2024. január 15., 17:07

A Komáromi járásban is tart az influenzaidény: a betegek többsége 5 évnél ifjabb gyermek

Bár heveny légzőszervi megbetegedésekkel, így influenzával és ahhoz hasonló kórképpel januárban is folyamatosan szembesülnek a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatal szakemberei, de azt állítják, hogy e járásban jelenleg nem tombol lokális influenzajárvány. Főleg az 5 év alatti gyermekek esetében azonban érdemes elővigyázatosnak lenni, mert a január első felében nyilvántartott ilyen jellegű megbetegedések többnyire a kicsiket sújtották...

 A Komáromi járásban is tart az influenzaidény: a betegek többsége 5 évnél ifjabb gyermek
A Komáromi TKH székhelye a Munka utcáról is elérhető
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Minden év január-februárjában tarol leginkább az influenzavírus, ezért Helena Uríčková magisztert, a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatal (TKH RÚVZ) epidemiológiai osztályának vezetőjétől érdeklődtünk a vonatkozó adatokról és az esetleges járványhelyzet alakulásáról.  

2024 első két hetében a Komáromi járásban 908 heveny légzőszervi megbetegedést regisztráltunk, leggyakrabban a 0-5 év közti gyermekek körében. Az új évben nem beszélhetünk helyi járványról, az ünnepek előtti időszakhoz képest már némileg javult a helyzet. Az influenzában és influenzaszerű megbetegedésekben szenvedőkről szóló, Komáromi járásra vonatkozó, friss információkat heti rendszerességgel közzétesszük a www.uvzsr.sk honlapon”

– mondta el a Ma7-nek az illetékes osztályvezető.

Hozzáfűzte: az aktuális influenzaidény a 2023-as év 40-hetétől a 2024-es év 18. hetéig tart. Igaz, hogy ez idő tájt egyetlen oktatási-nevelési intézményt sem kell zárva tartani az említett megbetegedések miatt, de az előző év utolsó negyedében 5 óvodát és 6 alapiskolát átmenetileg be kellett zárni. „Szerencsére, azután sem nőtt ezen megbetegedések száma, miután a gyerekek a téli szünidőről visszatértek az óvodákba és iskolákba” - szögezte le a szakember.

 A Komáromi járásban is tart az influenzaidény: a betegek többsége 5 évnél ifjabb gyermek
A TKH a kórházudvar hátsó felében működik
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Úgy véli, hogy a járvány megelőzésében fontos szerepet játszott az influenzavírus elleni védőoltás időben történt beadatása: „Minden évben azt szoktuk ajánlani, hogy ezt az oltást október – november folyamán adassák be az érdeklődők azért, hogy a védőhatása az egész influenzaidényben érvényesüljön. Az emberi testben ugyanis az ellenanyagok az oltás beszúrása után 2-3 héttel kezdenek el termelődni. Az elegendő mennyiségű ellenanyagnak pedig időben, vagyis még azelőtt létre kellett jönnie, hogy a megbetegedés felütné a fejét az egyes közösségekben”.

A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy azok, akik megfertőződnek ezzel a vírussal, tartsák be a szükséges intézkedéseket!

Az érintettek már az első tünetek észlelésekor elővigyázatosságból maradjanak odahaza, hogy a közösségekben ne adják tovább a fertőzést! Gyakran és alaposan, szappannal és meleg vízzel mossanak kezet, s lehetőleg üdvözléskor ne fogjanak egymással kezet, ne adjanak egymásnap puszit! Köhögés és tüsszögés esetén papírzsebkendőt használjanak, amit azután azonnal dobjanak a szeméttartóba! Odahaza gyakran szellőztessenek! Ha pedig orvoshoz, gyógyszertárba vagy üzletbe kell menniük, vegyenek fel védőmaszkot!”

– ajánlja interjúalanyunk.

Tőle azt is megkérdeztük, hogy a Komáromi járásban jelenleg hány aktív Covid-19-pozitív esetet tartanak számon, s ők milyen korúak és neműek, illetve akadnak-e olyanok, akik koronavírás-fertőzés miatt kórházi ellátásra, netán mesterséges lélegeztetésre szorulnak.

„Január 15-tel járásunkban csupán 2 Covid-fertőzött személyt, vagyis egy 28 éves nőt és egy 83 éves férfit tartunk nyilván. Egyikük sem igényel kórházi ellátást” – hangzott az osztályvezető örvendetes válasza, amiből az is kiderült, hogy mostanában a járás szociális intézményeiben sem szembesülnek a korábban rettegett Covid-járvánnyal.

Azt szintén megtudtuk, hogy ugyan a védőmaszk viselete már az egészségügyi intézményekben és gyógyszertárakban sem kötelező, de aki akar, önkéntes alapon élhet ezzel a betegség-megelőző módszerrel.

A TKH antigénes tesztelést már nem végez, s nem is tervezi annak újbóli bevezetését. A szakemberek azonban a különféle fertőzések megelőzése érdekében továbbra is tanácsolják az immunrendszer erősítését: a szokásosnál nagyobb mennyiségű vitaminnal (főleg C-vel), friss zöldség- és gyümölcsfélék fogyasztásával, elegendő alvással, rendszeres szellőztetéssel, aktív életmóddal és a friss levegőn való mindennapos tartózkodással, miközben az időjárási viszonyoknak megfelelő, réteges öltözködés javasolt.   

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.