2023. április 2., 15:36

Autizmus világnapja: Ismét kék fényárban úszhat a komáromi Monostori-híd

Először tizenöt évvel ezelőtt, 2008. április 2-án, az Egyesült Nemzetek Szervezetének 2007 decemberében jóváhagyott határozata alapján tartották meg az autizmus világnapját. Az ENSZ világszerte így akarta felhívni az emberek figyelmét e spektrumzavarrra, amely világszerte már tízmilliókat érint, s növekvő tendenciát mutat.

Autizmus világnapja: ismét kék fényárban úszhat a komáromi Monostori-híd
Aki tavaly kihagyta, ma megcsodálhatja a kékben ragyogó Monostori-hidat
Fotó: Komárom város

Megszületett hát a Ragyogj kékben! nemzetközi kezdeményezés, melynek keretében e napon, sötétedéskor nevezetes épületeket, szobrokat, emlékműveket világítanak meg kék fénnyel. Világviszonylatban egyre több ország, önkormányzat és szervezet csatlakozik a kampányhoz, ami toleranciára, empátiára s a fejlődési zavarral küszködők elfogadására sarkall, hangsúlyozva, hogy az autista emberekhez való helyes hozzáállás akarat kérdése és megtanulható.

Komárom város az idén negyedik alkalommal csatlakozott a helyi nevezetességek kékre festésével párosuló kezdeményezéshez.

Első alkalommal a Tiszti Pavilon épülete pompázott kék fényben, annak dísztermében pedig az akkor még csak 16 éves, komáromi autista tehetség, Barkó Sára bemutatkozó koncertjére került sor: ismert komolyzenei műveket adott el zongorán és hegedűn.

Autizmus világnapja: ismét kék fényárban úszhat a komáromi Monostori-híd
Komárom csatlakozása a Tiszti Pavilon kék megvilágításával indult
Fotó:  Komárom város

A Sára családja szervezésében megtartott  zenei esemény vendége Teleki Gergő zongoraművész volt, s anyagilag is lehetett támogatni az ifjú tehetséget. A pavilon épületén olvasható  Viribus unitis (Egyesült erővel) felirat jól hangsúlyozta az összetartozást és egymás elfogadásának szándékát, az autistákat arról biztosítva, hogy Komáromban más helyi lakosokkal egyenrangú komáromiként számítanak rájuk.

A következő évben, immár a Covid-pandémia idején a város legrégebbi köztéri szoborcsoportja, a "kékre festett" Szentháromság-szobor az autista embertársainkon kívül az 1710-11. évi pestisjárványra is emlékeztetett. Tudvalevő, hogy Komárom lakosai 1703 decemberében fogadalmat tettek a Szentháromság-szobor felállítására, mivel az osztrák kézen levő várost Rákóczi kurucai ostrommal fenyegették. Az ostrom ugyan hosszas alkudozás és tetemes anyagi áldozatok árán elmaradt, a fogadalmat azonban nem tartották be, miután 1710 januárjában pusztító pestisjárvány vette kezdetét Komáromban. Cserkó János plébánosnak sikerült rávennie a városi tanácsot az évek óta tervezgetett szobor felállítására. Kezdetben egy ideiglenes faszobrot állítottak fel, majd 1714. február 2-án a komáromi jezsuita rend főnöke letette a kőszobor alapkövét, melyet 1715-ben Szentháromság vasárnapján avattak fel. Az oszlop csúcsán a Szentháromságot ábrázoló szoborcsoport, a talapzaton pedig öt szentnek: Páduai Szent Antalnak, Szent Sebestyénnek, Szent Rókusnak, Szent Rozáliának és Szent Károlynak a szoboralakja áll. A szentekről latin hexaméterekből álló kronogramok emlékeznek meg.

Autizmus világnapja: ismét kék fényárban úszhat a komáromi Monostori-híd
Második alkalommal a Szentháromság-szobrot "festették kékre"
Fotó:  Komárom város

Ahogy tavaly ilyenkor, úgy ma sötétedéskor is a Magyarországot Szlovákiával összekötő és a különbözőségeink ellenére az összetartozásunkat hangsúlyozó Monostori-híd megvilágítására kerül sor.

„Április 2. az autizmus világnapja, melyet Komáromban is több éve tartunk. Minden évben egy építményt kékre festünk, felhívva a figyelmet autista polgártársainkra, akiket ugyanolyan komáromiként tartunk számon. Az idei évben a hagyomány folytatódik, vasárnap este a Monostori-híd újra kékbe öltözik. Ezzel hangsúlyozva, hogy Komárom északi és déli oldala egyaránt támogatja az autistákkal élő családokat“ – tájékoztatott Keszegh Béla polgármester.

Azt is elárulta, hogy a helyi szlovák és a magyar speciális iskolában, továbbá az önkormányzati iskolákban tanuló autista gyerekeket néhány figyelmességgel lepi meg a város: „ A speciális iskolában tanulók – az oktatók javaslatára – kirakósjátékot kapnak, amellyel előszeretettel játszanak. Kopják Angelikának köszönhetően egyedi fotókból készültek el a képek, amelyek Komárom nevezetességeit ábrázolják. A helyi autisták szövetségének tagjaihoz húsvéti csokifinomság kerül a Chocomaze műhelyéből“.

Autizmus világnapja: ismét kék fényárban úszhat a komáromi Monostori-híd
Tavaly az időjárás némileg rontott az egyedi látványon
Fotó:  Komárom város

Nos, ahogy a tavalyi csokiszíveknek és a városban közlekedő kisvonatra szóló menetjegyeknek, úgy az idei ajándékoknak is biztos megörülnek az érintettek. Remélhetőleg ma este az időjárás is kedvez a „kékben ragyogásnak“, mert a tavalyi havaseső több család kedvét szegte, hogy megcsodálja az egyedi látványt.

A nemzetközi statisztikák szerint az autizmus spektrumzavar előfordulásának gyakorisága emelkedő számokat mutat, a gyermekek körében közelít a 2 százalékhoz. Az óvodákban és az iskolákban ma már körülbelül minden 3. osztályteremben ül egy gyermek, akinek a mindennapjait az autizmus befolyásolja – áll a magyarországi AOSZ korábbi sajtóközleményében. Az autizmus sokáig nem számított külön betegségnek, önálló kórképként először nyolcvan évvel ezelőtt, 1943-ban dr. Kanner írta le. A jelenség pontos oka nem ismert, de egyre valószínűbb a genetikai eredet szerepe. Legfőbb tünetei közé tartozik az érzelmi kötődés hiánya, valamint a kapcsolatteremtési, kommunikációs és egyéb viselkedési zavar.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.