2023. április 28., 18:58

Ádámok és Évák ünnepe

„Megy-é előbbre majdan fajzatom?” – tette fel a kérdést játékában a közönségnek a Füleki Gimnázium és a Csemadok helyi alapszervezete mellett működő Apropó Kisszínpad. A csoport április 13-án az Ádámok és Évák ünnepén, a budapesti Nemzeti Színházban lépett színpadra. A zsűri szerint, amíg ilyen fiatalok játszanak önfeledten és szeretik egymást, a válasz igen.

A fellépő csoportok összképe
A fellépő csoportok összképe
Fotó: Eöri Szabó Zsolt

Különleges alkalom volt a füleki diákszínjátszók számára, hogy részt vehettek a Nemzeti Színház által szervezett fesztiválon. Bár a meghívást már három éve megkapták, de a koronavírus-járvány közbeszólt, így idén valósult meg a seregszemle, melyen Magyarország legjobb, főleg színjátszással foglalkozó, dráma tagozatos középiskolásai vettek részt. 

A Felvidék képviseletében

Határon túlról egy-egy csoport kapott meghívást, a Felvidéket a fülekiek képviselték a nem mindennapi eseményen. Ebben a tanévben a 200 éve született Madách Imre világhírű drámai költeménye állt a középpontban. Az ember tragédiájának egyes színeit kellett színpadra állítaniuk.

Az Apropó Kisszínpad a Falanszter színt kapta, amit ők aktualizált, elidegenedett, elhidegült, vírussal teli világként ábrázoltak. A produkciókat a Nemzeti Színház színészei, rendezői és szakemberek értékelték.

Az apropósokat Rubold Ödön, Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész mentorálta. A színjátszók elmondása szerint nagyon pozitív visszajelzéseket kaptak a jelenet aktualizálásáért, hiszen ez embertelen, szívtelen, uniformizált, utópisztikus Falansztert a Covid-intézkedések szkafanderes, maszkos, kórházi világában képzelték el, ami nagyon szíven ütötte a közönséget, és vastapssal jutalmazták ezt a modern felfogást és a vizualitást. A csoport felnőtt mentorai között volt Jana Bialová, a kosztümök tervezésében, Énekes István, a koreográfia és tömegmozgatásban, valamint Szvorák Zsuzsanna, a forgatókönyvírás és rendezés, a díszletezés megszervezésében és kivitelezésében. 

Leírhatatlan élménnyel gazdagodtak

Sonkoly Krisztián a budapesti fellépés kapcsán elmondta, a Nemzeti Színházban való bemutatkozás hihetetlen érzés volt számukra. 

Régóta tagja vagyok a színjátszó családnak, és volt is már egy kevés tapasztalatom a Nemzeti Színházban való fellépés előtt, hiszen a Zsibongó Kisszínpaddal sikerült sok helyre eljutnom, példának okáért Dunaszerdahelyre, a Duna Menti Tavaszra és a kimagasló gyémántsávnak örvendeni.

De bevallom, hogy ekkora feladat elé még nem kerültem. Bár profi szakemberek segítették a munkánkat, és minden percünk be volt tervezve a színházban, a hatalmas épületben azonban párszor így is elvesztünk. A hatodik emeletről le, a másik lépcsőház hatodik emeletére fel, és nem mindig lifttel… De, a Nemzeti Színházban léptünk fel! Telt ház előtt, amit kimondani is csodálatos! – mondta Sonkoly Krisztián. 

Amikor a forgószínpad befordult velünk, nagyon izgultam, de miután elkezdődött a falanszteri jelenetünk, a gyomorszorító érzés elmúlt, minden jól alakult, mindenki nagyszerűen teljesített.  Leírhatatlan élmény ez nekünk

– tette hozzá. 

Molnár Krisztián technikusként működött közre a darabban. Elmondása szerint nem mindennapi élmény volt számára, hogy a Nemzeti Színházban profi technikusokkal dolgozhatott együtt, akik nagyon kedvesek és segítőkészek voltak.

 A színház rendkívül jól felszerelt, ezért nem ütköztünk nehézségekbe semmilyen téren. Nagyon érdekes volt a színfalak mögül szemlélni az eseményeket. Az előadás előtt szerintem egy kicsit mindannyian izgultunk, de így utólag büszkén mondhatom, hogy fölösleges volt.

Az Apropóval ismét rendkívül magas színvonalú, emlékezetes előadást nyújtottunk a nézőknek, amiért a végén be is zsebeltük a vastapsot. Nagyon büszke voltam a társaimra, hiszen újra bizonyítottuk, hogy az Apropó helyt tud állni még a Nemzeti Színházban is" – mondta büszkén Krisztián. 

A diákok szemével

Magtamás Csilla szerint valamennyien nagy lehetőségként fogták fel a budapesti fesztivált. 

"Rengeteget ötletünk volt, hozzá energiánk és kedvünk bőven. Viszont a Covid és egyéb problémák miatt a rendezvényt elhalasztották, így két évre rá apropós „utódaink” kapták meg a lehetőséget. A díszbemutató után elmondhatom, hogy sikerült a generációváltás, a csapat helytállt, és egy másik világba varázsolta a nézőket. Sikerüket nemcsak a vastaps jelezte, hanem az is, hogy a volt apropósok is ott voltak velük, támogatásuk is erősítette a csapatot" – mondta az egykori apropós, Magtamás Csilla. 

Kozlík Sofia számára nem csupán azért volt felejthetetlen a Nemzeti Színház eseménye, mert nagyszerű előadásokat láthattak, hanem azért is, mert régi hagyomány szerint kiosztották a színi diplomákat, s ez lezárta az Apropóban eltöltött éveket. 
Kettős érzés fogott el, amikor utódainkat néztem a Nemzeti Színház színpadán. Egyrészt szomorú voltam, hisz eredetileg mi léptünk volna fel, azonban boldogságot is éreztem, mert láthattam a barátaimat és ismerőseimet a világot jelentő deszkákon. Számunkra a füleki gimiben egyértelmű volt, hogy zsibongós éveink után folytatjuk tovább a színjátszást az Apropóban.

Felejthetetlen élményeket szereztünk, barátságok alakultak ki, és nem utolsósorban rengeteget tanultunk. Például azt, hogyan kell elsajátítani és magunkévá tenni a szövegeket, a forgatókönyvet, és le tudtuk győzni a lámpalázat, talán meg is szerettük ezt a drukkot. Számomra a fellépés előtti izgalom fog a legjobban hiányozni, és az utána következő boldogság, a büszkeség, a mámor. Tagadhatatlan, ahogy a színi diplomákban is szerepel, hogy az Apropó örökös tagjai lettünk, azok is maradunk" – nyilatkozta Sofia.

Irány a Jókai Napok

1883. szeptember 21-én tartották Madách Imre: Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatóját a Nemzeti Színházban, Paulay Ede rendezésében. A televízió szeptemberben, a magyar dráma napján közvetíti az idei, Nemzeti Színházban rögzített előadást. Fülek az előadással bekerült a Nemzetközi Színházi Olimpia történetébe is, hiszen az Ádámok és Évák ünnepe volt a nyitó eseménye az április 15-én elkezdődött világeseménynek. A csapatot legközelebb a Jókai Napokon láthatja a közönség Komáromban. A Kultminor támogatásának köszönhetően pedig szeptemberben Alsósztregovára utaz-hatnak, ahol egy nemzetközi színjátszó fesztiválon mutatják be újból a falanszteri jelenetet. 

Megjelent a MAGYAR7 17. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.