2021. május 15., 16:35

Van-e létjogosultsága az érettséginek?

A fenti kérdés annál inkább aktuális, mert már másodszor törölték el a középiskolai záróvizsgát. Mindkét alkalommal a koronavírus-járvány volt az ok, de az embernek azért hátsó gondolatai is támadnak. Lehet, hogy ebek harmincadjára jut a felnőtté válást is szimbolizáló, zöld asztalnál való tudáspróba?

erettsegi_-szlovakia
Szóbeli érettségi Szlovákiában 2020-ban – kesztyűben, maszkban
Fotó: TASR

A gyanút csak erősíti, hogy a középiskolai felvételi vizsgákat a járvány ellenére is rendesen megtartották, ami sok helyütt egybeesett a középiskolák újranyitásával. Felvételizni tehát a javuló járványhelyzetnek köszönhetően kisebb létszámú csoportokban lehet, érettségi vizsgát tenni viszont nem. Az egyik belépő, afféle kezdet, míg a másik számadás, valaminek a lezárása, az a bizonyos pont a négy- vagy ötévnyi tanulás végén.

Mérföldkő, rituálé

Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója szerint a 245/2008-as iskolai törvény módosítása, amely az érettségi vizsgák menetét is szabályozza, csak annyi változást tartalmaz, hogy korábban is lehet majd érettségizni, de magához az érettségihez nem akarnak hozzányúlni.

Nem fedeztem fel az érettségik eltörlésére irányuló hátsó szándékot, inkább úgy gondolom, hogy a miniszter úr kicsit talán korán döntött az idei vizsgák eltörlése mellett. Személy szerint én legalább két tantárgyból a zöld asztalhoz ültettem volna a diákokat. Annál is inkább, mert számukra ez fontos esemény. Ez egy rituálé, akárcsak a ballagás vagy a szalagavató. Ha elmarad, nem lehet pótolni. Mi például a ballagást megtartjuk az iskolaév utolsó napján, június 30-án. Ha nem is jöhetnek be a szülők az iskolaudvarra, a Klapka téren csatlakozhatnak hozzánk. Bízunk benne, hogy addigra a mostaninál is jobb lesz a járványhelyzet.

A felvételikre azért került sor, mert vannak iskolák, ahol többszörös a túljelentkezés, és ott szükség van rá. A felvételiztetés is más volt az idén, hiszen a kilencedikesek tavaly márciustól jóformán alig jártak iskolába, és ez a teljesítményükre is rányomta a bélyegét. Ezért a kiválasztott iskolák követelményei is lazábbak voltak, hiszen online nem lehetett annyi tananyagot átvenni, mint az iskolapadban ülve.

Az utóbbi hetekben a gyerekeken is érezhető volt a karantén- vagy zoom-fáradtság, fásultság. Éppen ezért gimnáziumunk újbóli megnyitása után kéthetes adaptációs időszakot tartunk. Ennek a lényege, hogy visszaszokjanak a rendes kerékvágásba

– mondja Andruskó

A neves gimnázium vezetője elmondta, hogy az idén 82 érettségiző diákjuk van, ebből még ősszel 62-en jelezték, hogy ötödik vagy hatodik – tehát választott – tantárgyból is szeretnének érettségizni. Április 30-ig minden akkor jelentkező diák eldönthette, hogy él-e ezzel a lehetőséggel, mivel, akárcsak tavaly, ezekből a tantárgyakból klasszikus szóbeli érettségit tartanak az idén is. Ennek az lett az eredménye, hogy 34-en tesznek érettségi vizsgát plusztantárgyból.

Ezekre az érettségikre május 31-e és június 30-a között kerülhet sor. Iskolánkban rögtön az első két napon, május 31-én és június 1-jén érettségiztetünk. Az idén már nincsenek olyan szigorú szabályok, mint tavaly, és a többi diákunk is itt van az épületben. Négy-öt osztályt szabadítunk fel az érettségiző diákok számára. A sok iskolából való kimaradás miatt az érettségi tételek is átdolgozásra kerültek, kevesebb lett a számonkérhető tananyag, jobban mondva, a témakörök mélysége csökkent.

Az érettségi a komáromi igazgató szerint mérföldkő, és lehetőséget nyújt arra, hogy az a diák is bizonyítson, aki esetleg nem tartozott a legjobb tanulók közé. De az is előfordul, hogy az addig egyes tanuló a zöld asztalnál rosszabbul teljesít. Mindig is voltak és lesznek olyan diákok, akik meg tudják lepni a vizsgabizottságot.

erettsegi-_berlin
Így érettségiztek tavaly egy berlini gimnáziumban. A végzős diákok és szüleik egy futballpályán, egymástól kellő távolságban várakoznak
Fotó:  TASR
Az első vizsga az életben

A fiatalok egyrészt örülnek, hogy elmarad a stresszes érettségi, másrészt viszont valahol hiányzik nekik a megmérettetés. Hencze Angelika gyermekpszichológus szerint az önbecsüléshez szükséges, hogy valaki tudja magáról, képes-e helytállni, tudja-e venni az akadályokat.

Ha az érettségi jól sikerül, az illető előtt egész életében ott fog lebegni, hogy jó vagyok, meg tudom csinálni és minden akadályt képes vagyok legyőzni. Ha nincs érettségi, az olyan, mintha befejezetlen maradna a négyéves tanulás, egy fontos életszakasz nem záródik le. Ez a lezárás pedig annak a felmutatása, mi az, amit megtanult, mi az, amit tud. Az életben sok olyan kihívás van, amivel meg kell küzdeni, vizsgázni kell még sokszor a további évek, évtizedek során is. Ha ezt nem próbálom, ha ebben nem edződöm, akkor könnyebben választom a megfutamodást, ráadásul egyfajta feszültség marad bennem. Még ha stressz, vizsgadrukk is van az emberben, akkor is fontos, hogy megtanulja ezt legyőzni, és ennek megtapasztalása átsegíti majd a következő próbatételen is.

Az érettségi vizsga az első nagy tapasztalat, amikor több ember előtt kell számot adni és bizonyítani, megmutatni magát a diáknak felnőttként.

A vizsgabizottság tagjai ismerik a diákot, és segítenek neki, hogy jól teljesítsen. Tisztában vannak a képességeivel. Az elmaradt érettségi miatt a tavaly és az idén végzett középiskolásoknak az egyetemen is sokkal nehezebb lehet a vizsgázás, mert ott egyenesen a mély vízbe kerülnek. De hasonló a helyzet például egy állásinterjún is.

Az online vizsga Hencze Angelika szerint nem ugyanolyan, mint amikor szemtől szemben ül egymással a diák és a tanár.

A monitor előtti vizsga egyfajta anonimitást ad, ki lehet térni bizonyos dolgok elől. A testbeszéd és a mimika csak a jelenléti vizsgán működik igazán. Nem lehet véletlen, hogy kitalálták az érettségit, hiszen ez egy életszakasz lezárása és egy másik kiindulópontja. Ha nincs, a későbbiekben hiányozhat. Ha ez sikerélmény, akkor hatalmas önbizalmat ad a fiatalnak, és sokat segít neki a jövőben. Ha viszont nem úgy sül el, ahogy remélte, akkor arra ösztönözheti, hogy több energiát és időt kell fektetnie a célok elérésére.

A pszichológus hangsúlyozza, nem az osztályzat számít, hanem az, hogy a diák érezze, megdolgozott valamiért, és kiadta magából a maximumot. A zöld asztalnál mindenki bizonyíthat, ahol persze a szerencse is számít, például hogy ki milyen tételt húz. Ám a szerencse is csak annak kedvez, aki fel van készülve.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/19. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.