A közös munka erősíti a közösséget
Tavaly szeptember óta új igazgató vezeti az Ipoly-völgye Európai Területi Társulást. Sándor Ildikó személyében tapasztalt szakember került a szervezet élére, aki szerint a térség adottságaiból adódóan a turizmus a lehetséges kitörési pontok egyike.

A 2017 óta működő Ipoly völgye ETT legfontosabb célkitűzéseként a határon átnyúló kapcsolatok erősítését, az Ipoly mente gazdasági fellendítését határozta meg, különös tekintettel a környezetvédelemre, a szociális ellátásra és a térség idegenforgalmának a fellendítésére. Jelenleg 29 szlovákiai és magyarországi tagtelepülés tartozik hozzá. Ahogyan a hidak is egykor a két ország gazdasági kapcsolatainak erősítését szolgálták, úgy az Ipoly völgye ETT is a két ország közötti kapcsolatok élénkítése érdekében jött lére.
Mivel a tagtelepülések között az egyedüli város Szécsény, a falvakon a mezőgazdaság és a falusi turizmus élvez prioritást. A magyarországi településeken ez az ágazat igen fejlett, a szlovákiai településeknek pedig lehetőségük van a felzárkózásra ezen a téren. A terület magyar oldala Nógrád megye legszegényebb térsége, de a szlovákiai rész apró falvaiban sem jobb a helyzet. Ebben látta meg a kihívást Sándor Ildikó.
– vág rögtön a közepébe Ildikó, aki a pályáját a salgótarjáni iparban kezdte külkereskedőként.
Az Ipoly-völgye ETT új vezetője később a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában dolgozott. Foglalkozott a kis- és középvállalkozások finanszírozásával, pályázatokkal, vezette az ITD Hungary Zrt. Nógrád megyei irodáját, majd 2011 és 2020 között Nógrád megye fejlesztési ügynökségét vezette.
– A területfejlesztésen belül mindig nagyon érdekelt a területi kiegyenlítődés kérdése, amely sem országos, sem megyei szinten sajnos nem haladt előre. Másik kedvelt szakmai területem a magyar–szlovák határon átnyúló együttműködés. Az ügynökségen belecsöppentem ebbe, később magam is terveztem és valósítottam meg szlovák partnerekkel közös projekteket. Az Interreg Szlovákia–Magyarország Együttműködési Programban komoly szerepet játszanak a megyék. Ennek során ismerkedtem meg közelebbről az európai területi társulások működésével, amelyek a határon átnyúló területfejlesztés kiváló eszközei
– tette hozzá Ildikó, aki szerint a gazdasági-társadalmi helyzet a határ egyik oldalán sem kedvező.
Az eddigi sikereket említve, az IpOLD néven ismert, az idős emberek életminőségére fókuszáló projektnek köszönhetően a települések új szolgáltatásokat tudnak nyújtani. A modernizált főzőkonyhák az egyedül élők és segítségre szoruló idősek számára is biztosítják a meleg ételt, megoldották a házhoz szállítást, illetve szükség esetén a hivatalba vagy az orvoshoz is elviszik a rászorulókat a pályázat útján vásárolt autókkal. A kedvezményezett települések jó gazdái ezeknek az eszközöknek.
– hangsúlyozta az igazgató.
Mivel a tagtelepülésekben változatos kulturális rendezvények vannak, az ETT vezetése elsősorban szakmai összejövetelekben gondolkodik. A tagtelepülések képviselőivel kis műhelymunkákat szerveznek, ahol meghatározhatják a jövőképet, a további fő fejlesztési célokat, akció-kat. Ez a közös munka erősíti a közösséget és a térségi szemléletet.
– Ha nyer a turisztikai pályázatunk, fontos dolgunk lesz, hogy a térség turisztikai szereplőit közelebb hozzuk egymáshoz, közös gondolkodással, kiscsoportos munkával kialakítsuk azt a fenntartható menedzsment rendszert, amely képes térségi csomagajánlatokat értékesíteni a turisztikai piacon. Ez csak akkor lehet sikeres, ha alulról szerveződik. A jövőbeli fejlesztési célokat, projektötleteket majd a közös stratégiában fektetjük le. Nagyon bízom abban, hogy a világban zajló folyamatok, például az életmódváltás, az egészség középpontba kerülése, a csináld magad mozgalmak feléledése, a hagyományos gasztronómia újragondolása, a természetes anyagok és a környezet felértékelődése mind-mind a mi értékekben gazdag, de még szegény és felfedezetlen térségünk szebb jövőjét alapozzák meg – zárta az Ipoly-völgye Európai Területi Társulás igazgatója.
Megjelent a Magyar7 2025/17. számában.