2024. szeptember 10., 12:43

A szeretet farmja

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy szalagavató, ahol Peti szemet vetett Dórira, és nem sokkal később már közösen tervezték életüket. Tavaly szeptembertől a két fiatal pedig már férj és feleség.

peti-mini-farm-fb-oldal-01
Galéria
+14 kép a galériában
Peti Mini Farm
Fotó: Peti Mini Farm

Lábodi Fekete Dóra és Lábodi Péter Bősön, egy nyugodt kis utcácskában élnek, ahol egy házat és egy telket vásároltak. Mivel nem ajtóstól török rájuk, hanem előre egyeztettünk, így már a kapuban fogadnak kedélyesen. A Peti Mini Farm udvarában hullámos papagájok serege üdvözöl, de pusztán ők az egyetlen „tájidegen” állatcsapat a kis birtokon, bár rozellák is tervben vannak.

– Ő is betelepült. Mármint Bősre – mutat Dóri nevetve Peti felé, aki ezt persze nem veszi zokon, hiszen már szinte mindenki ismeri őt a városban. Ahogy beljebb lépünk, egy klasszikus baromfiudvar látványa tárul elénk. Közben Dóri folytatja:

– Mi úgy kerestünk házat, hogy nagy telek legyen hozzá, mivel Peti mindenképpen állatokat szeretett volna tartani, mert nagyon szereti őket. A házat 2020-ban vettük és átépítettük. A baromfiudvarban jelenleg 56 tyúk, kakas, 4 pulyka, közel 40 kacsa, 3 lúd, arrébb 4 birka, 2 kecske, 3 sertés éldegél békességben, de a koca hamarosan fialni fog, így a számuk majd gyarapszik.

dori-es-peti-foto-l.g
Lábodi Fekete Dóra és Lábodi Péter
Fotó:  Lacza Gergely
Az a helyzet, hogy ebből nem lehet meggazdagodni, de nekem ez gyerekkori álmom volt, és boldog vagyok, hogy meg- valósíthattam. Hatéves korom óta szó szerint állatbolond vagyok. Akkor a nagy- bátyámtól kaptam egy pár galambot, meg két nyulat. Csinált nekem egy kis nyúlólat, később egy nagyobb galambdúcot. Aztán a nyulak szerelmese lettem, és azt vettem észre, hogy van vagy 80 belőlük. Utána jöttek a malacok. A nyulakból összeszedtem némi pénzt, abból vettem a malacoknak „srótot”. Úgyhogy reggel, mivel iskolába jártam, apu megetette őket, de este már én etettem, én takarítottam a helyüket. Ekkor olyan 10-12 éves lehettem

– mesél a kezdetekről Lábodi Péter, aki az állatokkal való törődést nem munkaként, hanem szenvedélyként éli meg.

– Amikor fáradtan hazajövök a munkából és vacsora után kimegyek az állatok- hoz, rögtön elszáll a testemből fáradtság. Minden nap reggel 4-kor kelek, megyek etetni, aztán dolgozni, és van, hogy csak 10 körül érek be a házba az állatoktól. Amikor a póni elpusztult és a disznó betegeskedett, nagyon megviselt, de sose tudom föladni. 25 évesen volt is már egy infarktusom. Akkor éreztem, hogy a tempóból vissza kell vennem kicsit. 2021-től kicsinyen- ként gyarapodtunk, míg végül hivatalosan is bejegyeztettük a farmot – ecsetelte Peti.

peti-mini-farm-fb-oldal-06
Peti Mini Farm
Fotó:  Peti Mini Farm
Táp nélkül, természetesen

Persze nemcsak házi kedvencként tartanak baromfit, a hosszabb távú cél a fenntartható gazdaság megvalósítása. Dóri a városházán dolgozik, Peti a festő-mázoló szakmát adta fel, mert a Covid idején bizony nem nagyon dolgozhatott. Most sírásó, és ez bizony olyan tevékenység, ahol sajnos mindig van munka. Házi használatra már saját tyúk- és nyúlpástétomot is készítettek (tervben van a sertéspástétom is), és az egyik céljuk bevizsgált, jó minőségű házi termékek készítése. A tápozást nem preferálják. Szeretnének egy kis feldolgozót is kiépíteni, amivel még munka mellett is tudnak foglalkozni. Peti kitanulta a böllér szakmát is, mert szívügye a természetes és egészséges élelmiszerek előállítása.

Be tudom bizonyítani, hogy az állatokat föl lehet nevelni táp nélkül. Mit adok nekik? Árpa, búza, kukorica keveréke a „srót”. Konyhai maradékra nem akarom őket rászoktatni, mert ha véletlenül nincs, akkor megőrülsz velük... De tavaly is 230 kilós hízót vágtunk, és a húsa sütés közben nem zsugorodott össze, akkora maradt, mint sütés előtt! Ha tehetném, ebből élnék, csak a kisgazdákat már úgy tönkretették, hogy megélni ebből nem lehet. Vagy csak saját magad számára termelsz, vagy hobbiszinten csinálod. Igyekszünk nullára kihozni az egészet, mert ráfizetni azért nem szeretnénk

– reménykedik az ifjú gazda, aki már saját füstölőt is épített és a fagyasztó is nagyjából készen van már. A mekegő jószágok búr kecskék, amiket a húsukért tenyésztenek, s ez nálunk igencsak ritka, árulja el Peti, aki időközben laktózérzékeny lett, de az a napi másfél liter tej, amit adnak, pont elegendő számára. A ludak toulouse-i és landes-i keverékek, a kacsák rouenik, búbosak, de vannak japán kacsák is. Őket a pulykákkal együtt a Bősi Kisállattenyésztők Egyesületétől szerezték be, ahova a közelmúltban Dóriék is beléptek. Az egyesület minden októberben kiállítást is szervez a kultúrházban. A szárnyasokat gyűrűzni kell, a nagyobb négylábúakat pedig a fülcímkével regisztrálják. Petiékhez párszor beköszöntek ismerősök, és a házigazdák azt vették észre, hogy már a helyiek sem nagyon ismerik a háziállatokat, ezért arra gondoltak, hogy – némileg ismeretterjesztő, nevelő jelleggel is – miért ne nyithatnák meg az udvarukat a nyilvánosság előtt. Azóta családos látogatók és nyári táborok résztvevői is felkeresték már őket.

peti-mini-farm-fb-oldal-07
Peti Mini Farm
Fotó:  Peti Mini Farm

– Előfordult, hogy a táborozók megkérdezték, ez itt milyen állat? Nyitottam volna a számat, hogy válaszoljak, amikor egy kislány rávágta, hogy „az tyúk, te hülye”. Hát, mondom, az kacsa – mesélte Dóri és hozzáfűzte, ne gondoljuk azon ban azt, hogy csak a gyerekek nem ismerik az állatokat. Erre Peti is nevetve előhozott néhány példát.

Egy apuka azt mondta a birkára, hogy kecske, voltak olyan gyerekek, akik meg voltak győződve róla, hogy a liba az kakas, és velem vitatkoztak. De ez még semmi. Volt olyan is, aki a libára azt mondta, hogy kecske. Na, ez már nekem is sok volt. Ekkor mondtam azt Dórinak, hogy ha már egyszer ilyen kis családi gazdaságunk van, ahol állatok is élnek, akkor mi készségesen megmutatjuk bárkinek. Előzetes egyeztetés után szívesen körbevezetjük a portán.

– Korábban csak a saját oldalára szokott Peti képeket feltölteni, aztán tavalyelőtt kitaláltam, hogy csináljunk egy minifarmos oldalt. Ezután már többen kopogtattak, a Csiga-biga babaklub, a különböző gyermektáborok lakói. Általában ilyenkor én maradok itthon velük – meséli Dóri. Több látogató, illetve szülő javasolta, hogy tegyenek ki becsületkasszát, mert mindenki dobna bele valamit, így hát megtették. A begyűjtött „borravalót” természetesen az állatok etetésére fordítják. Nyár van, a kirándulások ideje, de a fiatal házaspár nagy kirándulásokra sem nyáron, sem télen nem vállalkozhat, a 3-4 napos kiruccanásokat is alaposan meg kell szervezni a rokonokkal, ismerősökkel, hogy nézzenek rá az állatokra és adjanak nekik enni, inni.

peti-mini-farm-fb-oldal-08
Peti Mini Farm
Fotó:  Peti Mini Farm
a-kacsak-foto-l.g
Galéria
+14 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.