2023. február 9., 14:38

A komáromi városháza is lépett a múlt heti késelés kapcsán

Keszegh Béla, Komárom polgármestere csütörtökön a Városházán tartott sajtótájékoztatót három időszerű témával kapcsolatban. Terítékre kerültek a parkolással kapcsolatos aktuális tervek a belvárosban és a lakótelepeken, a múlt heti vasútállomási késelés kapcsán tett intézkedések, valamint a II. lakótelepi posta bezárása kapcsán felmerülő információk.

Parkolásról, közbiztonságról és postabezárásról egyazon komáromi sajtótájékoztatón
A szigorítások sosem a parkolásból befolyó bevétel növelését célozzák...
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A gépkocsik számának folyamatos növekedése országos és regionális viszonylatban is a parkolással kapcsolatos gondok gyarapodásához vezet, amelyeket orvosolni kell – hangsúlyozta a sajtótájékoztató elején Keszegh Béla. E kijelentésének konkrét számokkal adott nagyobb nyomatékot: míg a Komáromi járásban 2019.9.30-án 71 486 gépkocsit tartottak nyilván,. 2022.12.31-én már 5880-nal többet, vagyis 77 366-ot. A különbség mintegy egyharmada a járási székhelyen található. Komáromban 2002-ben egy-egy háztartásra 0,8, 2022-ben azonban már a duplája, vagyis 1,6 jármű jutott.

Ezek a tények a komáromi városvezetést a parkolás regulálására, a zöld területek óvására, új parkolóhelyek kialakítására, a vonatkozó törvények betartására és élhető lakókörnyezetek létesítésére késztetik. E célok megvalósítása kapcsán figyelembe kell venni azt az igényt, hogy a hazatérése után mindenki szeretne a közelben leparkolni, ám az újabb parkolóhelyek kialakítása során nem lehet valamennyi zöld területet lebetonozni, vagyis e téren meg kell találni a minden szempontból megfelelő arányt.

A polgármester megjegyezte: a város az illetékes hatóságtól áprilisig kapott haladékot a helyi járdákon történő parkolás engedélyezésére, s a gépkocsi-forgalom csökkentése érdekében továbbra is hozzájárul a kerékpározás népszerűsítéséhez.

Parkolásról, közbiztonságról és postabezárásról egyazon komáromi sajtótájékoztatón
A belvárosi parkolás szabályozása
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Majd a parkolás egyes területeivel kapcsolatos intézkedések és tervek részletezése következett, miközben a polgámester leszögezte: a szigorítások sosem a parkolásból befolyó bevétel növelését célozzák, hanem azok a köz érdekében történnek. A belvárosi parkolásról megtudtuk, hogy az 8-16 óra között fizetős, hétvégeken és ünnepnapokon pedig díjmentes. Összesen 802 fizetős parkolóhely van a városban, s míg azok a Tiszti Pavilonnál megszűntek, a Duna rakparton bővült a számuk. Örvendetes, hogy a Kossuth téri parkolóban egy órára ingyenes a parkolás, csökkentve az ott gyorsan intézkedők anyagi terheit. A strandfürdő előtti parkolókat pedig két óráig lehet díjmentesen használni, s a cél a huzamosabb ideig parkoló kocsik átszoktatása a vár előtti, tágas parkolóba.

A parkolójegyek sms-ben is felár nélkül válthatók, ami kevés településen van így, pedig az ekképp megvett jegyek a város számára kisebb bevételt eredményeznek. Továbbá megvehetők mobil alkalmazással és parkolóórák segítségével is. Jelenleg összesen 38 parkolóóra áll rendelkezésre, amelyekben érmével és bankkártyával is lehet fizetni.

Parkolásról, közbiztonságról és postabezárásról egyazon komáromi sajtótájékoztatón
Bevezetnék, hogy az egynél több gépkocsival rendelkező háztartások a további autóik után többletdíjat fizessenek
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A polgármester a lakótelepi parkolással kapcsolatban azt is elárulta, hogy az érintett hivatalnokaik a városi rendőrökkel együtt tanulmányúton jártak Trencsénben és Pozsony-Ligetfalun, s a tapasztalataik alapján készül egy szakmai anyag, amit majd vitaindítóként bemutatnak a közrendi bizottságnak. Megtudtuk: őket az a cél vezérli, hogy minden család rendezetten parkolhasson a lakóhelyén, s annak kapcsán majd zónákat alakítanának ki. A lakótelepeken csak estétől reggelig, vagyis akkor regulálnák a parkolást, amikor a legtöbb családtag odahaza tartózkodik. A családoknak szánt parkolóhelyekről legszívesebben kitiltanák a szolgálati autókat, taxikat, céges furgonokat. Azt is bevezetnék, hogy az egynél több gépkocsival rendelkező háztartások a további parkoló autóik után többletdíjat fizessenek.

„E progresszív rendszerben majd mindazoknak, akik azt az átlagosnál jobban terhelik, fizetniük kell. Az ekképp befolyó összeg pedig visszaforgatható lesz újabb parkolóhelyek kialakítására“ – magyarázta a város első embere. Hozzátette: ezentúl az állandó komáromi lakhellyel nem rendelkezőknek, például a Komáromban albérletben lakóknak is hozzá kell járulniuk a vonatkozó kiadásokhoz. „A város a jövedéki adót a bejelentett lakosságszám alapján kapja. Azon személy után, akinek nincs komáromi állandó lakhelye, egyetlen centet sem kapunk, tehát ne is használhassa ingyen a rendszert...“ – érvelt.

Mint mondta: az új parkolóhelyek kialakítására az idén legalább 150 ezer eurót akar költeni a város – ezen összegről a következő testületi ülésen döntenek a képviselők. Szóba jöhet lakótelepi gyűjtőparkolók kialakítása is, például a VII. lakótelep végén és/vagy a Duna rakparton, vagyis olyan helyszíneken, ahol a legnagyobb mértékű aránytalanság – parkolási deficit mutatkozik a háztartások és a parkolóhelyek számát illetően.

A mozgáskorlátozottak parkolása kapcsán elhangzott: a város átvilágítja az egész rendszert, mert előfordul, hogy a már elhunyt, hajdani igénylők családtagjai jogtalanul parkolnak a mozgáskorlátozottak számára kijelölt helyeken. „A hivatalunknak a 2012-22 közti időszakra vonatkozó, 212 iratot kell monitoroznia, s az érintett parkolóhelyeken rendőrségi, illetve kamerás ellenőrzéseket is végeztetünk“ – tudtuk meg.

Parkolásról, közbiztonságról és postabezárásról egyazon komáromi sajtótájékoztatón
Célok és tervezett intézkedések a lakótelepi parkolás kapcsán
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A sajtótájékoztató második felében szó esett a február 3-ai komáromi késelésről is, amely kapcsán felmerült az igény a vasútállomáson és annak környékéntartózkodók biztonságának növelésére. Keszegh Béla szerint ez elsősorban a vasúti rendőrség hatáskörébe tartozik, amelynek ugyan kisebb részlege Érsekújvárban, irodája pedig Komáromban is működik, ennek ellenére a vasúti rendőrök ritkán jelennek meg a komáromi vasútállomáson. Ezért február 7-én levelet írt az érsekújvári részlegnek, kérve a várossal történő szorosabb együttműködésüket. E levele másolatát Roman Mikulec belügyminiszternek és Hamran István országos rendőrfőkapitánynak is eljuttatta. Abban az említett incidensre hivatkozva azt kérte, hogy főleg a legforgalmasabb időszakban tegyék intenzívebbé a saját járőrszolgálatukat, ekképp védve a legsebezhetőbb csoportba tartozó idősek és diákok biztonságát.

Továbbá azt is szorgalmazta, hogy a vasútállomáson, jól látható helyen tájékoztassák a lakosságot arról, hogy vészhelyzetben milyen módon és kihez fordulhatnak segítségért. Ugyancsak kérte, hogy a közeli buszpályaudvart ellenőrző két városi kamerájuk működtetésén túl a vasúti rendőrség is költsön térfigyelő kamerák felszerelésére. Annak városi rendőrségre való bekötését, a megfigyelést és a szükséges beavatkozásokat illetően a városi rendőrök együttműködését is felajánlotta. A közbiztonság szigorítása érdekében a polgármester Hamran rendőrfőkapitánnyal személyesen is fog találkozni.

Végül a II. lakótelepi 3-as számú posta március 1-re tervezett bezárása kapcsán a média képviselői is elolvashatták a Szlovák Posta Rt. február 3-i keltezésű levelét. Abban a Komáromi Városi Hivatalt arról értesítették, hogy az Építők utcai postafiók már február 15-28. között sem tart nyitva, vélhetően az ottani alkalmazottak szabadságolása miatt. A postabezárás részleteiről egy korábbi cikkünkben olvashatnak.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.