2021. április 26., 20:20

A pandémia ellenére is átadták Komárom legrangosabb díjait

A komáromi képviselő-testület április 26-i ülésén, amely a járványmentes években a Komáromi Napok elnevezésű műsorfüzér ünnepélyes nyitányát képezte, átadták a város legrangosabb díjait azoknak a személyiségeknek, akik e megtiszteltetést a sokéves értékteremtő tevékenységükkel érdemelték ki, ekképp jó példát és helyes irányt mutatva másoknak.

Testületi ülés díjátadóval a Tiszti Pavilon dísztermében
Galéria
+2 kép a galériában
Testületi ülés díjátadóval a Tiszti Pavilon dísztermében
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Keszegh Béla polgármester ünnepi előszava után Bajkai János, a Városi Hivatal illetékes főosztályvezetője olvasta fel a díjazottak kétnyelvű méltatását. Idén a rendezvényről távolmaradt Albert Sándornak, a Selye János Egyetem alapító rektorának Komárom díszpolgára megtisztelő címet adományoztak. Klemen Teréziát, a Lehár Ferenc Polgári Társulás alapító elnökét Pro Urbe - A Városért-díjban részesítették. Az előzetes bejelentés ellenére mégis átadták a Polgármesteri díjat. Sőt, mindjárt három személynek, akik közül Gráfel Lajos műemlékvédő, a Pro Castello Comarominesi n.sz. volt igazgatója személyesen nem tudott megjelenni a díjátadón. Komjáthy Hajnalka, a komáromi Agel-kórház vezető gyógyszerésze és František Petr zeneművész, a Komáromi Művészeti Alapiskola igazgatója azonban a többi díjazottal együtt beírta nevét a város emlékkönyvébe. Az eseményen közreműködött Korpás Éva Külhoni Magyarságért Díj-as népdalénekes, akinek a fia, Lakatos Áron nyújtott zenei kíséretet.

A pandémia ellenére is átadták Komárom legrangosabb díjait
Bajkai János, a VH illetékes főosztályvezetője olvasta fel a kétnyelvű méltatásokat.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Albert Sándor professzor előbb miniszteri biztosként, majd a Selye János Egyetem (SJE) alapító rektoraként 2004-ben megszervezte, akkreditáltatta, beindította a mindmáig egyetlen hazai magyar egyetem működését, s éveken át fáradhatatlanul munkálkodott annak fejlesztéséért. Azzal, hogy többedmagával együtt Komáromot egyetemi város rangra emeltette, kiérdemelte a Komárom díszpolgára címet, amit csak e városon kívül született, jeles személyiségek kaphatnak meg.

Albert Sándor
Fotó:  Fábián Gergő

Más kitüntetései után 2013-ban Magyarország államfője Magyar Érdemrend Tiszti Keresztje kitüntetésben részesítette őt. Külön említésre méltó a sokrétű publikációs tevékenysége. A pandémia miatt a díszpolgári címet és oklevelet a legközelebbi komáromi látogatása során veszi majd át.

Klemen Terézia  Pro Urbe - A Városért-díjban részesült.
Klemen Terézia Pro Urbe - A Városért-díjban részesült.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Klemen Terézia a 2012-ben megalakult Lehár Ferenc Polgári Társulás alapító elnökeként nagyon sokat tett Komárom világhírűvé vált szülötte, Lehár Ferenc zeneszerző-karnagy emlékének megőrzéséért és munkásságának népszerűsítéséért. Személye kapcsán egyebek mellett megemlítendő a Lehár Nyár elnevezésű helyi koncertsorozat, továbbá az attraktív Lehár Bálok és operettgálák életre hívása és megrendezése. E társulás 2016-ban Polgármesteri díjat kapott. Klemen Terézia 2014-ben életre hívta a Szlovákiai Civil Becsületrendet, továbbá a Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyt, illetve 2018-ban Az évszázad Mannonja címmel könyvet írt Házy Erzsébetről. A Komáromi Rotary Klub tagjaként jótékonysági koncerteket szervezett és a Lehár-Rotary-bál ötletgazdája volt. A tavalyi Lehár Emlékév keretében pedig megjelent a budapesti Margitay Zoltánnal közösen írt Az operettkirály – Lehár Ferenc életútja című könyve, valamint jelentős részt vállalt A komáromi Operettkirály című múzeumi kiállítás megrendezéséből. Jelenleg a Koltay Gábor rendező által Lehárról készítendő dokumentumfilmjének a forgatásánál segít. Továbbá a Katedra folyóirat szerkesztő-bizottságának tagja. 2019-ben átvehette a Katedra Alapítvány díját, tavaly pedig a Femine Fortis - Erős Nők PT Példakép-díját. „Neve, személye a minőségi kultúra védjegyévé vált városunkban” – hangsúlyozta Keszegh Béla.

Komjáthy Hajnalka kórházi vezető gyógyszerész Komárom polgármesterével
Komjáthy Hajnalka kórházi vezető gyógyszerész Komárom polgármesterével
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Komjáthy Hajnalka, a helyi kórház vezető gyógszerésze egyúttal a Szlovák Gyógyszerészeti Kamara Kórházi Gyógyszerészek Szervezetének szlovákiai nagyköveteként is aktívan tevékenykedik. 2017-ben Nyitra megye az évi egészségügyi szakambere díját érdemelte ki, 2018-ban pedig a kórház fenntartójától, az Agel Rt-től Aeskulap-díjat kapott. Sokrétű előadói és publikációs munkát végez, s az általa irányított kollektívával több fontos pályázatot nyert meg. A munkahelyükön számtalan gyógyszert és kenőcsöt tudnak sajátkezűleg elkészíteni. Azok közül leginkább említésre méltó a Covid-19 ellen hatékonynak bizonyult Dexametazon, ami időnként világszerte hiánycikknek számít. Ahogy más egészségügyi dolgozók munkája, úgy a patikusoké is felértékelődött a világjárvány idején...

Gráfel Lajos személyesen nem tudott megjelenni a díjátadón.
Gráfel Lajos személyesen nem tudott megjelenni a díjátadón.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Gráfel Lajos a Komáromi Járási Műemlékvédelmi Hivatal igazgatójaként, majd a VH kulturális szakosztályának vezetőjeként, a továbbiakban pedig hivatalvezetőként is tevékenykedett. Vezetésével épült ki a Com-média Kft. tévéstúdiója, s annak ügyvezetőjeként elindította a Komáromi Városi TV működését. Munkája legfontosabb részét a műemlékvédelmi felújítások képezték. Kezdeményezésére 1985-ben nemzeti műemlékké nyilvánították a komáromi erődrendszert, 1990-ben pedig Komárom városközpontja műemlékvédelmi övezetté vált. Számos műemlék megmentésének és felújításának kezdeményezője, illetve e munkálatok irányítója volt. 2006-ban a komáromi erődrendszer UNESCO Világörökségre való jelölés pályázati anyagának egyik vezető kidolgozója volt. Több műemlékvédelemmel kapcsolatos kötet szerzője. Tizenhat évig ellátta a Pro Castello Comaromiensi n.sz. igazgatói teendőit is. Sokrétű munkásságáért 2007-ben átvehette az SZK Kulturális Minisztere Díját.

František Petr, a Komáromi Művészeti AI igazgatója Keszegh polgármesterrel
František Petr, a Komáromi Művészeti AI igazgatója Keszegh polgármesterrel
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

František Petr hivatásos zeneművész 2013 óta a Komáromi Művészeti Alapiskola igazgatója. Korábban az Ifjú Szívek Művészegyüttes korrepetítoraként is dolgozott, s rendszeresen készített műsorokat a volt csehszlovák televízió és rádió számára. Számtalan külföldi fellépésével a szűkebb-tágabb régiója hírnevét öregbítette, illetve a tehetséges diákjait is sokféle bel- és külföldi versenyre készítette fel, némelyeken maga is zsűrizett. Menedzserként elérte az általa irányított intézmény székhelyének felújítását és az oktató-nevel munka feltételeinek javítását, illetve bővítette a választható zenei szakok számát.

Testületi ülés a védőtávolság betartásával
Testületi ülés a védőtávolság betartásával
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A díjazottak nevében Klemen Terézia mondott köszönetet Komárom polgármesterének és a városi önkormányzatnak, majd a jelenlevők mindnyájuknak gratuláltak. 

A Polgármesteri díj tartozékai
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.