2021. február 17., 16:49

Adót nem emeltek, költségvetést részben módosítottak Komáromban

A városi önkormányzat a 2020. december 10-i ülésén elfogadta Komárom 2021-es évi kiegyensúlyozott költségvetését, amely bevételi és kiadási oldalán egyformán 27 millió 832 939 euró szerepel. Annak részleteiről Andruskó Imre városi képviselőt kérdeztük.

A Városháza impozáns épülete a Klapka téren
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

„Bár 2019-ben megszavaztuk, hogy 2020-ban 12 millió 875 ezer legyen a fizikai személyek utáni részadókból befolyó pénz, de mivel a teljes összeg helyett tavaly csak 12 millió 51 ezer folyt be, ezért ezt a tételt a 2021-es évi költségvetésben 12 millió 311 ezer euróra módosítottuk. A csökkentést a Covid-járvány, illetve a minisztérium vonatkozó ajánlása indokolta“ – tudtuk meg Andruskótól.

Hangsúlyozta: a képviselőtestület a járvány, illetve sok család bevételének visszaesése miatt sem az egyes adófajták korábbi nagyságát, sem pedig a szemétdíjat nem emelte fel.

„A szemétdíjat polgármesteri javaslatra, legutóbb 2019-ben a személyenkénti évi 27 euróról 32 euróra emelte a testület. Ennek ellenére már tavaly is több százezer eurós mínuszban volt a városi hulladékgazdálkodás. E díjból idén 1 millió 100 ezer eurós bevételt tervezünk, miközben a vonatkozó kiadás 1 millió 800 ezer euró körüli összeg lesz. A 700 ezer eurónyi különbséget a fejlesztésekre, valamint a kulturális és sporttevékenységre szánt összegből kell elvenni, mert jelenleg például egy négytagú családot nem terhelhetünk 200 euró körüli szemétdíjjal“ – fejtette ki.

Sajnálattal közölte, hogy a szeparáció aránya Komáromban csak 15-20 százalék körüli.

„Idén januártól kötelező a biohulladék különválogatása, amit csak fél évvel később, júniustól fog ellenőrizni az állam. E célra 460 ezer eurót hagytunk jóvá, amiből fedezni kell a konténerek megvásárlását, valamint e hulladék elszállításának és lerakásának az árát. Mivel vélhetően a kommunális hulladék 20-25 százalékát a konyhai szemét képezi, annak szelektálásával majd Komáromban is jelentős mértékben megnő a szeparáció aránya. Ezentúl kevesebb szemetet kell kivinni az izsai telepre, hiszen a konyhai hulladék majd speciális gyűjtőudvarokba kerül” – magyarázta.

Arról is beszélt, hogy az évek óta változatlan nagyságú ebadóból évi 20-22 ezer euró folyik be a városkasszába, miközben egy kutya után városrészektől függően különböző, azaz 3,60 és 36,50 euró közti adót kell fizetni. Az ingatlanadó kapcsán megemlítendő, hogy vannak építmények, amelyek után négyzetméterenként csak évi 20 centet, míg mások után 2,80 eurót kell fizetni. Az ingatlanadó egyes fajtáinak nagysága – városrészenként csak szlovákul (?!) szétírva – itt található meg.

Adót nem emeltek, költségvetést részben módosítottak Komáromban
A Dunán átívelő Monostori híd esti díszkivilágításban 1.
Fotó:  Facebook

Andruskó Imre megjegyezte: a költségvetés jóváhagyásakor egyrészt azért tartózkodott, mert az indítványát leszavazta az önkormányzat: „Korábban 3-3 szervezetnek vagy intézménynek szoktunk megítélni egyszeri kulturális támogatást. A testület a legutóbbi döntésével azonban csak a Csemadok és a Matica slovenská városi szervezetének szavazott meg 5-5 ezer eurót. Az általam javasolt Jókai Színháznak azonban nem, pedig annak a járvány miatt jelentős mértékű bevétel-kiesése lett“.

Másrészt azt kifogásolta, hogy decemberben városfejlesztésre szokatlanul kevés pénzt hagyott jóvá az önkormányzat: „Kevésnek tartottam az e célra tervezett 858 ezer eurót, s hamarosan kiderült, hogy igazam volt. A februárban tartott idei első ülésünk napirendi pontjai között szerepelt ugyanis az eredeti fejlesztési terv módosítása, illetve ezen összeg több mint 1 millió 21 ezer euróra történő emelése. Abban a következő jelentős tételek szerepelnek: a volt egészségközpont és a termálfürdő tervdokumentációjának elkészítésa egyenként 120 ezer euróból, az erődrendszer tetőszerkezete fennmaradó 10 százalékának befedése 565,5 ezer eurós támogatásból és 47,5 ezer eurós önrészből. Továbbá több száz kerékpár biztonságos tárolására alkalmas ún. cyklobox létesül a vasútállomásnál. E célra a város több mint 75 ezer eurós uniós pénzt kapott, miközben csak a 4 ezer euró körüli önrészt kell kifizetnie“.

Összességében tehát a megítélt állami pénz 640 742 eurót ér el, amihez a városnak 51 468 eurós önrészt kell biztosítania.

A kulturális és sporttámogatások igénylése kapcsán elmondta: „E támogatásokkal kapcsolatban tavaly elfogadtunk egy általános érvényű rendeletet, amely alapján minden pályázónak biztosítania kell a projektje megvalósításához szükséges 15 százalékos önrészt. Aki azt a járvány miatt vagy más okból a rendezvényét nem tudja megvalósítani, majd visszaadja a városi támogatást. Legtöbben abban bíznak, hogy a nyárra-őszre tervezetteket már megtarthatják“.

Majd a járvánnyal összefüggő, megszorító intézkedésekről is beszámolt: „Megszorítások csak a helyi termálfürdőt, uszodát, jégpályát, Panoráma szállót és kempinget működtető Comorra-Servis városi cégnél léptek érvénybe. Annak több dolgozója a kényszerű zárvatartás miatt bérének csupán 60 százalékát kapja meg. A munkatörvénykönyv legutóbbi módosítása szerint azonban nekik is meg kell majd kapniuk a fizetésük 80 százalékát. Továbbá az Egressy Béni Városi Művelődési Központ rendezvényei is sorra elmaradtak, nincs saját bevételük, ezért az intézmény több munkatársának bérét is valószínűleg majd átmenetileg 80 százalékra kell csökkenteni. Mivel a városnak még elegendő bevétele van, a Városi Hivatalban egyelőre nem kell hasonló lépésre számítani, s az oktatási-nevelési intézmények a távoktatás alatt is megkapták a normatíva 100 százalékát, akárcsak az intézmények konyháiban dolgozók“.

Kérdésünkre, hogy a város e nehéz időszakban kényszerül-e ingatlanok eladására, így felelt: „Egy magánvállalkozó a NEXT-irodaház melletti 1500 négyzetméteres zöldövezet helyén újabb irodaházat építene. Bár a város annak eladását versenytárgyaláson 80 ezer euróért hirdeti meg, de szakértői vélemények szerint e telek ezen összegnek akár a dupláját is éri. Emiatt annak adjuk el, aki azért majd a legtöbb pénzt kínálja, s odaillő épületet emelne. Ha azonban e terv kiváltja a környéken élők tiltakozását, akkor annak eladására nem kerül sor, hiszen nem vagyunk kötelesek győztest hirdetni. A városnak még akkor sem kell minden áron telkeket eladni, ha egy-egy hétvégi Covid-tesztelés közel 60 ezer euróba kerül, s ezeket az idei többletköltségeinket még nem térítette meg az állam“.

Végül interjúalanyunk megjegyezte: Komáromban legutoljára 2012-ben emelkedett a víz- és csatornadíj, idén pedig a KOMVaK cég kérésére újabb 10 százalékos emelésre került sor. Ez családi házakban élők esetében havi 3-5, tömbházakban lakók esetében pedig 1 euró körüli többletköltséget jelent.

Adót nem emeltek, költségvetést részben módosítottak Komáromban
Az új Monostori híd esti díszkivilágításban 2.
Fotó:  Facebook
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.