2023. július 31., 19:43

Aratnak a nógrádi gazdák

Szlovákia-szerte gőzerővel folynak a betakarítási munkák. A megfelelő nedvesség és a kedvező tavaszi időjárás az elmúlt öt év legjobb gabona- és repcetermését hozta. A jelenlegi becslések a termés mintegy tizedének megfelelő többletről beszélnek, a mezőgazdászoknak azonban újabb problémákkal kell szembenézniük.

Aratás
Fotó: Nagy Andrea

A Losonci járásban található Csákányházán Tóth László 40 hektáron főleg szarvasmarhát tenyészt, emellett gabonát, lucernát és szénát termeszt. A sok esőnek köszönhetően idén jó termés volt.

„A kitermelés drágább volt, mert műtrágyától kezdve mindennek nagyon felment az ára. Úgyhogy nem biztos, hogy visszajön az is, amit belefektettünk. Ha a kormány megengedi a külföldi gabona behozatalát, akkor a saját termelőit tönkreteszi” – mondta Tóth László, csákányházi mezőgazdász.

Csomatelkén az őszi árpát már sikerült betakarítani, a búza és a tritikálé még hátra van, ami az esőzések és az utak rekonstrukciói miatt húzódik. Itt is gondban voltak, hiszen feltehetőleg az ukrán gabona lenyomta a felvásárlási árakat. A gazdák bíztak benne, hogy legalább 250-280 euró lesz egy tonna búza ára, a megemelkedett kiadásokat így tudták volna ellensúlyozni.

Aratás
Fotó:  Nagy Andrea

„Az őszi árpánál a 60 hektáros, sőt magasan, ahol vannak hibrid termékek, ott még a 70 hektáros átlaghozam is megvan. Azonban itt nagyon nagy gond van, mert az árpa jelenleg 130 eurós tonnánkénti áron adható el, ami a tavalyihoz képest 150 euróval olcsóbb” – tette hozzá Juhász István, sídi mezőgazdász.

Szlovákiában idén búzából 2,3 millió tonnával számolnak, ami a szükséglet kétszerese. Az ipari búzának az ára 130-140 euró, az élelmiszeripari búzának pedig 150-160 euró, ami alacsony, hiszen a párizsi árutőzsdén 250 euróba kerül a búza, de a felvásárlási árakat negatívan befolyásolja az ukrán gabona. Ugyanakkor a tavalyihoz képest drágább lett a vetőmag, a vegyszerek és a műtrágya is. A mezőgazdászok a szlovák állam segítségét kérik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.