2024. október 19., 18:42

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége október 17-19. között olyan tanulmányutat valósított meg Hetényen, Búcson és Komáromban, mely összekapcsolta a Kárpát-medencei magyar pedagógushálózatot. Az exkurzióra a 2024. április 1-től 2027. március 31-ig tartó Erasmus+ projekt keretében került sor. A felvidéki tanulmányúton jelen voltak a projektet koordináló Oktatási Hivatal, valamint az SZMPSZ testvérszervezetei közül a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete képviselői. 

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Galéria
+7 kép a galériában
A projekt budapesti szakmai vezetője Kiss Dávid (Oktatási Hivatal) volt
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában tartott szakmai napon mondott zárszava után Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke a program részleteiről nyilatkozott a Ma7-nek. Elöljáróban elmondta: régóta együttműködnek az Oktatási Hivatallal és testvérszervezeteikkel. Például e budapesti hivatallal egy korábbi uniós projekt keretében annak érdekében közreműködtek, hogy a Kárpát-medencei magyar oktatási tér fejlődjön és színesedjen.

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke mondta a zárszót
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó
További lehetőségként adódott a Köznevelési együttműködés a digitális módszerek és eszközök használatának támogatására Magyarországon és a szomszédos országokban című, aktuális Erasmus+ projekt, amelyet az Európai Unió támogat. Köztudott, hogy az iskoláink sok Erasmus projektbe bekapcsolódnak, ám az SZMPSZ ezt most először tette. Örömmel fogadtuk ezt a kihívást azért is, mert sok hazai magyar iskola digitális eszközökkel nagyon jól felszerelt, s azokban nívós digitális oktatás folyik. Tehát az érintett pedagógusaink rendelkeznek olyan ismeretekkel, amelyeket átadhattak a testvérszervezeteinkben tevékenykedő kollégáknak. Emellett nekünk is szükségünk van a tőlük kapott tudásra. Azonkívül, hogy a nemzetiségünk, anyanyelvünk, kultúránk összeköt, e projekt révén a hivatástudatunk is összekovácsolt minket. Itt, a Kárpát-medencében, ahol egyformák vagy nagyon hasonlóak az örömeink, gondjaink, és közösen kialakíthatunk olyan digitális platformokat, amelyekkel ezen országok intézményeinek a munkáját kívánjuk segíteni”

– magyarázta az elnökasszony.

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Az első sorban Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója Ondrej Takáč egyetemi docenssel
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Majd arról beszélt, hogy e három évig tartó projekt három nagy témakört ölel fel.

„Az egyik a digitális tanulás- és tanítástámogató módszerek, a másik a pályaorientáció a tehetségazonosítás és – gondozásban, a harmadik pedig az oktatásfejlesztés különféle mérések, adatok segítségével. Mindhárom témakör kapcsán kiválasztottuk azt a 2-2 hazai munkatársunkat, akik a munkacsoportokban állandó tagként az SZMPSZ-t képviselik. Ugyanezt tették az említett testvérszervezeteink is. E munkacsoportok korábban háromféle háromórás workshopot is tartottak, amelyekre vendégelőadóként további szakembereket hívhattak meg, akik az intézményükben működő jó gyakorlatokat mutatták be. A 2027 tavaszáig tervezett további 10-10 workshopon kívül, amelyeket a honlapunkon előre meghirdetünk, az online térben megvalósuló tréningekre is sor kerül, melyen szövetségünk több tagja vehet részt. Bár a gyakorlati munka már áprilisban beindult, de a hivatalos nyitókonferenciát csak szeptember végén rendezték meg Budapesten. Az ottani zárókonferencián pedig majd beszámolunk az általunk ezen időszakban elért eredményekről" -- fejtette ki Fekete Irén.

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Néhányan a tanulmányút résztvevői közül
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Azután a szombaton délután véget ért tanulmányútról, amelyen a négy pedagógusszövetség tíz-tíz tagja vett részt, megtudtam, hogy az nem csak protokoll jellegű látogatás volt, hanem tájékoztatták egymást az oktatási rendszereikről, helyzetükről és a helyi sajátosságokról.

„Mindnyájunk számára előnyös, ha átlátjuk, hogyan működik az oktatás az egyes külhoni magyar térségekben és az esetleges különbségeket is. Szívesen válaszoltunk a vendégeink kérdéseire, amelyek a közös gondolkodást és egymás alaposabb megismerését eredményezték. Mivel a hívószó a digitalizáció volt, érdemes volt értesülni a különféle korszerű digitális megoldásokról is” – tudatta. 

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Ondrej Takáč, a Selye János Egyetem docense Digitalizáció a felsőoktatásban címmel tartott előadást
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A közös munka majd november 21-24-én a székelyföldi Szovátán folytatódik, ahol ugyancsak részt vesz a 10 tagú felvidéki munkacsoport, Fekete Irén koordinálásával, illetve Majer Anna szakmai vezetésével.

Mikrofonvégre kaptam a hetényi és a búcsi szakembereket is, hogy röviden értékeljék az iskolájukban pénteken történteket.  

„A közös tanulmányút péntek délelőtti programját az általam irányított Tarczy Lajos Alapiskolában biztosítottuk. Ezt azért vállaltuk, mert megtaláltuk azt a területet, ahol az érték-gyűjtés és – mentés, a versenyfelkészítés és a tehetséggondozás átfedésbe kerül a digitalizációval. A többieknek főleg elméleti szinten azt mutattuk be, hogy mindezt intézményünkben hogyan végezzük, összhangban a projekt három hívószavával, ami a digitalizáció, a tehetséggondozás és a tananyagfejlesztés. Rámutattunk arra, hogy az értékgyűjtéssel és- mentéssel egy közösségben miként lehet nagyon jó alapokat úgy lefektetni, hogy a diákjainkban kialakuljon a lokálishoz való ragaszkodás. És arra is, hogy abból a digitalizáció útján hogyan tudunk eljutni egy globális világszemlélethez úgy, hogy ők a későbbiekben is szívesen járjanak külföldön, de a másutt megszerzett ismereteiket, tapasztalataikat majd idehaza kamatoztassák. Kiemelem Rancsó Andrea kolléganőmet, aki a szakmai dolgokat mutatta be, én pedig iskolaigazgatóként az intézményünket” – mondta el Czibor Angelika.

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Czibor Angelika és Henzel György is nyilatkozott a Ma7-nek
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Pénteken délután pedig a búcsi Katona Mihály Alapiskolába látogatott el a negyvenfős csapat.

Nálunk Győző Andrea igazgató üdvözölte a vendégeket, és mutatta be az iskolánkat. Majd Digitális eszközök a holisztikus STEAM oktatás szolgálatában címmel hangzott el egy előadás. Azután a kollégák az iskolánkban működő Digitális Fabrikáló Műhelyben megvalósult projektekből kaptak ízelítőt oly´ módon, hogy közben a diákjaink ügyesen használták a különféle digitális eszközöket, s válaszoltak a vendégek kérdéseire. Mindez több szekcióban történt: az egyikben az űrrel, a másikban programozással és robotikával foglalkoztunk. Ezek kísérlet alapú foglalkozások voltak. Mivel van egy pedagógusok és tanulók által közösen fejlesztett tanösvény-rendszerünk is, a táblákon feldolgozott témakörökkel, digitális tartalmakkal, ott a vendégeink részt vehettek egy geolokációs játékban, ami a feladatlapok révén az azt megelőző, búcsi honismeretei sétához kapcsolódott. A Vintop Karkó Pincészetben közösen elfogyasztott vacsorát pedig kultúrműsor is színesítette”

– tájékoztatott Henzel György, búcsi pedagógus.

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Vörös Mária, az SZMPSZ országos alelnöke foglalta össze a tapasztalatatokat
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A tanulmányút hivatalos pénteki nyitányán Fekete Irén elnökasszonyon kívül az egész projekt budapesti szakmai vezetője, Kiss Dávid (Oktatási Hivatal) is köszöntötte a résztvevőket. Ő a szombati komáromi szakmai nap végén jelképes ajándékcsomagokkal is megköszönte a felvidéki házigazdák, így Fekete Irén elnök és helyettese, Vörös Mária, valamint Majer Anna és Olláry Ildikó szakreferensek munkáját.

Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Kiss Dávid ajándékcsomagokkal is megköszönte a felvidéki házigazdák munkáját
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó
Összefogással az iskolák digitális fejlesztése érdekében - KÉPEKKEL
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.