Sulihívogató-húsvétváró vigasság komáromi ovisoknak a Munka Utcai Alapiskolában - KÉPEKKEL
Komáromban április 10-12-én lesznek az alapiskolai beíratások, ám az oktatási intézmények már hónapok óta jobbnál jobb oviscsalogató rendezvényekre hívják a jövendő elsősöket és szüleiket. Március 25-én három óvoda nagycsoportosainak társaságában a Munka Utcai Alapiskola – MUAI húsvétváró foglalkozásokkal is egybekötött programján vettem részt, amelyet Pálinkáš Mária igazgató nyitott meg, majd olvasóinknak bemutatta az általa irányított iskolát.

„Jelenleg 467 tanulóval és 84 alkalmazottal, köztük 56 pedagógussal működünk.
Ugyancsak fókuszálunk a szlovák nyelv innovatív oktatására annak érdekében, hogy a magyar szülők a gyermekeiket ne írassák szlovák iskolába azt gondolva, hogy ott jobban elsajátíthatják az államnyelvet. Továbbá a tanulóinknak a második idegen nyelvet 7. évfolyamtól kínáljuk: német vagy spanyol nyelvet választhatnak, miközben az utóbbit anyanyelvi lektor tanítja. Egyébként az első idegen nyelvnek számító angol oktatása során szintén együttműködünk anyanyelvi lektorral” – fejtette ki a MUAI direktora.
A diákutánpótlás biztosítása érdekében nemcsak a beíratás előtti hetekben tesznek hatékony lépéseket, hanem már ősszel beindították a játszóházas foglalkozásaikat.
Éppen holnap 16,15 órától az iskolánk konferenciatermében Melecski Júlia gyógypedagógus, a Kiwi gyermekfejlesztő központ vezetője Az iskolai élet elméleti és gyakorlati kérdései címmel tart nekik bemutatóval egybekötött előadást. Én pedig az iskolánk 2024/25-ös tanévtől életbe lépő, módosított oktatási programjának alappilléreit mutatom majd be. Korábban a Selye János Egyetem két szakembere is eljött közénk: Dobay Beáta a mozgás és a tanulás kapcsolatáról, Strédl Terézia pedig az iskolaérettségről tájékoztatta a résztvevőket, akiknek a kérdéseire is szívesen válaszoltak”– szólt az eddigi és tervezett további vonatkozó rendezvényeikről.
A játszóházba a szüleikkel, nagyszüleikkel érkeztek a kicsik, az e heti húsvéti kincskeresőre pedig a helyi magyar óvodák nagycsoportosait sz óvónők kísérték el.
Szendvicsekkel, gyümölcs- és zöldségfélékkel, valamint apró ajándékokkal, csokitojásokkal is kedvesked(t)ünk nekik cserébe azért, hogy elfogadták a meghívásunkat. A mai esemény záróakkordjaként, távozóban egy-egy mutatós húsvéti tojást helyeztek el a szabadtéri tojásfán. A borongós időjárás miatt most az egyik tornatermünkben fogadtuk őket, ám ha az jobbra fordul, akkor szerdán az elsősök épületének játszóteres udvarán folynak majd a foglalkozások” – tudtam meg a továbbiakban.
Arra is kíváncsi voltam, hogy a MUAI-ban terveznek-e épületbővítést és/vagy - felújítást.
Sajnos, az állam azt amiatt visszahívta, mert az illetékesek a vonatkozó felhívást át akarták dolgozni. Az ígéret szerint e naptári év első felében majd újra kiírják e pályázatot, s reméljük, hogy kapunk támogatást az épületeink energiahatékonyságának növelésére, így nyílászárók cseréjére, külső hőszigetelésre, tetőzetcserére, a fűtésrendszer korszerűsítésére és a C épületünk földszintes részének emelettel való bővítésére. Ez utóbbiban kapnának helyet a szaktantermek, minek következtében az ebédlőnk befogadóképessége is növekedne. Időközben kisebb pályázatokon is igyekszünk támogatást szerezni. Jövő héten Nyitrán vehetjük át egy győztes projektünkkel kapcsolatos támogatást, amiből az egyik szabadtéri tantermünk árnyékoló rendszerét biztosítjuk” – válaszolta.
Azután rátért a tanítást követő iskolaklubos, azaz „napközis” tevékenységük ecsetelésére, amire szintén kíváncsiak a szülők.
Azután az iskolai klubok országos nevelési programjával összhangban, minden nap más-más nevelési területekhez tartozó játékos foglalkozások következnek. Fél négytől fél ötig pedig a napközis szakköreink tartanak, amelyek során a népi gyermekjátékoktól kezdve, a medencebeli vízi játékokon át a mozgásfejlesztésig bekapcsolódhatnak a gyerekek. A napközis turisztika szakkörünk tagjai pedig szombatonként túrázhatnak, sőt, a húsvéti szünetben csütörtökön Budapestre utaznak” – sorolta a további nagyszerű lehetőségeket.
A nyári vakáció alatt többféleképpen segítenek a két hónap szabadsággal nem rendelkező szülőknek: „Évek óta kétféle nyári tábort szoktunk tartani. A felső tagozatosokkal többször ugyanabban a balatoni táborban vettünk részt, amit most éppen felújítanak, ezért kimarad az idei kínálatunkból. Ahelyett egy pati fürdő melletti táborba visszük őket. Továbbá egy-két hétig, reggeltől délutánig tartó napközis táborunk is lesz az iskola épületében és udvarán, ekképp tehermentesítve a gyermek-elhelyezési gondokkal küszködő szülőket”.
Végül az igazgatónő az általa elmondottakat egy felettébb meggyőző mondattal zárta: