A fotográfus képviselő, Esterházy Mihály sírja - Hódi (Galánta)
A Pozsonyban született Esterházy Mihályról nagyon sok dicsérő és elismerő írás látott napvilágot már életében is. Országgyűlési képviselő, aki „a sport minden neme iránt nagy hajlammal viseltetik; a galamblövészetet ő honosította meg hazánkban. Mint kitünő lövő a nizzai nemzetközi galamblövészet alkalmával az első díjat nyerte”, írták róla. Bár a galamblövészetet Széchenyi István kezdeményezte Magyarországon, a nizzai eredmény azonban tény.

Amilyen szenvedélyes vadász volt Esterházy Mihály, olyan szenvedéllyel fényképezett is. A tájat, az elejtett állatokat, de a kísérőit is megörökítette. Egyik leghíresebb felvétele azonban már a sporthoz kapcsolódik, a Gróf Kinsky Nusi ugrása 1885-ből. Ennek alapján nevezték Esterházyt sportfényképésznek.
1892-ben a nemzeti párt színeiben Szencen országgyűlési képviselőnek választották. Később a szabadelvű párt egyik oszlopos tagja lett.
Az elsők között ismerte fel, hogy a fényképezéssel nem csak dokumentálni lehet, Esterházy Mihály meglátta benne a művészi lehetőségeket is. Zseniális fotóiról nagyon sokat beszéltek, de évtizedekre eltűntek. 2002-ben az Osztrák Nemzeti Könyvtár Képtára jelezte, hogy hozzájutott egy albumnyi Esterházy-fényképhez. Rövid időn belül kiállításon mutatták be a fényképeket, amelyek Pozsonyba is eljutottak.
Esterházy Mihály más területeken is aktív volt. 1900-ban még csak tíz belsőégésű motorral hajtott autó volt az országban, amikor megalapította a Magyar Automobil Clubot. Amikor az országban 1901-ben bevezették a rendszámokat, Esterházy kapta az 1-est.
Esterházy Mihály fiatalon, életének 53. évében, 1906-ban halt meg. A ma már Galántához tartozó Hódiban (Hody), édesapja, Esterházy Antal mellett helyezték örök nyugalomra. Életének, munkásságának megismertetéséért ismert hazai fotósunk, Keppert József tett sokat.
Megjelent a Magyar7 2025/25. számában.