2025. május 7., 16:29

A közös munka erősíti a közösséget

Tavaly szeptember óta új igazgató vezeti az Ipoly-völgye Európai Területi Társulást. Sándor Ildikó személyében tapasztalt szakember került a szervezet élére, aki szerint a térség adottságaiból adódóan a turizmus a lehetséges kitörési pontok egyike. 

 

Sándor Ildikó
Fotó: Sándor Ildikó archívuma

A 2017 óta működő Ipoly völgye ETT legfontosabb célkitűzéseként a határon átnyúló kapcsolatok erősítését, az Ipoly mente gazdasági fellendítését határozta meg, különös tekintettel a környezetvédelemre, a szociális ellátásra és a térség idegenforgalmának a fellendítésére. Jelenleg 29 szlovákiai és magyarországi tagtelepülés tartozik hozzá. Ahogyan a hidak is egykor a két ország gazdasági kapcsolatainak erősítését szolgálták, úgy az Ipoly völgye ETT is a két ország közötti kapcsolatok élénkítése érdekében jött lére.

Egyedi látnivalók és bemutatóhelyek

Mivel a tagtelepülések között az egyedüli város Szécsény, a falvakon a mezőgazdaság és a falusi turizmus élvez prioritást. A magyarországi településeken ez az ágazat igen fejlett, a szlovákiai településeknek pedig lehetőségük van a felzárkózásra ezen a téren. A terület magyar oldala Nógrád megye legszegényebb térsége, de a szlovákiai rész apró falvaiban sem jobb a helyzet. Ebben látta meg a kihívást Sándor Ildikó. 

Bevallom, az első időszak sok adminisztratív munkával telt, mert orvosolni kellett néhány szervezeti hiányosságot. Utána gyorsan átváltottam az aktív üzemmódra, ami egy határon átnyúló integrált turisztikai desztináció megtervezését jelentette a középső Ipoly szakasz mentén. Egyedi látnivalói és bemutatóhelyei, a meglévő minőségi vendéglátó- és szálláshelyei jó alapot biztosítanak a turizmus adta lehetőségek kihasználására. A fejlesztések meghatározó része a pontszerű elemek egységes jelzésű és egységesen kommunikált gyalogos és kerékpáros túrautakra, valamint annak tengelyében az Ipolyra, mint vízitúra útvonalra való „felfűzése”. A 16 projektrészből álló, vállalkozásokkal, önkormányzatokkal, civil szervezetekkel megtervezett pályázati csomagot január végén adtuk be, és most nagy reményekkel várjuk az eredményt"

– vág rögtön a közepébe Ildikó, aki a pályáját a salgótarjáni iparban kezdte külkereskedőként. 

Erős szakmai háttérrel rendelkezik

Az Ipoly-völgye ETT új vezetője később a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában dolgozott. Foglalkozott a kis- és középvállalkozások finanszírozásával, pályázatokkal, vezette az ITD Hungary Zrt. Nógrád megyei irodáját, majd 2011 és 2020 között Nógrád megye fejlesztési ügynökségét vezette. 

– A területfejlesztésen belül mindig nagyon érdekelt a területi kiegyenlítődés kérdése, amely sem országos, sem megyei szinten sajnos nem haladt előre. Másik kedvelt szakmai területem a magyar–szlovák határon átnyúló együttműködés. Az ügynökségen belecsöppentem ebbe, később magam is terveztem és valósítottam meg szlovák partnerekkel közös projekteket. Az Interreg Szlovákia–Magyarország Együttműködési Programban komoly szerepet játszanak a megyék. Ennek során ismerkedtem meg közelebbről az európai területi társulások működésével, amelyek a határon átnyúló területfejlesztés kiváló eszközei

– tette hozzá Ildikó, aki szerint a gazdasági-társadalmi helyzet a határ egyik oldalán sem kedvező.

Evezés
Bussa vízitúra
Fotó:  Ipoly-völgye ETT archívuma
Éppen ezért a jövőben várható Interreg pályázatok lehetőségét kihasználva szeretnének társadalmi innovációval is foglalkozni, mivel az Ipoly-völgye ETT területén jelen van a szegénység és a közösségi együttélés is gyakran sérül. Sajnos ez azt is jelenti, hogy évente többször kell takarítást szervezni az Ipoly folyón. 
Térségi szintű fejlesztésre koncentrálva

Az eddigi sikereket említve, az IpOLD néven ismert, az idős emberek életminőségére fókuszáló projektnek köszönhetően a települések új szolgáltatásokat tudnak nyújtani. A modernizált főzőkonyhák az egyedül élők és segítségre szoruló idősek számára is biztosítják a meleg ételt, megoldották a házhoz szállítást, illetve szükség esetén a hivatalba vagy az orvoshoz is elviszik a rászorulókat a pályázat útján vásárolt autókkal. A kedvezményezett települések jó gazdái ezeknek az eszközöknek.

Az ETT működtetésében nagy szükség van a korábbi területfejlesztési és együttműködési tapasztalatokra. A településvezetők elsősorban a saját falujuk, városuk fejlesztésére koncentrálnak, ezért be kell tudni mutatni azt, hogy az önös érdeken felülemelkedve, a térségi szintű fejlődés az ő településüknek is az érdeke. Az ETT-ben a határtérség együttes fejlődése a kitűzött cél, mindegy, hogy infrastruktúra-fejlesztésről, környezetvédelemről, idősgondozásról vagy rendezvényekről beszélünk"

– hangsúlyozta az igazgató. 

Mivel a tagtelepülésekben változatos kulturális rendezvények vannak, az ETT vezetése elsősorban szakmai összejövetelekben gondolkodik. A tagtelepülések képviselőivel kis műhelymunkákat szerveznek, ahol meghatározhatják a jövőképet, a további fő fejlesztési célokat, akció-kat. Ez a közös munka erősíti a közösséget és a térségi szemléletet. 

– Ha nyer a turisztikai pályázatunk, fontos dolgunk lesz, hogy a térség turisztikai szereplőit közelebb hozzuk egymáshoz, közös gondolkodással, kiscsoportos munkával kialakítsuk azt a fenntartható menedzsment rendszert, amely képes térségi csomagajánlatokat értékesíteni a turisztikai piacon. Ez csak akkor lehet sikeres, ha alulról szerveződik. A jövőbeli fejlesztési célokat, projektötleteket majd a közös stratégiában fektetjük le. Nagyon bízom abban, hogy a világban zajló folyamatok, például az életmódváltás, az egészség középpontba kerülése, a csináld magad mozgalmak feléledése, a hagyományos gasztronómia újragondolása, a természetes anyagok és a környezet felértékelődése mind-mind a mi értékekben gazdag, de még szegény és felfedezetlen térségünk szebb jövőjét alapozzák meg – zárta az Ipoly-völgye Európai Területi Társulás igazgatója.

Megjelent a Magyar7 2025/17. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.