2024. június 5., 14:39

104 fáklyával az összetartozás jegyében – KÉPEKKEL

Június 4-én a trianoni békediktátum aláírásának 104. évfordulójának alkalmából ismét megrendezték a Kárpát-medencében egyedülálló fáklyás emlékmenetet. A megemlékezésen Forró Krisztián, a Magyar Szövetség elnöke mondott beszédet.

fáklyásmenet Komáromban1
Fotó: Kárpáthy Fanni

A fáklyásmenet az észak-komáromi református templom kértjében lévő Trianoni emlékműtől indult, majd a híres Klapka tér felé haladt tovább, ezt követően a két Komáromot összekötő Erzsébet hídon vonult tisztelgő dudaszók kíséretében a Dél-Komáromban található Turul-emlékműhöz, ahol Molnár Attila, Dél-Komárom polgármestere, Vajda Bence alpolgármester, illetve Forró Krisztián, a Magyar Szövetség elnöke rótta le tiszteletét. A vonulás a dél-komáromi Szabadság téren fejeződött be, a helyszínen színvonalas műsorral várták az odalátogatókat.

fáklyásmenet Komáromban2
Fotó:  Kárpáthy Fanni

 

A magyar nép sorsfordító momentumának 104. évfordulóján a jelenlévő tömeg közösen énekelte a Himnuszt, majd meghallgatta vitéz Somogyváry Gyula Magyar Miatyánk 1919-ben című versét.

A kultúrműsor részét képezte még Forró Krisztián beszéde.

Szónoklatát a 1920. június 4. következményeinek ismertetésével kezdte, miszerint a szétszakított ország elválasztott egymástól családokat, régiókat, falvakat és városokat is, mint például Komárom.

fáklyásmenet Komárom3
Fotó:  Kárpáthy Fanni
Egyik napról a másikra az emberek nem saját hazájukban ébredtek, hanem sok esetben olyan országban, amely soha nem létezett azelőtt.

Rámutatott, hogy rengeteg nehézséggel kellett megküzdenie a magyarságnak, gondolva a kárpátaljai kisebbség helyzetére vagy a második világháború végi felvidéki deportálásokra. Bár a megrázkódtatások megtépázták a kárpát-medencei magyarság számát, mégis összetartott és megmaradt több mint száz éven át.

Csak úgy tud fennmaradni egy nemzet, hogy ha összetartunk, ragaszkodunk gyökereinkhez, hagyományainkhoz, kultúránkhoz és nyelvünkhöz. Ez csak akkor fog működni, ha kiállunk egymás mellett, kiállunk egymásért. A történelem során nem egyszer az összetartás tudott átsegíteni minket a nehéz időszakokon.

Előző mondataira reflektálva hangsúlyozta, hogy jelenleg nagy szükség van a közös erőre, hiszen társakat kell találni a béke megőrzéséért. Egyúttal felhívta a figyelmet a hétvégi európai parlamenti választások fontosságára.

A békét meg kell őrizni. Meg kell őriznünk országaink szuverenitását, szabadságunkat. Felvidéken június 8-án, Magyarországon június 9-én lesz majd a megmérettetés. A felvidéki magyaroknak egyáltalán nem mindegy, hogy milyen irányt vesz Európa. Ez az Európai Unió nem az az Európai Unió, amihez csatlakoztunk. Hittük, hogy őshonos nemzeti kisebbségként törődni fog velünk. Amit mond: ez minden ország belügye. Hittük, hogy jobb lesz, mert láttuk, hogy az Európai Unióban van rá példa, működnek őshonos nemzeti kisebbségek, és megkapják azokat a jogokat, amik járnak nekik. Bíztunk benne, hogy nálunk is hasonló lesz a helyzet. Sajnos, csalódnunk kellett.

Hozzátette, hogy nem mindegy hány magyar képviselő lesz az Európai Parlamentben. Úgy véli, számbelileg lehetséges elérni mindazt, ami jobbá teheti a magyarok jövőjét, éljenek bárhol a Kárpát-medencében.

Biztos vagyok benne, hogyha mindannyian odatesszük magunkat, akkor sikerre vihetjük nemzetünket. Nagyon sokan úgy érzik, hogy most már a Felvidéken magyarnak lenni, természetes, hiszen ha valaki magyar iskolába akar járni, arra lehetősége van, ha magyar kultúrát akarja élvezni, gyakorolni, arra lehetősége van. Gondoljunk bele, hogy ami ma természetes, az nem biztos, hogy holnap is az lesz.

A megemlékezést Nátek Eszter, a bátorkeszi Kováts József Magyar Tannyelvű Alapiskola diákja zárta énekével.

fáklyásmenet Komáromban4
Fotó:  Kárpáthy Fanni

A fáklyásmenetet a dél-komáromi Endresz Csoport Egyesület és a Tolma Baranta Egyesület, valamint a felvidéki Kárpátia Sport Polgári társulás és az Felvidéki Életőrzők szervezésében került megrendezésre.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.