2021. január 24., 09:02

Véget kell vetni az otthoni tunyulásnak, a diákoknak iskolában a helyük

A gyermekek és a tanulóifjúság október óta ismét távoktatásba kényszerültek. A járványügyi helyzet eddig nem tette lehetővé, hogy visszatérhessenek az iskolapadokba. A sok negatív hír után azonban, amit az elmúlt hetekben a koronavírus-járvánnyal összefüggésben hallottunk, pénteken már biztatóbban nyilatkozott az egészségügyi miniszter. Február 1-jét nevezte meg az iskolanyitás lehetséges időpontjaként. A diákok fokozatosan térnének vissza a tanintézményekbe. Legfőbb ideje, hogy visszaálljon a régi rend, mert a gyermekek viselkedésén már nagyon szembetűnő változások tapasztalhatók, mondja Hencze Angelika, pszichológus, a dunaszerdahelyi Pedagógiai Tanácsadó Központ munkatársa, akivel a hosszúra nyúlt távoktatás negatív következményeiről beszélgettünk.

Fotó: Mandiner.hu
Nekem is van egy harmadikos kisfiam, rajta is látom, hogy mennyire hiányzik neki a napi rendszer, a szociális kontaktusok, nincs megmérettetés, se motiváció. Kétfajta gyermek létezik szerintem. Az egyikből hiányzik az önbizalom és kételkedik képességeiben, a másik fajta pedig az, akinek van önbizalma és azt gondolja magáról, hogy tudja, amit tudnia kell. Mindkettőnek fontos, hogy visszajelzést kapjon szülőtől, tanítótól és kortársaktól, hogy reális képet tudjon alkotni arról, hol is tart. Otthon a szülő nem tudja neki teljesen visszatükrözni azt, hogy valójában hol is tart

– mondja a szakember, aki a járvány miatt maga is otthonról dolgozik, személyesen nem találkozhat azokkal a gyermekekkel, akiknek a segítségére volna szüksége.

Az online tanítás, tapasztalatai szerint, sok helyen úgy megy, hogy a tanító egész hétre feladja a leckét, ami sokszor a szülőnek szól, hiszen segítenie kell, ha azt akarja, hogy a gyermeke haladjon.

Na mármost, a szülő nem pedagógus és így nehezen tudja helyettesíteni. Ebből rengeteg konfliktus keletkezhet a családokban. Míg az iskolában automatikus folyamat, hogy a gyereknek tanulnia kell, otthon ehhez nincs mindig kedve, és ezt hangosan értésre is adja. Az online oktatás másik nagy problémája, hogy a home office-ban dolgozó szülők munkavégzését megnehezíti, esetenként pedig egyenesen lehetetlenné teszi”

– fűzi hozzá.

A pedagógust nem lehet pótolni, az a minőség, amit a tanító nyújt, nem hasonlítható össze azzal, amire a szülő, legjobb szándéka mellett is, képes. A lelassulás, a fokozatos eltunyulás jellemzi az otthoni bezártságra ítélt gyermekeket.

Bármennyire is igyekszik a család, a gyermekek most már jó ideje ingerszegény környezetben vannak.

Az iskolában nemcsak tanulnak, hanem nevelődnek is az emberpalánták. Azt még fel sem tudjuk mérni, hogy ennek a hosszú bezártságnak milyen messzemenő következményei lesznek. Nagy kérdés, hogy a sok lemaradást be lehet-e hozni egyáltalán?

„A szülők is ki vannak már merülve. Ha home office-ban dolgoznak, azért, mert a munkájukat próbálják becsülettel végezni, de ez nem mindig sikerül, mert a gyerkőcnek segíteni kell az online oktatás során. Emiatt aztán lelkiismeret-furdalásuk van. Ha pedig a szülő bejár a munkahelyére, onnan hazaérve kell tanulnia a gyermekével. Emellett persze még ott van a háztartás is.”

Felborult a rendszer, nincsenek igazodási pontok. Ha a szülő feszült, a gyerek is megérzi, hiszen remek csápjai vannak arra, hogy „kitapintsa”,  ha valami nincs rendben. A hosszútávú feszültség pedig kimerültséghez vezet”

– mondja a szakember. Hozzáteszi: az utóbbi időben nem csupán alapiskolások, de középiskolások és egyetemisták is segítségért fordulnak hozzá, mert depressziósak, frusztráltak, tele vannak szorongással. Úgy érzik, minden bizonytalan, nem tudnak tervezni, nem tudják, hogy fognak érettségizni, mikor tudják leadni a záródolgozatukat, hogy lesz a felvételi és még sorolhatnánk.

Nem felejti el megemlíteni a járványhelyzet és távoktatás pozitívumát sem. Ez pedig az, hogy nagyon sok szülő most annyit lehet a gyermekével, amiről még csak nem is álmodhatott.

Persze biztosítani kell a tartalmas időtöltést, ki kell menni a csemetékkel a szabadba, közös otthoni programokat, például társasjátékozást szervezni, hogy az unalmas, szürke hétköznapokba némi változatosság, izgalom is vegyüljön.

Nagyon fontos a mozgás, hogy a gyermeket felállítsuk a számítógép mellől. Véget kell vetni a nassolásnak, mert annak csak nem kívánt súlygyarapodás a vége. A kimaradt focit, edzéseket ugyan nem lehet pótolni, de nagy sétákat lehet tenni, jó időben pedig akár kerékpárra is lehet pattanni. Ez azért is fontos, mert így több oxigénhez jut az agy, ami javítja a gondolkodásképességet.”

Hencze Angelika már alig várja, hogy ismét személyesen fogadhassa a hozzá terápiára járókat, mert online üzemmódban nem látja a gesztusaikat, szemük villanását, az érdeklődést vagy a közönyt az arcukon.

Úgy tapasztalja, a félelem beköltözött sokak lelkébe, a gyermekekébe is, akik nemcsak magukat, hanem családtagjaikat is olykor kórosan féltik a vírusfertőzéstől. Sok családban most nincs puszi, nincs ölelés, se érintés, csak távolságtartás. Ezek pedig nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy kiegyensúlyozott emberként élhessünk. Ha a gyerek ezt nem látja és tapasztalja, hogy fogja átadni majd a saját utódainak?

Így nem lehet élni, hosszú távon nem lehet bezárva, szociális kapcsolatok nélkül lenni. Sajnos, egyre több gyermek produkál pszichoszomatikus tüneteket, álmatlanság, szapora szívverés, gyomorfájás jelentkezik náluk. Akik nehezen tűrik a kudarcot, vagy nem tudják kezelni a stresszt, azok most is sokkal érzékenyebbek. Nagyon fontos, hogy a szülő higgadtan elmagyarázza a gyermekének, hogy ez, ami most van, a járványhelyzet, el fog múlni, nem tart örökké. Éreznie kell, hogy a szülő is pozitív, de ehhez persze szükséges, hogy maga a szülő is higgyen abban, hamarosan minden jóra fordul”

– zárja beszélgetésünket a pszichológus.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.