2021. március 6., 11:53

A szigorítások miatt a szalonok továbbra is zárva tartanak

A több mint két hónapja tartó korlátozások miatt kilátástalan helyzetbe kerültek a szépségipari szolgáltatók. A szalonok zárva tartanak, sokan tartalékjaikból élnek, és a helyzetük bizonytalan, mivel nem tudják, mikor fogadhatnak újra vendégeket. A fodrászok számára azonban kissé enyhült a szigor, ugyanis a jelenleg is hatályban lévő korlátozások ellenére, házhoz mehetnek a klienshez.

Fotó: Študio Charakter

A füleki Horváth István december elején nyitotta meg Barber shopját, és nagyjából három heti működés után kénytelen volt bezárni a szalont. Sokáig nem dolgozhatott, most azonban kihasználja a házhoz járás lehetőségét, viszont nem tartja észszerűnek ezt a rendelkezést.

Szerintem ez kicsit sem logikus, hogy házhoz kell járni. Ugyanúgy a szalonba is jöhetnek egyesével az emberek, nem mellesleg, ott rendszeresen fertőtlenítünk, szellőztetünk, a higiéniai előírásokat betartva működünk”

- mondja.

Bár a szájmaszk ilyenkor is elengedhetetlen, úgy véli, hogy a szalonban szigorúbb higiéniai követelményeknek kell megfelelnie, mint amikor valaki otthonába ellátogat. Nem mellesleg, az ügyfélköre 60%-kal visszaesett. István bár vállalkozóként kezdett, jelenleg alkalmazotti státuszban működik, mivel így könnyebben tud állami támogatást igényelni. Ugyanis a zárva tartás ellenére a bérlet és a rezsi kifizetése megmaradt.

Szépségszalonok
Fotó:  Don Barber/FB

Nehezebb helyzetben van a pedikűr, manikűr és fodrász szolgáltatást nyújtó füleki Štúdio Charakter tulajdonosa, Kolenkáš Gertrúd,

aki a kötelező kifizetések mellett három alkalmazottjának megélhetéséért is felel. Ráadásul az év egyik legjövedelmezőbb időszakában tartanak zárva.

Ilyenkor szokott lenni a bálszezon, a frizurák, sminkek időszaka, úgyhogy ez óriási nagy kiesés a szalon számára.

Nagyon nehéz ezt megélni, mivel négy családnak a megélhetéséről, a munkájáról van szó. Egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy ez a helyzet meddig fenntartható”- nyilatkozta.  

A füleki Prestige stúdióban szintén minden szépségipari szolgáltatás szünetel, konkrétan a szolárium, a kozmetikai kezelések, a szempillaépítés és a sminkelés is. Varga Petra, tulajdonos elmondása szerint, ebben a nehéz helyzetben főleg az állami támogatásnak köszönhetően tud túlélni. Illetve segítséget jelent számára, hogy a férje dolgozik, így a háztartásbeli költségeket teljes mértékben az ő fizetése fedezi.

„Az állami támogatásból ki tudom fizetni a szokásos havi rezsit és az elvonásokat, valamint két alkalmazottam fizetésének nagyobb részét. Így legalább nem megyünk mínuszba. Viszont nem egyszerű a helyzet, fogalmam sincs meddig fenntartható ez így, meddig lesz az államnak is lehetősége legalább ilyen összeggel támogatni minket”- mondta, hozzátéve: megpróbál ebben a nehéz helyzetben is pozitívan gondolkodni.

Szépségszalonok
Fotó:  Stúdio Prestige/FB
Rengeteg üzleti tervem van, ez tartja bennem a lelket. Sok időt fordítok saját magam fejlesztésére, online képzéseken veszek részt, így nem nagyon marad időm a pesszimizmusra.

A legfontosabb ebben az időszakban, hogy megtanuljunk alkalmazkodni a mostani körülményekhez, keresni az új lehetőségeket, szövögetni a jövőbeli terveket. Hogy másképp lehetne ezt túlélni?”- hangsúlyozta.

Bár a kijárási tilalom miatt a szépségszalonok nem látogathatók, a munkavégzés ezzel szemben kivételt jelent. Ebbe a kategóriába tartozik az is, ha például a fodrász a vendégét otthonában látogatja meg. Az általunk megkérdezett személyek szerint viszont a rendeletek nem egyértelműek és nem teremtenek mindenkinek egységes feltételeket. Ahogyan sokan, ők is abban bíznak, hogy a kormány bizonyos követelmények mellett lehetővé teszi az újranyitást.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.