Andrássy Gyula előtt tisztelegnek Betlérben – KÉPEKKEL
A betléri múzeumban már hagyománnyá vált, hogy az állandó tárlat mellett minden szezonban nyitnak egy-egy időszaki kiállítást. Az idei az In Effigie címet viseli, s Andrássy Gyula életébe nyújt betekintést, így tisztelegve előtte születésének 200. évfordulója alkalmából.
Andrássy Gyula gyakran látogatta meg bátyját, Manót a betléri kastélyban, ahol őt nagy becseben tartották, s megőrizték a hozzá kapcsolódó tárgyakat. Ezek közé tartozik az a 11 levél is, amelyet a gróf bátyjához és unokaöccséhez, Gézához írt. Ezeket egy „Gyula bácsi levelei” felirattal ellátott borítékban fedezték fel 2016 decemberében, s a nagyközönség most láthatja őket először.
A kiállítás megnyitóján Máté Tímea, a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeum igazgatója elmondta, 2014 óta a múzeum gyűjteménye több különleges tárggyal bővült, amelyeket a kastély, illetve a múzeum területén találtak. Ilyenek egyike a 2016 decemberében előkerült levelek is.
– hangsúlyozta hozzátéve, ilyen személyiség Andrássy Gyula is. „A kiállítás célja az is, hogy tanítson, oktasson, talán olyan képet mutatni a grófról, amit eddig nem ismerhettek” – mondta. Egyúttal köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy a kiállítás létrejöhessen.
Branislav Panis, a Szlovák Nemzeti Múzeum vezérigazgatója örömét fejezte ki, hogy ismét Betlérben lehet. Mint mondta, minden jó kiállítás megérdemli a támogatást, ez pedig egy egészen kivételes tárlat lett.
Barczi Gyula történész, a kiállítás kurátora úgy fogalmazott, Andrássy Gyula azon kevesek közé tartozott, akik eljutottak a világpolitika legmagasabb szintjeire s aktívan alakították azt.
Olyan államférfi volt, akinek munkálkodása egyedülálló a magyar, illetve az osztrák-magyar történelemben, s akit megfontoltság, bátorság, bölcsesség és egyfajta leleményesség jellemzett.
Hozzátette, a kiállításon sokat kell olvasni és megkeresni az összefüggéseket az egyes tárgyak között. A kiállítás bemutatja Andrássy Gyula családi hátterét, nemesi származású felmenőit és leszármazottait, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc éveit, sikeres munkálkodását magyar miniszterelnökként, majd osztrák-magyar külügyminiszterként, egy olyan emberként, aki meghatározta Európa arculatának alakulását. A tárlatot Magyar Nemzeti Múzeum és a budapesti Iparművészeti Múzeum, illetve magángyűjtők gyűjteményéből érkezett tárgyak is gazdagítják.
A megnyitóra ellátogatott Andrássy Gyula leszármazottja, Odescalchi Márk, az Andrássy Gyula Alapítvány elnöke is, aki felidézte a gróf életének néhány fontos eseményét, kiemelve, hogy a kiállítás politikusként és magánszemélyként is bemutatja őt.
„A család és az Andrássy Gyula Alapítvány képviselőjeként üdvözlöm ezt a kezdeményezést, mert egybeesik a mi küldetésünkkel. Az alapítványt 2005-ben apám, Odescalchi Pál, Andrássy Gyula dédunokája alapította azzal a céllal, hogy népszerűsítse az Andrássyak történelmi, kulturális és politikai örökségét, amit a kommunizmus éveiben kitöröltek a történelemkönyvekből” – mondta.
Hozzátette, az elmúlt 4-5 évben együttműködés alakult ki az alapítvány és szlovákiai partnerei, az állami levéltár és a betléri múzeum között.
A betléri múzeummal való együttműködés keretében múzeum gyűjteményében található fényképeket digitalizálják a rendelkezésre álló legmodernebb technikával. Megtalálták Andrássy György és Széchenyi István levelezését, középkori kéziratokat és számos más dokumentumot, levelet, rengeteg témát és időszakot érintve. A 19. századból származó fotóalbumokban találhatók professzionális portrék és a család tagjai által készített felvételek is, így bensőséges, meghitt bepillantást nyerhetünk az arisztokrácia életébe, Betlérben és a világban.
– fogalmazott Odescalchi Márk.
Az időszaki kiállítás szeptember 30-ig tekinthető meg a betléri Andrássy-kastélyban.