Zökkenőmentesen zajlik a beíratás Kassán és a Bódva völgyében
A koronavírus-járvány miatt rendhagyó módon, elektronikus formában zajlik az elsősök beíratása a 2020/2021-es iskolai tanévre. Kassai és Bódva-völgyi iskolák igazgatóit kérdeztük, hogyan küzdenek meg április 30-ig tartó beíratással.

Csurkó Éva, a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója elmondta, általában két-három napot szoktak kijelölni a beíratásra, a helyzetre való tekintettel azonban most a szülőknek április 30-ig van erre lehetőségük. Az online beíratással nincs gond, egy-két szülőnek volt néhány kérdése, de mindenre választ kaphatnak az iskola honlapján.
Hozzátette, a távoktatás is zökkenőmentesen zajlik, viszont a gyerekek nehezen viselik, hogy megszakadtak a szociális kapcsolataik. „Most jönnek rá a diákok, a kicsik és a nagyok egyaránt, hogy azért az iskolában jobb. Amikor már maguk mondják, hogy vissza szeretnének menni az iskolába, az magáért beszél” – jegyezte meg.
Nagy István, a szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont igazgatója arról tájékoztatott, nem kapott olyan visszajelzést, hogy bármi gond lenne az online beíratással. Honlapjukon nemcsak a most szükséges beiratkozó lapot tették elérhetővé, hanem már a májusban esedékes óvodai beíratások kapcsán is létrehoztak egy felületet, tehát az ő esetükben is elindult a folyamat. Konkrét számokat egyelőre nem árult el, azt viszont elmondta, a következő tanévben egy első osztályt terveznek nyitni.
Egyúttal arról is beszámolt, hogy az iskolaközpont épülőfélben levő új épületén folyik a munka, jelenleg a tetőn dolgoznak a szakemberek, a cserepeket rakják fel, körülbelül a negyedük-ötödük került eddig a helyére.
Azt viszont már most tudni lehet, hogy az építkezés nem fejeződik be az eredeti tervek szerint, ami azt jelenti, hogy a szeptemberben kezdődő új tanévben még nem vehetik birtokukba a diákok az új épületet. „Ez éven biztos, hogy nem. Ha minden jól megy, akkor jövő szeptemberben tudnánk ott kezdeni” – közölte Nagy István.
Sirgely Andrea, a Szepsi Alapiskola igazgatója elmondta, az iskolát 480 hátrányos helyzetű gyermek látogatja, a szülők többségének nincs hozzáférése az internethez, ezért az online beíratás náluk nem opció. Úgyhogy személyesen, egyesével behívták a szülőket, úgy íratták be a gyerekeket, eddig szám szerint 62-t.
Ez körülbelül megegyezik az előző évek adataival, jellemzően a beíratott gyerekek száma általában 60-65 körül mozog. A gyerekek között sokan nem járnak óvodába, így nagy többségük valószínűleg nulladik évfolyamban kezdi majd meg a tanulmányait.
A koronavírus-járvány megfékezésére tett intézkedések az iskola diákjai számára sem ideálisak. „A mi helyzetünkben jobb lenne, ha a gyerekek mielőbb újra iskolában lennének. Az ő esetükben ugyanis nagyon fontos a személyes kapcsolat a pedagógussal, mivel otthonról nem kapnak támogatást, biztatást. Olyan visszajelzéseket kaptunk a gyerekektől, hogy nagyon szeretnének már iskolába jönni” – fűzte hozzá Sirgely Andrea.
Mohňanský Csilla, a buzitai alapiskola igazgatója elmondta, még a koronavírus miatt kialakult probléma előtt felmérték, a környéken kik a leendő elsősök, s szüleiket elektronikus úton és levélben is megszólították. Már érkeztek is visszajelzések. „Nagyon sajnáljuk, hogy a Sulikopogtató foglalkozásaink elmaradtak, így nem tudtuk megismerni azokat a gyerekeket, akikkel szeptemberben találkozunk majd, illetve ők sem tudták megismerni az iskolát. Reméljük, hogy ezt még pótolni tudjuk majd” – jegyezte meg hozzátéve, az iskolában jelenleg 194 diák tanul, az első évfolyam két osztályában 28 van.
Az oktatási intézmények bezárása számos kihívás elé állította a buzitai alapiskola tanárait is, de ezekkel sikerült megküzdeni. Működik a távoktatás, viszont a gyerekek egy részének nincs internet-hozzáférése.
„Szerencsére nincsenek túl sokan, körülbelül húsz gyermekhez visszük el minden hétfőn a kinyomtatott házi feladatot” – magyarázta Mohňanský Csilla hozzátéve, a többiek be tudnak kapcsolódni az online kommunikációba.
„A kollégák több felületen dolgoznak, iskolázásokon vesznek részt, hogy online órákat tudjanak tartani. Az is nagy előny nálunk, hogy egy kitűnő informatika szakos kollégánk van, aki a saját részünkre tart iskolázásokat, a tantestület heti szinten tart konferenciát, meg tudjuk beszélni a dolgokat. Az iskolánk honlapján is látható, hogy nem állt meg nálunk az élet, sőt, szerintem a kollégák még többet kommunikálnak a szülőkkel, gyerekekkel, mint a normális körülmények között” – mondta.