A lévai járási útfelújításokról - KÉPEKKEL
A koronavírus-járvány ellenére 2020 folyamán is a tervezett ütemben zajlottak a Nyitra megyei útfelújítások. A Lévai járásra vonatkozó fejlesztésekről, közlekedésbiztonságról és a jövő évi tervekről a megyei alelnökkel, Csenger Tiborral beszélgettünk.

Nyitra megyéhez összesen több mint 2 ezer kilométernyi úthálózat tartozik; a Lévai járásban található ennek a negyede, vagyis mintegy 500 kilométer, zömében másod- és harmadosztályú utak. Az első osztályú utakért az Állami Útkezelő Vállalat (SSC) felel. A Lévai járáson négy ilyen halad át: a Párkányt és Garamszentbenedeket összekötő I/76-os, a Diószeg és Losonc között húzódó I/75-ös, a Holicsot Garamberzencével összekapcsoló I/51-es, valamint az Ipolyságtól Zólyom irányába tartó I/66-os főút.
A Nyitrán székelő Regionális Útkezelő Vállalat (RSC) érsekújvári, komáromi, nyitrai, nagytapolcsányi és lévai igazgatósággal működik; utóbbinak négy kirendeltsége van két lévai, továbbá egy-egy ipolysági és zselízi központtal.
– fogalmazta meg az útkarbantartási munkálatokra vonatkozó kérdésünkre Nyitra megye alelnöke, Csenger Tibor, aki azt is elárulta, hogy a zselízi és az ipolysági központ új kaszálót és traktort kapott a megyétől, így sokkal hatékonyabban és gyorsabban tudják elvégezni a munkát.
Csenger már két évvel ezelőtt indítványozta, hogy a megye szerezzen be egy bokorzúzó gépet. Ez tulajdonképpen egy erdei gép, aminek az első részére egy olyan tárcsa van felszerelve, ami nemcsak összezúzza a bokrokat, gallyakat, hanem 20 centiméteres mélységig a gyökereket is összevágja. A megye bérelt is egy ilyen szerkezetet, s október folyamán egy hétre be is vetette próbaképpen a Zselíz–Farnad–Szőgyén-útvonalon. Az általa elvégzett munkáról az alelnök elégedetten nyilatkozott:
Nyitra megye már negyedik éve 7 millió eurót különít el a saját költségvetéséből az utak aszfaltszőnyegének a felújítására.
A Lévai járás ennek szintén a negyedét kapja meg, így évente hozzávetőlegesen 14–18 kilométernyi utat tud renoválni.
– fogalmazta meg az alelnök hangsúlyozva, hogy az útfelújításokkal kapcsolatos döntések nem politikailag, hanem – az útkezelő vállalat javaslatait figyelembe véve – szakmailag születnek.
– mondta Csenger Tibor kiemelve a megyei költségvetési tételek arányos leosztásának tényét.
Csenger Tibor nagyon komoly eredménynek tartja, hogy sikeresen végződött a testület szakmai meggyőzése a Nagysallóból Málason, Farnadon és Nagyölveden áthaladó II/588-as út teljes szakaszában történő felújításáról. Az Érsekújvári járás határáig 9,1 kilométerről van szó, aminek korszerűsítése 2,97 millió euróból valósul meg. Ebben az esetben a régi aszfaltréteget teljesen felmarják, s két új aszfaltréteg kerül az úttestre, továbbá a felújított szakasz mentén a vízelvezető árkok mélyítését és tisztítását is elvégzik. Mivel ezúttal is a közlekedésbiztonság növelése a cél, az egész szakaszon korszerű biztonsági elemek lesznek elhelyezve.
Az alelnök örömét fejezte ki, hogy az Integrált Regionális Operatív Program (IROP) keretein belül megvalósulhat a Léva–Deménd közötti másodosztályú út 17,69 kilométernyi szakaszának, valamint az Ipolypásztó–Szalka közötti 8,6 kilométeres résznek a felújítása, mindez 6,03 millió euróból.
Jelenleg a közbeszerzés folyik a kivitelezőre. A II/527-es út Ipolyság és a Nagykürtösi járás határáig terjedő 6 kilométer hosszú szakaszának felújítása 1,13 millió euróba kerül, s a kivitelezés 2021 második felére lett tervezve.
Csenger Tibor szorgalmazza, hogy 2022 végéig megtörténjen a Lekértől – Zselízen keresztül – a sárói körforgalomig, illetve a Tőrétől Barsváradig tartó szakasz felújítása, a kisóvári híd kiszélesítése, valamint a Zselíz két városrészét, Garammikolát Nagypusztával összekötő út felújítása is.