak a diákokkal. Ha bővülne a csoport, nagyobb terem is igényelhető az iskolában.

A Dunaszerdahelyi járásban ezen kívül nincs más speciális óvoda, illetve osztály. Az óvodákban a súlyosan sérült gyerekek mellett nincs szakember, aki képes lenne törődni velük. Ezen kellene változtatni. A tejfalui iskola tehát igazi úttörőnek számít ezen a téren, hiszen nekik már sikerült megtenniük az első lépést.         

Az írás megjelent a Magyar7 2020/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.