Andrássy Gyula bicentenáriuma Betlérben
Kétszáz évvel ezelőtt született gróf Andrássy Gyula politikus, miniszterelnök, az Osztrák–Magyar Monarchia közös külügyminisztere, a 19. századi magyar történelem meghatározó alakja. Az évforduló alkalmából személyéhez, életéhez és munkásságához kapcsolódik számos program az idei szezonban a betléri Andrássy-kastélyban.
Máté Tímea, a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeum igazgatója elmondta, biztatóan indult ez az év. Tavaly, a koronavírus-járvány enyhülésével a látogatók visszatértek Betlérbe, és ez a trend az idén is folytatódik, növekszik az érdeklődés. A nyári főszezon közeledtével számos csoport jelentkezett be, de az egyéni látogatók száma is növekszik.
– fogalmazott.
Ezek közé tartozik a Múzeumok Éjszakája, amelyet május 13-án tartanak. Ennek keretében a látogatók éjjel, sötétben fedezhetik fel a kastélyt, mégpedig nemcsak a hagyományos tárlatvezetések útvonalán, hanem egy különleges útvonalon is, amely máskor nem látogatható termeken, például a nagy szalonon, a könyvtáron vagy szolgálati lépcsőkön át vezet. A központi téma Andrássy Gyula élete lesz, s néhány tárgy által ízelítőt adnak a nyári idény legnagyobb rendezvényéből is, amely szintén a gróf előtt tiszteleg születésének 200. évfordulója alkalmából.
Ez a kiállítás június 15-én nyílik Roman Holec és Csorba László védnöksége alatt, kurátora pedig Barczi Gyula művészettörténész, a betléri múzeum korábbi igazgatója.
A tárlatot a nemesi család egyik leszármazottja, Odescalchi Márk nyitja meg. Hazai és külföldi intézményekkel, illetve magángyűjtőkkel együttműködve számos érdekes és értékes tárgyat mutatnak be, olyanokat is, amelyeket eddig nem láthatott a nyilvánosság. Azokat a leveleket például, amelyeket Andrássy Gyula emigrációja éveiben Párizsból küldött bátyjának, Manónak. Ezeket 2017-ben fedezték fel, amikor leltároztak a dokumentációs részlegen, s nemrég kerültek vissza a restaurátortól. Magyarul, németül és franciául íródtak, most lefordították őket, s a kiállítás alkalmával a látogatók is elolvashatják.
Az igazgatónő elmondta, a kiállításon elsősorban Andrássy Gyula személyét, életét szeretnék bemutatni, azt, hogy mennyire fontos volt a családnak és mennyire büszkék voltak arra, hogy milyen szerepet töltött be Magyarország életében.
Pikniket is rendezünk az 1850-es évek hangulatában, szeretnénk visszahozni a kort, amikor Andrássy Gyula Párizsban volt, ahol egy bálon megismerte feleségét, Kendeffy Katinkát. Készülünk egy szimfonikus koncerttel is Andrássy Gyula tiszteletére – fejtette ki Máté Tímea.
Ezzel persze nem ér véget a rendezvények sora a betléri múzeumban, sőt. Június első napjaiban bekapcsolódnak a Nyitott parkok és kertek hétvégéje elnevezésű rendezvénysorozatba, ekkor a kastély parkjában is tartanak majd vezetéseket. A kastélyban több mint ötven értékes, mára kihalt növényeket is tartalmazó herbáriumot őriznek. Ezek identifikálásában és leírásában a kassai botanikus kert és a Pavol Jozef Šafárik Egyetem nyújtott segítséget. A kutatás eredményeit Pavol Mártonfi, a botanikus kert igazgatója ismerteti majd.
Kérdésünkre, hogyan lehetséges az, hogy egy ilyen régóta működő múzeumban folyamatosan találnak újabb érdekes tárgyakat, az igazgatónő elmondta, a betléri kastély az egyetlen, ahol az államosítás után szinte minden teljes épségben megmaradt, s csaknem azonnal múzeumként kezdett működni. Ugyanakkor abban az időben mások voltak a muzeológiai szempontok, a bútorok, a berendezések, a festmények bemutatását helyezték előtérbe, a történelmi fényképeket, iratokat, dokumentumokat, levéltári anyagokat nem tartották fontosnak. Ezeket összegyűjtötték, különféle helyiségekben raktározták, de a bútorokban, fiókokban, szekrényekben, a könyvtár polcain is sok maradt belőlük.
A helyzet 2014-ben, Barczi Gyula érkezésével változott meg, átrendezték az állandó tárlatot, közben benéztek minden zugba és hihetetlen dolgokra bukkantak.
– Most azzal foglalkozunk, amit az utóbbi nyolc-kilenc évben találtunk. Ez tényleg különleges helyzet, nem hiszem, hogy más múzeumokban ilyesmi előfordul. Itt tényleg rengeteg, több ezer tárgy maradt az Andrássyak után, és most a mi feladatunk az, hogy mindent feldolgozunk – mondta Máté Tímea.
Megjelent a Magyar7 2023/19. számában.