Talán megérjük, hogy öröm lesz iskolába járni…
Végre valami elindult az oktatás területén. Ideje volt már, hiszen a legutóbbi PISA eredmények is katasztrofálisak voltak, jelezve, valamit tenni kell, mert úgy lemaradunk a többi országhoz képest, hogy azt már sosem tudjuk behozni. A fejlődéshez pénz és új módszerek, másfajta tanítás szükséges. Idén lényegesen több anyagi forrás áll rendelkezésre és elstartolt az oktatási reform is. Talán néhány év múlva már láthatóak lesznek az eredmények is.
A kormány első száz napját általában egy kis mérlegvonás követi. Melyik miniszter hogyan teljesített, mit sikerült elérni röpke három hónap alatt... Tomáš Drucker oktatási miniszter is értékelt. Mindenképpen pozitív, hogy több forrás jut az oktatásra, a kutatásra, de a tárca nagyobb hangsúlyt kíván fektetni az eddig meglehetősen elhanyagolt lelki egészségre is. Az alapiskolák komoly érdeklődést mutattak az oktatás változtatása iránt. Az egyetemekkel kötött teljesítményi szerződések biztosítják, hogy azok több anyagi forráshoz jussanak és növeljék az oktatás minőségét.
– hangsúlyozta a miniszter.
Az oktatásügy 2024-es költségvetése – az uniós támogatásoknak is köszönhetően – csaknem ötödével magasabb, mint az előző évben, ez pedig több sikeres projekt megvalósítását is lehetővé teszi. A felsőoktatási intézmények 122 millió euróval kapnak többet.
Idén szeptembertől már 422 alapiskola kezd tanítani az új módszer szerint. Ennek lényege, hogy kritikus gondolkodásra nevelje a jövő nemzedékeit, egyúttal lehetővé teszi, hogy minden diák a maga tempójában haladjon előre. Tulajdonképpen ez a személyre szabott oktatás, mely sokkal kevesebb stresszt jelent a gyermek és szülő számára egyaránt.
Ahogy arról portálunkon az iskolaév elején már írtunk, a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola egyike annak a negyven alapiskolának, ahol a mostani tanévtől, vagyis tavaly szeptembertől már az oktatási reform kívánalmai szerint tanítanak.
Várady Kornélia igazgató szerint iskolájukban már azelőtt is szívesen kísérleteztek és alkalmaztak új módszereket. Az első osztályokban eddig is játékos formában tanultak a kis nebulók. Fél év után egy kis értékelésre kértük.
Természetesen ez rengeteg munkával jár, képzéseken, iskolalátogatásokon veszünk részt, tapasztalatot cserélünk. Iskolánkba is jönnek más kollégák, hogy megnézzék, mi hogyan tanítunk. Mindenki lelkes, kevesebb a stressz is a kisgyermekek számára. Személyre szóló szóbeli értékelést kaptak az elsőseink félévkor, tehát még az érdemjegyek miatt sem kellett izgulniuk” – osztja meg velünk tapasztalatait az igazgató.
Úgy veszi észre, hogy a szülők is pozitívan állnak a dolgokhoz, igaz, rengeteget kommunikálnak velük. Nekik sem kell amiatt stresszelniük, hogy rossz jegyet kap a gyermekük, netán bukás fenyegetné. Ehelyett látja, hogy halad és elfogadja azt, hogy ha esetleg többet kell otthon gyakorolni.
– teszi hozzá.
Várady Kornélia kérésünkre elmondja, hogy iskolájukban elsőben a kisbetűket veszik át a gyermekekkel, a nagybetűk majd másodikban kerülnek sorra. Mindig az átvett betűkből összeállított szövegeken gyakorolják az olvasást. A húsz kiselsősből 17-en már hiba nélkül olvasnak az adott betűkészletből.
„A pedagógus szárnyalhat, szabad kezet kap. Tarthat szabályos tanórákat, de ő maga szabhatja meg azt is, mikor tart szünetet. A legfontosabb változás az úgynevezett reggeli kör, amikor a gyerekek leülnek szépen körbe és megbeszélik, hogy mi történt az előző nap.
– szemlélteti az új módszerben rejlő lehetőségeket.