2022. április 3., 09:27

Az autizmus idei világnapján a komáromi Monostori-híd is kékben ragyogott

Az Egyesült Nemzetek Szervezete 2007 decemberében egy határozatban jelölte ki április 2-át az autizmus világnapjának, amit először 2008-ban tartottak meg. Tette ezt azzal a céllal, hogy felhívja a világ figyelmét az autizmusra, amely világszerte már tízmilliókat érint. Komárom idén harmadízben csatlakozott a Ragyogj kékben! elnevezésű nemzetközi kezdeményezéshez, melynek keretében sötétedéskor minden évben a város más-más jellegzetes építményét, szobrát világítják meg...

Az autizmus idei világnapján a komáromi Monostori-híd is kékben ragyogott
Idén a Magyarországot Szlovákiával összekötő Monostori-híd megvilágítására került sor
Fotó: Komárom város

A világ minden táján egyre több ország, önkormányzat és szervezet csatlakozik a már világszerte ismert Ragyogj kékben! nemzetközi kampányhoz, ami toleranciát, empátiát, elfogadást közvetít autista embertársaink, illetve mindazok felé, akiket valamilyen módon érint ez a fejlődési zavar. Arra is felhívja az emberek figyelmét, hogy az autista emberekhez való helyes hozzáállás és magatartási forma tanulható.

A nemzetközi statisztikák szerint az autizmus spektrumzavar előfordulásának gyakorisága emelkedő számokat mutat, a legfrissebb adatok szerint a gyermekek körében közelít a 2 százalékhoz. Az óvodákban és az iskolákban ma már körülbelül minden 3. osztályteremben ül egy gyermek, akinek a mindennapjait az autizmus befolyásolja – áll a magyarországi AOSZ sajtóközleményében.

Az autizmus sokáig nem számított külön betegségnek, önálló kórképként először 1943-ban Dr. Kanner írta le. A jelenség pontos oka nem ismert, de egyre valószínűbb a genetikai eredet szerepe. Legfőbb tünetei közé tartoznak az érzelmi kötődés hiánya, a kapcsolatteremtési zavar, kommunikációs és egyéb viselkedési zavarok.

Az autizmus idei világnapján a komáromi Monostori-híd is kékben ragyogott
Első alkalommal a Tiszti Pavilon épülete pompázott kék fényben
Fotó:  Komárom város
Sokak számára feledhetetlen élménynek számít, hogy Komárom csatlakozásakor e napon a Tiszti Pavilon épületében az akkor 16 éves, komáromi autista tehetség, Barkó Sára bemutatkozó koncertjére került sor, ahol ismert és népszerű komolyzenei darabokat játszott zongorán és hegedűn.

Az ingyenes zenei esemény vendége Teleki Gergő zongoraművész volt. Aki anyagilag támogatni akarta a kislányt, megtehette a helyszínen, vagy a kijelölt bankszámlák egyikén. Egyúttal a városvezetés kék fénnyel világíttatta meg a Tiszti Pavilon (TP) épületét, az autisákat arról biztosítva, hogy más helyi lakosokkal egyenrangú komáromiként számítanak rájuk. “

Egy olyan várost szeretnénk, ahol odafigyelünk egymásra, és a nehezebb sorsú embereket kellő törődéssel segítjük, hogy gondtalanul élhessenek. Mert az életünk közös”

– jelentette ki akkor Keszegh Béla polgármester, aki szerint a TP Viribus unitis (Egyesült erővel) felirata jól hangsúlyozta az összefogást és az összetartozást.

Az autizmus idei világnapján a komáromi Monostori-híd is kékben ragyogott
A "kékre festett" Szentháromság-szobor a Covid-pandémia idején az 1710-11. évi pestisjárványra emlékeztetett
Fotó:  Komárom város

A következő évben a város legrégebbi köztéri szobrát, az 1715-ben emelt Szentháromság-szobrot „festették kékre” a Covid-19 pandémia idején emlékeztetve az 1710-11. évi pestisjárványra.

Komárom lakosai már 1703 decemberében fogadalmat tettek  aSzentháromság-szobor felállítására, mivel az osztrák kézen levő várost Rákóczi kurucai ostrommal fenyegették. Az ostrom hosszas alkudozás és tetemes anyagi áldozatok árán elmaradt, a fogadalmat azonban nem tartották be. Miután 1710 januárjában pusztító pestisjárvány vette kezdetét Komáromban. Cserkó János plébánosnak sikerült rávennie a városi tanácsot a szobor felállítására. Kezdetben egy ideiglenes faszobrot állítottak fel, majd 1714. február 2-án a komáromi jezsuita rend főnöke letette a kőszobor alapkövét, melyet 1715-ben Szentháromság vasárnapján avattak fel. Az oszlop csúcsán a Szentháromságot ábrázoló szoborcsoport, a talapzaton pedig öt szentnek a szoboralakja: Páduai Szent Antal, Szent Sebestyén, Szent Rókus, Szent Rozália és Szent Károly áll. A szentekről latin hexaméterekből álló kronogramok emlékeznek meg.

Az autizmus idei világnapján a komáromi Monostori-híd is kékben ragyogott
Az esti havasesőben a csapóhídon áthaladók csak egy kék pontot láthattak a megvilágított Monostori-hídból
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Idén pedig a Magyarországot Szlovákiával összekötő Monostori-híd megvilágítására került sor.

Keszegh polgármester az újabb választást ekképp indokolta: „a Monostori-híd jól mutatja az összetartozásunkat, hogy különbözőek vagyunk, de mégis számos dolog köt minket össze. Április 2-án este a kékre festett híddal fejeztük ki az autista polgártársaink iránti támogatásunkat. Ráadásul a város nevében az autista szervezet tagjainak és a helyi iskolákban tanuló autista diákoknak is küldtünk apró figyelmességeket, így a Chockomaze által készített csokiszíveket és ingyenes jegyeket a városban közlekedő kisvonatra. Jövőre pedig ismét csatlakozunk a szép kezdeményezéshez“.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.