A magyar kormány támogatásával megvalósult fejlesztést adtak át a Bodrogközben
A határmenti, közös, mezőgazdasági termékek feldolgozásához, vagy forgalmazásához kapcsolódó és egyben a munkanélküliség szempontjából leghátrányosabb magyar-szlovák határ menti térségben a mezőgazdasági beruházások támogatására kiírt Baross terv keretén belül nyertes, vissza nem térítendő 403 millió forintot elnyerő Agro Somotor kft. szomotori mezőgazdasági üzemi fejlesztésének ünnepélyes átadására került sor tegnap délben. A cég mintegy 100 partnereként a felvidéki magyar agrár kis-és középvállalkozón túl kiemelten meghívott vendégként a Szövetség elnöke és Kassa megyei képviselőjelöltjei, valamint Magyarország diplomáciai képviselete is jelen volt.
A felvidéki gazdasági élet újabb mérföldkövének tekinthető, az agrárágazat legkorszerűbb technológiáit alkalmazó integrációs központ ügyvezető igazgatója, Bárány László röviden bemutatta immár másodgenerációs családi vállalkozásukat, melynek anyacége a kisvárdai barimfivágó-feldolgozó üzeme, a Master Good kft.
Elmondta, hogy a folyatosan fejlődő és bővülő tevékenységeik során rájöttek, hogy át kell lépniük az országhatárokat. Igy, az Alsó-Bodrogközből rálátva a kistérség határon túli felére is, a szomotori telephelyük megálmodásával folytatosan bővülnek. A meglévő szakmai tudásuk és saját tőkéjük mellé a hathatós magyar kormánytámogatásnak köszönhetően 2020- ban első ütemben megépülhetett Szomotoron a terményszárító – és tisztító részlegük, amelyben a felső-bodrogközi gazdáktól felvásárolt termést feldolgozzák majd kereskedelmi partnereiknél értékesítik. Ezen kívül megépült már és működik az európai színvonalú szójabab-feldolgozó üzemük is, a frissen felavatott és hivatalosan átadott részlegben pedig a termőföldek számára szükséges folyékony műtrágya tárolására alkalmas tartályrendszerek vannak.
A rendezvényen másodikként felszólaló Forró Krisztián, a Szövetség országos pártelnöke örömét fejezte ki, hogy részese lehet egy, az ország hátrányos helyzetben lévő, leszakadó keleti régiójában munkahelyeket teremtő és egyben a helyi gazdákat is segítő, jelentős vállalkozásfejlesztés ünnepi átadásán. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a régió gazdasági fejlődése szempontjából ezzel új lehetőségek nyíltak.
Aláhúzta, hogy ez az agrár nagyüzemi beruházás is a határ két oldalán meglévő magyar-magyar összefogás szimbóluma, ami igazán akkor lehetne egy összetartozási projekt, ha a szlovák kormány is legalább ilyen mértékben gondolna segítségével a régió gazdáit. Tapasztalhattuk, hogy amióta nincs magyar képviselet a szlovák parlamentben, a déli és keleti régióink mezőgazdászairól, vállalkozásairól rendre megfeledkeznek. Emlékeztetett arra, hogy a felvidéki gazdák, máig legsikeresebb és egyben egyetlen fejlődést és haladást hozó korszakuknak azokat az éveket tudhatják, amikor képviselőinket bejuttattuk a szlovák törvényhozásba. Éppen ezért arra buzdított, hogy a régóta fennálló áldatlan helyzeten változtassunk. Saját érdekünkben, a saját gazdáink és vállalkozóink, közösségünk, régióink fejlődése érdekében parlamenti képviseletre van szüksége.
Szeptember 30-án, szombaton mindannyian szóljunk barátainknak, ismerőseinknek, rokonainknak a választások tétjéről és ne hagyjuk többé, hogy rólunk dönthessenek, nélkülünk. Megígérte, biztos lehet a felvidéki magyarság, hogy ha a Szövetséget bejuttatja a parlamentbe, érdeküknek eleget téve segíteni és támogatni fogják a magyar gazdákat, a magyar vállalkozásokat.
Hangsúlyozta, azt szeretnék, hogy a már ezer éve lakott szülőföldünkön, saját régióinkban még ezer év múlva is éljenek magyarok, azt, hogy utódaink a hiányzó életfeltételek miatt ne kényszerüljenek arra, hogy el kelljen költözniük őseik földjéről, mert meggyőződése, hogy az ország keleti régiójában van potenciál, erő.
A baromfi kapcsán zárszavában az elnök úrnak eszébe jutott Petőfi Anyám tyúkja című verse is, de a költő Nemzeti dalából vett sorával biztatott minket a szombati jó döntésünk meghozatalára:
Talpra, magyar! Majd még hozzátette: Csináljuk meg!
Szijjártó Péter, Magyarország külügyi és külgazdasági kapcsolatokért felelős tárcavezetője megköszönte Bárány László újabb meghívását, kifejezve örömét, hogy a Bárány család vállalkozásainak számos magyarországi helyszínét követően itt lehet velük személyesen a felvidéki Szomotoron is és egyben Forró Krisztiánnak is háláját fejezte ki, amiért meghívta az ország keleti régiójába.
Bevezetőjében leszögezte, hogy
a magyar külpolitikát elemezve konszenzus tárgyaként kezelhető tény, hogy a magyar külpolitika szíve a nemzetpolitika, azaz a határon túl élő magyar nemzeti közösségek támogatása, stratégiai középpontja pedig a közép-európai térség erősítése.
Erős Közép-Európa, erős Magyarország – mondta, majd hozzátette, hogy az említettek figyelembevételével nyilvánvaló, hogy a mindenkori magyar külpolitika fontos céljaként kezeli a szomszéd országokkal való jó kapcsolatainak fenntartását. Ahogy mondta, ez Szlovákia esetében is így van, ugyanis sokkal több dolog köt minket össze, mint ahogy azt egyesek sugallni próbálják. Ennek ékes példájaként felhozta, hogy mindkét ország közös jellemzője az egymás közti, kölcsönösen a szomszédjával leghosszabb határszakasz, nevezetesen 654 km. A felvidéki magyar közösség akár félmillió jó okként is felfogható a külügyér megfogalmazásában arra, hogy Magyarország jó kapcsolatokat ápoljon Szlovákiával. S mint mondta, összekötnek minket a közös gazdasági sikereink is, hiszen
Hangsúlyozta, hogy éppen ez utóbbira alapozva, a felvidéki magyar közösség kérésére, az itteni vállalkozók tanácsait figyelembe véve, 2017-ben a magyar kormány azért indította a Baross Gábor Tervet, hogy ezt a kölcsönös gazdasági sikert még inkább előmozdítsa. Ennek kapcsán megragadta az alkalmat, hogy megköszönje a program kidolgozásában aktív szerepet vállaló felvidéki magyar közgazdász társaság szakmai segítségét, aláhúzva, hogy nem elhanyagolható jelentőséggel bír az akkori miniszterelnökök kölcsönös megállapodása, hiszen enélkül a gazdaságfejlesztési program dugába dőlt volna.
Kiemelte, hogy ezek a gazdaságélénkítő - és fejlesztő programok kiszámíthatóbb jövőképet adnak a fiataloknak, jelentős mértékben megállítják, lelassítják a kölföldre vándorlást, ami messze nem elhanyagolandó tény a kimutathatóan fogyó tendenciát mutató felvidéki magyarság vonatkozásában.
Továbbá elmodta azt is, hogy a magyar külgazdaság fontos törekvése, hogy magyarországi vállalatokat segítsenek a határon túli, magyaroklakta területeken való terjeszledésükben, újabb és újabb beruházásokat létre hozva ezzel. A gazdaságfejlesztés és a beruházás programjai eddig összesen 4000 projektet támogattak Szlovákia területén, 82 milliárd forintnyi beruházást létrehozva.
Zárszavában Szijjártó Péter aláhúzta, hogy
Nagy tisztelettel megkérte a felvidékieket, hogy vegyenek részt a Szlovákia jövőjét meghatározó, szeptember 30-ai választáson, emlékeztetve a magyarságot egységként képviselő politikai erőre. Forró Krisztián biztatását megismételve fejezte be gondolatait, mondván: Csinálják meg!