2022. június 6., 17:10

A bányászati hivatal szerint Budaj tétlenkedik

Elhatárolódik a Kassai Kerületi Bányászati Hivatal a környezetvédelmi minisztérium állításaitól, miszerint a Sajó szennyezése kapcsán a bányászati hivatalok alábecsülték a törvény által megszabott kötelességeiket, egyúttal Ján Budaj tárcavezető szemére veti eddigi tétlenségét.

Sajó, szennyezés, környezeti katasztrófa
Fotó: Fábián Gergely

A környezetvédelmi minisztérium által megfogalmazott kritikára a Kassai Kerületi Bányászati Hivatal vezetője, Miloš Petráš nyílt levélben reagált, rámutatva, a szaktárca semmit nem tett a Sajó megtisztítása, megmentése érdekében, s három hónap elteltével sem hirdetett rendkívüli helyzetet. Hangsúlyozta, tisztában van azzal, hogy a szennyeződés az alsósajói bányából kerül a folyóba, ugyanakkor a bányát egykor üzemeltető Siderit társaság távozásával az illetékes kerületi bányászati hivatal elvesztette a törvényes lehetőségeket a bányászati tevékenység irányítására és ellenőrzésére.

A környezetvédelmi és a gazdasági minisztérium már jó ideje egymásra mutogat, hogy kinek a felelőssége a szennyezés, illetve kinek a dolga lenne a folyó megmentése.

A környezetvédelmi tárca a múlt heti állásfoglalásában azt állítja, mivel a szennyezés forrása egy elhanyagolt bánya, annak állapotáért az eredeti üzemeltető és a bányászati hivatal felel, az utóbbi pedig elmulasztotta a törvény előírta kötelezettségeit.

A Kassai Kerületi Bányászati Hivatal elnöke szerint a fenti állítások a törvény ismeretének hiányán és féligazságokon alapulnak.

Sajó, szennyezés, környezeti katasztrófa
Fotó:  Fábián Gergely

A Sajó február közepén vált vörösesbarnává, rozsdaszínűvé amiatt, hogy az elhagyatott alsósajói vasércbányából szennyezett víz kerül a folyóba. A bányát 1975-ben nyitották meg, 2008-ban hirtelen, szinte egyik napról a másikra bezárták, s az érc fejtésénél használt technológia, a bányagépek a föld gyomrában maradtak. A létesítmény az Ércbányák állami vállalat fennhatósága alá került. A tizenháromszintes bányát fokozatosan ellepte a víz, amely egy vízelvezető tárón át egyenesen a Sajóba ömlik.

A szennyezett víz rengeteg oldott vasat tartalmaz, amely a folyóban oxidál, vörösesbarnára festi annak vizét. Naponta körülbelül 2,5 tonna vasvegyület kerül a Sajóba, emellett más veszélyes nehézfémek, átmeneti- és félfémek, például nikkel, mangán, cink vagy arzén.

Május végén megkezdődtek a munkálatok, amelyek által 80 százalékkal kellene csökkennie a bányába befolyó vízmennyiségnek. Helyi szakemberek szerint kérdéses, ez meghozza-e a várt eredményt, ugyanis a bányában nemcsak az az egy forrás van, amit most el akarnak terelni, hanem további kettő, jóval mélyebben. Vagyis fennáll az a lehetőség, hogy bár a Sajóba kevesebb bányavíz folyik majd, de az melegebb lesz, s ugyanannyi lesz benne a szennyező anyag, csak még nagyobb koncentrációban.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.