2021. augusztus 18., 19:15

Nehéz iskolaév, vagy a tavalyinál könnyebb menet? Mire kell készülni szeptembertől?

Miközben a delta variáns megkezdte hódító hadjáratát Európában és Szlovákiában is emelkedik a fertőzöttek száma, nagy kihívást fog jelenteni az iskolakezdés. Ez akár a járvány berobbanását is okozhatja, de azt senki sem szeretné, ha a tanítás ismét virtuális térbe költözne. Branislav Gröhling oktatási miniszter tegnap bemutatta, hogyan fognak működni az iskolák a járvány idején. És erről pártja, az SaS közösségi oldalán is tájékoztattak.

koronavírus Szlovákia iskola
Fotó: TASR

A szeptembertől várható forgatókönyvről a minisztert adó párt, az SaS közösségi oldalán is tájékoztattak.

Az ígéret szerint a minisztérium oktatásügyi szakemberei mindent megtesznek azért, hogy a ránk váró tanévben a diákok a lehető legtöbb időt az iskolákban tölthessék. És ezért hoztak néhány döntést.

1. Országos iskolabezárás már nem lesz.

Hogy ez mit takar bővebben? Hogy sem a Covid-automata, sem pedig a tárca döntése alapján sem lehet majd bezárni az iskolákat. Az automatában ugyanis már úgy szerepel, hogy az óvodáktól egészen a középiskolákig, zöld fázistól kezdődően egészen a feketéig, minden intézmény nyitva marad.

A cél az, hogy a diákok a lehető legtöbbet az iskolában tanuljanak.

Ha fertőzött személy találnak valamelyik osztályban, akkor az érintett osztályt zárják be a Közegészségügyi Hivatal rendelkezéseinek megfelelően és diákjai távoktatásra térnek át.

2. Az iskolalátogatásnak nem feltétele a teszt.

Mivel a delta variáns nagyon gyorsan terjed, a teszt eredménye csak rövid ideig mérvadó. Az iskolák éppen ezért a módosított iskolai jelzőlámpa alapján fognak működni, amit már jól ismernek a tavalyi iskolaévből – ebben benne van, hogy nem ajánlják az osztályok keveredését, biztosítani kell a fertőtlenítőszereket és reggeli szűrést végezni.

3. A Közegészségügyi Hivatal rendeletei érvényesek.

Ennek értelmében karanténba vonulnak azok is, akik 2 nappal a teszt előtt kapcsolatba kerültek a pozitívra tesztelt személlyel.

Az iskolák automatikusan plusz anyagi forrásokhoz jutnak a minisztériumtól, hogy abból fedezzék a megnövekedett kiadásokat (fertőtlenítőszerek stb.).

Az óvodák 150 eurót kapnak az intézményre és 5 eurót az alkalmazottakra, a többi iskola 5 eurót kap diákonként és az alkalmazottakra.

A minisztérium – érdeklődés esetén – lehetővé teszi az önkéntes alapú gargalizálós tesztelést az alapiskolák és speciális iskolák számára.

S végül a legfontosabb: az oktatási tárca azt ígéri, hogy honlapján hamarosan megjelenik a módosított iskolai szemafor, valamint a gyakori kérdésekre és válaszokat adnak.

Elképzelés, terv tehát van, de nagy kérdés, hogy az élet nem írja-e át megint a forgatókönyvet. Sokan még jól emlékeznek arra, hogy tavaly ősszel is elhangzott a miniszteri ígéret, hogy az iskolákat nem zárják be, aztán mégis láttuk, mi történt októberben.

Viszont tavaly óta sokat tapasztaltunk és hát a koronavírus elleni védőoltás is rásegíthet arra, hogy a 2021/22-es tanév már ne legyen olyan katasztrofális, mint az előző.

Puding próbája az evés

A járás jó átoltottsága miatt Nagy Árpád, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola igazgatója abban bízik, zökkenőmentesebb lesz az előttük álló tanév, mint a tavalyi. Akkor októberben kezdődtek a bajok, egy kolléganőjüket is elvesztették covidban.

Pozitívan értékelem, hogy a miniszter nem akar iskolákat bezárni, viszont kicsit problémásnak látom, hogy szűkült a jogkörünk, az egész iskolát már nem zárhatja be az igazgató, csak egyes osztályokat, holott ő tudja a legjobban megítélni, megérett-e a helyzet arra, hogy szüneteltesse a jelenléti oktatást. Ez mostantól a Regionális Közegészségügyi Hivatal hatásköre lesz.”

„Az intézkedések amúgy átláthatóak, habár néhány dolog csak ajánlás szintjén működik. Ilyen az is, hogy a gyerekek ne keveredjenek, ami azért eleve nehezen kivitelezhető” – foglalja össze benyomásait Gröhling tegnapi sajtótájékoztatója után.

nagy árpád
Nagy Árpád hetedik éve iskolaigazgató az ország egyik legnagyobb magyar alapiskolájában, Dunaszerdahelyen.
Fotó:  Pomichal Krisztián

A Csallóköz és a Felvidék egyik legnagyobb iskolájának vezetője pozitívan tekint az új iskolaév elé azért is, mert a pedagógusok nagyjából 90 százaléka már be van oltva. Fel akarják mérni azt is, hogy a felső tagozatos, 12 évnél idősebb diákjaik közül hányan kapták meg a védőoltást a nyári szünetben. Belekavarhat némileg az évkezdésbe az is, hogy augusztus végén még sokan éppen csak hazajönnek nyaralásból és ott, az oltottságtól függően, a karanténkötelezettség is érvényesülhet.

Minden kezdet nehéz. Legyünk túl az első 10-15 napon, addigra sok minden kialakul, tisztázódik. Puding próbája az evés. Bizonyára menet közben még finomítanak az egyes intézkedéseken, majd a gyakorlat megmutatja, hogy a szabályok hogyan lesznek működtethetők. Ami még kétségeket ébreszt bennem, az a gyermekek szülők általi otthoni tesztelése. Mert mi van, ha a teszt pozitív eredményt hoz, de a szülő mégis iskolába küldi a gyermeket?

– veti fel.

Nagy Árpád szerint komoly kihívást jelentene számukra egyidejűleg online és jelenléti formában is tanítani, különösen a felső tagozaton, ha egész osztályok mennének karanténba. A minisztérium által beígért 5 eurós diákokra és alkalmazottakra járó plusztámogatás pedig egy olyan nagy iskola esetén, mint az övék, nem bír akkora jelentőséggel, mint egy kisiskolában, ahol eleve kevesebb pénzből gazdálkodnak és minden euró számít.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.