2023. június 21., 16:15

A tűzoltók a jó szív és a dolgos kezek nagykövetei

A mindennapok hősei köztünk élnek. Ezt bizonyították azok a tűzoltók is, akik az olaszországi árvíz elleni védekezésben segítettek. A HCP modul tűzoltói között több szlovákiai magyar hős dolgozik. Tudják és hiszik, a sokszor veszélyes munkájuk során a jó szakmai felkészültség, a barátság és az összefogás lendíti őket előre.

 

galántai tűzoltók
Mindenkinek megvan a maga helye öltözködés közben is - Racskó István és Vörös Alex
Fotó: Szomolai Andrea

A tűzoltók munkáját mindig is nagy érdeklődéssel és egyfajta gyermeki kíváncsisággal figyelik az emberek. Nem voltam ezzel másként én sem, mikor megérkeztem a galántai tűzoltóságra, hogy azokkal a hétköznapi hősökkel beszélgessek, akik a szlovákiai HCP (High Capacity Pumping) modul tagjaiként nemrégiben részt vettek egy olaszországi bevetésen.

Szlovákia ugyanis május végén 25 tűzoltót küldött az olaszországi Ravenna és Concelise városok közelébe, hogy segítsenek úrrá lenni az árvíz okozta katasztrófán. A különítmény a protokoll által megengedett tizennégy napot töltötte az olasz Emilia-Romagna tartományban.

Az olasz sajtó tizenhét halottról számolt be, több mint húszezer ember vált hajléktalanná, 41 települést tett tönkre az áradat és a földcsuszamlás. Az olaszok május 20-án léptették érvénybe az uniós polgári védelmi mechanizmust, és négy HCP modult kértek segítségül. 

Készenlétben

– Az uniós irányító központ ilyenkor szétküldi a tagállamoknak a kérést, aki tud, jöjjön segíteni. Az olaszok kérésére a szlovák partnerszervezet azonnal reagált, egyúttal a modul tagjait értesítették, legyenek készenlétben, hogy hat órán belül el tudják hagyni az országot – magyarázzák a galántai tűzoltók, Racskó István és Vörös Alex, akik a szlovákiai HCP modul szakképzett tagjai, és két másik galántai társukkal vettek részt a bevetésen.

A fiúkkal élénk beszélgetés bontakozik ki közöttünk, rendületlenül válaszolnak egyre sűrűsödő kérdéseimre. Elárulják, a HCP modulba olyan tűzoltók tartozhatnak, akik certifikált szakképzettséggel rendelkeznek a nagynyomású szivattyúk kezelése terén, valamint van a birtokukban szolgálati útlevél és átestek a kiküldetések esetén előírt kötelező oltásokon. Istvánnak és Alexnek ez volt az első éles bevetése ezzel a modern technikával. 

 Az olaszoknál roppant sűrű a gátrendszer, és valójában ez okozta a katasztrófát. Hatvan óra alatt ugyanis annyi eső esett náluk, mint az utóbbi tíz évben. A rengeteg víz elöntötte a kanálisokat, a hegyekből lezúduló csapadék tovább duzzasztotta a folyókat, a kisebb városok és falvak pedig gyorsan víz alá kerültek. Volt olyan hely, ahol a gát is átszakadt. Döbbenetes volt a látvány

– mondják. 

A tűzoltók egy-egy ilyen bevetésre konvojban utaznak. Viszik a magasnyomású szivattyúkat, egy áthelyezhető sátortábort, velük tart néhány személyautó, quad és végül a kétezer liter üzemanyagot szállító teherautó zárja a menetoszlopot. 

galántai tűzoltók
Tűzoltók bevetésen
Fotó:  Racskó István képarchívuma

– Este kilenckor érkeztünk meg. Az olasz vendégszeretet jegyében a Vöröskereszt egy kolostorban biztosított nekünk szállást, átöltöztünk munkaruhába és máris mentünk dolgozni az első helyszínre. Nem sokkal utánunk érkeztek a szlovének, együtt kezdtünk szétrakodni. Úgy vettük észre, hogy a mi technikánkkal könnyebb dolgozni, mint az övékkel – számolnak be a fiúk az első tapasztalatokról. Egy tűzoltó ilyen bevetésen legtöbb nyolc órát lehet talpon, nyolc órát kötelezően pihennie kell, valamint nyolc órán át van készültségben. 

Sok helyen az ablakokig ért a sár, az autók víz alatt voltak. Az első napokban csak szívattuk a vizet, de olyan volt, mintha feleslegesen dolgoznánk, nem látszott a munkánk értelme. Ravennában volt egy gyűjtőpont, az összes víz ebbe a legalacsonyabban fekvő pontba zúdult be. Mi innen szívattuk a vizet egy olyan kanálisba, amely egyenesen a tengerbe vezetett. Ezzel elértük, hogy a falvak felszabaduljanak a víz alól.

A lakosok Conselice környékén már 2-3 nap elteltével érezték, hogy apad a víz, mi viszont még nem tudtuk, hogy hat nap munka után megérkezünk Ravennába, ahol még rosszabb a helyzet – magyarázta Racskó István és Vörös Alex. 

Azért a víz az úr 

–  A lakosok sokszor odajöttek hozzánk, vizet kínáltak, kezet ráztak, ételt hoztak. Olyan emberek, akiknek semmijük nem maradt… Ilyenkor adtunk hálát istennek, hogy jöhettünk segíteni, és mondtuk nekik, amíg kell, mi itt leszünk és segítünk. Ahányszor olasz tűzoltó kollégával találkoztunk, annyiszor fogtak kezet velünk, éreztük, hogy hálásak, amiért jöttünk.

A tüzet mindig el lehet oltani, de a víz elvisz mindent, azzal nem lehet harcolni. Az emberek nem tudtak megmenteni semmit, annak örültek, hogy életben maradtak. Egyszerűen mindent, állatokat, vagyont ott kellett hagyniuk, aki tudott, futott az áradat elől.

Kíváncsi voltam, mennyire veszélyes a tűzoltó munkája az árvízvédelmi bevetésen. A fiúk elkomorodó arccal meséltek. 

– A gátak és a töltések annyira át voltak már ázva, hogy a lábunk alatt egyszerűen mozgott a talaj. Nem beszélve arról, hogy ilyenkor nehéz technikával mozgunk, s ha szakad a talaj, akkor csúszol, ott nincs menekvés. Meg persze ugye az árvíz az kontaminált, koszos, piszkos víz. Ezért is szükségesek a védőoltások. Hazatérve egyébként azonnali orvosi ellenőrzésen, vérvizsgálaton estünk át. 

Tűzoltók az élvonalban

A szlovén kollégákon kívül belgákkal dolgoztak egy műszakban. Ilyenkor azonban nem számít, ha nem értik egymás nyelvét, kézzel-lábbal kommunikálva, szakmai szívvel segítenek egymásnak a csapatok, hiszen fontos az, hogy mindenki rendben legyen. 

Nem szabad hazudni, mert fontos a biztonság, az egymásba vetett bizalom. Bajtársiasság nélkül nem működik a munkánk. Nemcsak a modulon, de itt a tűzoltóságon belül is elég csak egymásra néznünk, azonnal tudjuk, hogy mi következik

– sorolta a tűzoltóság működésének legfontosabb aspektusait István és Alex. 

galántai tűzoltók
A barátság kulcsfontosságú ebben a hivatásban
Fotó:  Racskó Pál képarchívuma

A szlovákiai HCP modul tűzoltói május 21-e és június 3-a között tartózkodtak olasz földön, 1 350 000 köbméter vizet szivattyúztak ki az árvízzel sújtott területekről. Ez körülbelül 500 olimpiai úszómedencényi víz. Az elemezések szerint a szlovákiai csapat volt a leghatékonyabb az elsősegélynyújtásban, valamint a legjobb technikával rendelkeztek. Miroslav Wlachovský külügyminiszter szerint a tűzoltók a jó szív és a dolgos kezek nagykövetei külföldön. A 25 tűzoltót Ódor Lajos, megbízott miniszterelnök is fogadta.

A galántai tűzoltók mosolyogva tették hozzá, a kellemesen jóleső protokoll látogatások után rengeteg papírmunka és a technika rendbetétele várja őket, hiszen egy következő bevetés esetén is kifogástalannak kell lennie mindennek. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/24. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.