Zeneország közepén a Duna utcai óvodások
A zenei nevelés, egyik alappillére az óvodai oktató-nevelő munkáknak. Az óvodáskori zenei nevelés, a gyermek értelmi és érzelmi fejlődése szempontjából egyaránt elengedhetetlen. Nagy felelőssége van az óvodapedagógusnak, hogy milyen zenei anyaggal, gyermekek számára íródott zeneirodalommal találkoznak az óvodások.

„Fontos feladatunk, biztosítani azokat a feltételeket, amelyek felkeltik a gyermekek érdeklődését a zenei tevékenységek iránt. Személyes példával ösztönözzük éneklésre a gyerekeket, mintát adunk, kezdeményezünk. Célunk, az élményt nyújtó közös éneklés, a gyermekek ének-zenei kultúrájának megalapozása, néphagyomány megőrzése.” – ossza meg velünk gondolatait Zacharov Erika, a somorjai Duna Utcai Óvoda igazgatónője. S valóban. A zene kihat az gyermekek egész személyiségre, s ez az esztétikai fogékonyság formáló, alakítja a zenei ízlésüket, hiszen ha valamilyen zenét hallanak, azután meg tudják fogalmazni mi tetszik nekik s mi nem.
– folytatta Zacharov Erika, aki rendszeresen megrendezi Somorján is a nagy sikerű Ringatót is, mely egyébként egy zenei nevelési módszer, kisgyermekek és szüleik számára, énekes-játékos foglalkozás formájában, mely foglalkozásokon a legfontosabb az élménynyújtás az egész család számára, miközben a legkisebb gyerekek ízlelgetik a magyar nyelv és a zenei anyanyelv szépségeit, találkoznak a magyar kultúrával.
De vissza a zenés délutánhoz: a gyerekeknek csodálatos élményben volt részünk! Hegyi Brigitta neve közismert Somorján és környékén. Több évtizedes pedagógiai munkája során, sok kisdiákot vezetett be, az egyik legszebb és legnehezebb hangszer, a hegedűjáték rejtelmeibe. „Juli néni” hangszere láthatatlan volt, de annál szebben szólt. A két zenepedagógus, zene ország kapujában, először a hangszereket szólaltatta meg, felkeltve a gyerekek kíváncsiságát, érdeklődését. A hegedűvel, amit már jól ismertek a gyerekek, hiszen Zacharov Erika néni hegedűje többször megszólalt az óvodában.
Varázserdő közepébe érve, ismert gyermekdalokat énekelt együtt, a jelen lévő közel 50 óvodás.
„Leírhatatlan élmény volt látni a boldog gyerekarcokat, csillogó szempárokat. Büszkék voltunk az óvodásainkra, mert bátran alakultak át zenekarrá, kísérték ritmushangszereken a zenészeket. Élményt nyújtó közös éneklés, a gyerekek ének-zenei kultúrájának megalapozása, az egymásra és a pedagógusra figyelés, az értelmi és érzelmi fejlődésük szempontjából elengedhetetlen.” – mondta az óvoda igazgatója. Szerinte az élőzene varázsa semmivel sem pótolható és nem szabadna, hogy hiányozzon a kisgyermekek életéből, mivel a gyerekek zenei fejlesztése nem csak zenei tehetségük fejlesztését szolgálja, hanem általa érzékennyé, kreatívvá, kitartóvá, fegyelmezetté, intelligensebbekké is válnak.
„Hálás vagyok, hogy volt tanárommal, sokunk példaképével hegedülhettem kis óvodásaim előtt, énekelhettünk a csodás hangú Juli nénivel és meglehet, a sok kis óvodásunk között, már ott vannak a Művészeti Alapiskola jövendőbeli kisdiákjai.” – zárta beszámolóját Zacharov Erika.
Végezetül pedig had fejezzük be a beszámolót egy ide illő idézettel: