70 éves a Dunaszerdahelyi Csallóközi Könyvtár – KÉPEKKEL
A hét első felében került sor a Dunaszerdahelyi Csallóközi Könyvtár rendezvényére, amely a helyszínen az intézmény eddigi 70 évét volt hivatott megünnepelni. Az esemény után ünnepélyesen átadták az ifjúsági osztály, vagyis a Cica Mica könyvtár felújított belső terét az új könyvespolcrendszerrel.
Az ünnepélyes műsor Kevický Tünde énekével kezdődött, majd a könyvtár igazgatója Lacza Ilona és Tilajčík Edit, az esemény háziasszonya ismertették a vendégekkel a téka történetét, miközben az elmúlt három esztendő történéseiből készült válogatás képei váltották egymást a vetítővásznon, illetve a helyi művészeti alapiskola növendékeiből alakult Mille Fiori kamaracsoport fuvolistáit hallhattuk.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Berényi József, Nagyszombat megye önkormányzatának alelnöke, Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere, Karaffa Attila és Puha György a város alpolgármesterei, Silvia Mruškovičová, Michal Deraj, a helyi járási hivatal elöljárója, Nagyszombat megye önkormányzata kultúrügyi szakosztályának delegáltja, Gútay László, Dunaszerdahely város oktatási és kulturális bizottságának elnöke, továbbá jelen voltak a város intézményeinek és a környező városok könyvtárainak igazgatói, illetve a könyvtár egykori vezetői és dolgozói.
kezdte beszédét Lacza Ilona, és a részletes múltidézés során megtudhattuk, hogy a második világégés előtt nem volt járási vagy városi könyvtár Dunaszerdahelyen.
Az 1948-as rendelet alapján, amely szerint ki kell építeni a könyvtári hálózatot országos viszonylatban, a Csallóköz-Szerdahelyi Kaszinó, a helyi katolikus legényegylet, más szétrombolt tékák és megmaradt gyűjtemények felhasználásával 1953-ban megalapították a városi könyvtárat, nem messze a mostani székhelyétől a Fő utcán, egy azóta lebontott épületben. Az akkori könyvtárnak a kezdetek kezdetén csupán egy alkalmazottja volt. 1977-ben a könyvtár aztán az újonnan megépült művelődési ház épületébe költözött és azóta is ott működik.
1984-ben a Matica Slovenská módszertani központja Mezőgazdasági Tájékoztató és Együttműködési Központ (KOPIS) néven egy önálló részleget is létrehozott a könyvtárban. Közvetlenül a rendszerváltást követően, 1991-ben ismét új osztállyal bővült a könyvtár: megkezdte működését a nemzetiségi bibliográfiai osztály, a Bibliografia Hungarica. A Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumának és a Szlovák Nemzeti Könyvtárnak a felkérésére az intézmény elvállalta a Szlovákiában megjelenő magyar nyelvű folyóiratok bibliográfiai feldolgozását.
hangsúlyozta a könyvtár igazgatója, majd végezetül ismertette a téka jelszavát:
Beszédében Berényi József leszögezte, hogy a megyéknek öt komolyabb hatáskörük van, a közlekedésügy, a középiskolák, a szociális intézmények, az idegenforgalom és a kultúra, amelyek közül a kultúra a legszebb és azzal van a legkevesebb probléma. Amikor a tévét feltalálták, sokan azt gyanították, hogy a színházi életnek befellegzik, amikor az internet mindenki számára elérhető lett, azt mondták, hogy a könyveket eltemethetjük, de az élet erre rácáfolt és bebizonyította, hogy ezek az univerzumok párhuzamosan is létezhetnek és életképesek.
emelte ki Nagyszombat megye alispánja.
Hájos Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy sok konkurenciája van a könyveknek, elég csak a televízióra, a napi sajtóra és főleg az internetre gondolni, de ezzel együtt a téves információk, a hazugságok és megtévesztések száma is megnövekedett. A biztos tudást azonban mindig a könyvek jelentették, mert azok mindig a hitelességet és az értékes gondolatokat közvetítették.
Michal Deraj egy családi emléket mesélt el a balázsfai nagyapjáról, aki George Bernard Show lelkes tisztelője volt. Mindig biciklin utazott a dunaszerdahelyi könyvtárba, érdeklődött a földrajz, a történelem, a filozófia iránt, és érdekelték őt a világ történései. A középiskolai tanárai sem nézték jó szemmel, amikor a tanítási óra folyamán az asztal alatt lévő könyvből titokban olvasott. Talán ezt a tulajdonságát örökölhette meg a történet mesélője is, ugyanis a tanítás után órákat tudott eltölteni a könyvtárban, s elmondása szerint ilyenkor új világok, új látómezők jelentek meg előtte, amelyek a látókörét is szélesítették. A könyvtárlátogatás azóta is az egyik kedvenc időtöltése, és fontosnak tartja azt, hogy a gyermekeinket is a könyvek felé vezess, és ápoljuk a könyvekkel való barátságukat.
A megnyitó után a Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Alapiskola és a Smetanov háji szlovák tannyelvű alapiskola diákjai adták elő műsorukat a Cica Mica könyvtár előtti folyosón, majd a piros szalag átvágásával Berényi József és Hájos Zoltán ünnepélyesen átadta a felújított részleget.