59. Járási Dal- és Táncünnepély Kolozsnémán: „E nehéz időkben is meg kell maradnunk magyarnak...“ – KÉPGALÉRIÁVAL
Színpompás szalagdísz jelezte a Csemadok Komáromi Területi Választmánya és Kolozsnémai Alapszervezete, valamint a helyi önkormányzat által szervezett 59. Járási Dal- és Táncünnepélyre, vagyis a kolozsnémai óvoda udvarára vezető utat. A korábbi pandémiás kényszerszünet után, a kellemes időjárás július 17-én sok érdeklődőt vonzott a népi értékőrzők Komáromi járásbeli zarándokhelyére, ahol Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke is tiszteletét tette.

A 14 órakor kezdődő esemény elején előbb Szalay Rozália, a község polgármestere köszöntötte a jelenlevőket. Felidézte, hogy e helyszínen 1959. június 28-án valósult meg az első „Csemadok-nap“. A nagyszabású seregszemle a Csemadok járási dal- és táncfesztiválja néven, a térség folklórcsopotjainak bemutatkozása céljából indult.
Amíg a kulturális szövetség élvezte az állam jelentős anyagi támogatását, kétnapos fesztiválokat tarthattak. Miután az állami támogatás egyre zsugorodott, a községi önkormányzat társrendezőként, a költségek egy részét átvállalva szállt be e rendezvény továbbéltetésébe.
Sajnos, a jövőre jubiláló rendezvényt három alkalommal nem tarthatták meg Kolozsnémán: 1965-ben a nagy árvíz, 1968-ban pedig a szovjet csapatok megszállása miatt maradt el, majd a 70-es évek végén azt átmenetileg átköltöztették Örsújfalura. Mivel ott nem bizonyult túl sikeresnek, ezért a következő évben visszavitték az eredeti helyszínére, a kolozsnémai óvoda udvarára.
„Megemelem a kalapomat mindazok előtt, akik a maguk módján hozzájárulnak a kulturális értékeink megőrzéséhez, éltetéséhez. Köszönet azoknak, akik ma ide eljöttek és azoknak is, akik most odahaza maradtak, de teszik a dolgukat! E kincseket a jelenlegi nehéz időkben se hagyjuk elveszni, s azt se engedjük meg, hogy a magyar szót, az anyanyelvünket bárkik elvegyék tőlünk! Nekünk e nehéz időkben is meg kell maradnunk magyarnak a Felvidéken, nem adhatjuk fel! Minden tőlünk telhetőt el kell követnünk annak érdekében, hogy még nagyon sokáig, több nemzedéken át jöjjünk össze itt, a szülőföldünkön, ahol továbbra is magyarként, tisztességesen akarunk élni! Remélem, hogy az ükunokáim is a kortársaikkal együtt találkozhatnak majd egymással a Járási Dal- és Táncünnepélyen!
– hangsúlyozta beszédében a polgármester.
Majd üdvözölte Bárdos Gyulát, a Csemadok országos elnökét és munkatársát, Neszméri Tündét. Kiemelte, hogy tájainkon leginkább továbbra is a Csemadok tartja a lelket a felvidéki magyarságban. „Az elnökünk fáradhatatlanul megy az egyik magyarlakta helyszínről a másikra, rendezvényről rendezvényre jár, s megpróbál minket, felvidéki magyarokat összefogni, mert csak így lehetünk erősek. Köszönet neki és a mai ünnepség szervezőinek, támogatóinak és nem utolsó sorban valamennyi szereplőnek!” – fejtette ki. Felolvasta a rendezvény támogatóinak névsorát, azok közöl kiemelendő Magyarország Kormánya és a Kisebbségi Kulturális Alap.
Utána Petheő Attila, a Csemadok Komáromi Területi Választmányának elnöke szólt a vadregényes környezetben összegyűlt sokasághoz. Megköszönte Vass Laura Csemadok-titkár és a társszervezők munkáját, s örömmel nyugtázta, hogy ez alkalommal mintegy 150 fellépő vállalta, hogy tartalmas szórakozást nyújt a közönségnek. Örvendetesnek nevezte azt is, hogy a Csemadok-alapszervezetek több településen egyre aktívabban működnek, és Szentpéteren, Perbetén helytörténeti könyvet is kiadtak.
Azt is megtudtuk, hogy az idei rendezvényre a fiatalítási szándék jellemző, hiszen a hagyományőrző és kultúrcsoportokon kívül a Tehetség A Tét! (TAT) verseny ifjú győzteseinek, illetve az ÉV Hangjainak is fellépési lehetőséget biztosítottak a szervezők.
Szalay Rozália polgármestertől azt is megtudtuk, hogy a túlparti testvértelepülésükkel, Gönyűvel együtt idén negyedízben kétnapos Dunamenti Fesztivállá bővítették a régi szép időkben is szombat-vasárnapra időzített rendezvényt.
Míg szombaton a túlparti műsorszervezőknek jutott a főszerep, vasárnap ideát „áll a bál“. Kolozsnéma egy határon átnyúló pályázat révén kapott támogatásnak köszönhetően kishajóval is rendelkezik, amely mindkét napon ingyen közlekedett a két falu között. Azzal egyidejűleg 13 személy, kerékpárokkal együtt szállítható. Ha azt semmi sem gátolja, akkor a kishajó rendszeres közlekedése augusztus elsején indul be.
A nívós műsorból kiemelendő a Jázmin Éneklőcsoport nemzettudat-erősítő összeállítása, amely során az Ima a hazáért, a Szállj dalom és az Él a magyar című régi énekek csendültek fel, továbbá a szentpéteri táncospár produkciója, amely autentikus szentpéteri táncokkal és mutatós viselettel párosult. Kirakodóvásár, vadgulyás-főzőverseny, tombolahúzás, népi gyermekjátékok is gazdagították a rendezvényt, amely a felvidéki OMEGA REVIVAL fergeteges koncertjével zárult.
Délután megnyílt a rimaszombati születésű, Királyhelmecen élő Csótó László Pro Urbe-díjas grafikusművész retrospektív kiállítása. A korábban részlegesen lebénult tehetséget, akinek az alkotásait Európa- és Ázsia-szerte rendszeresen kiállítják, a megnyitón a Komárom-Őrsújfalun élő húga képviselte, aki Csótó-műveket ajánlott fel tomboladíjnak.
