Nagy Árpád iskolaigazgató: A diákok háromnegyede se ülne vissza az iskolapadba. Mi lesz a többiekkel?
A hivatalos propagandaanyagokon és hírügynökségi tudósításokon túl a valóságra is kíváncsiak voltunk. Éppen ezért megkerestünk egy gyakorló iskolaigazgatót, mondja el, „frontvonalban” dolgozó pedagógusként mit gondol a kormány intézkedéseiről.

Nagy Árpád, az ország egyik legnagyobb magyar alapiskolájának, a dunaszerdahelyi Szabó Gyulának az igazgatója rögtön beszélgetésünk elején úgy fogalmazott, nem igazán érti a kormány szándékát. Azt mondja, nem látja az intézkedések értelmét. Ha ugyanis a naponta bejáró alsó tagozatosokat és szüleiket nem tesztelik, érthetetlen, miért kell a felső tagozatosokat, illetve szüleiket tesztelni.
- mondta el az igazgató, aki az egész akciót tulajdonképpen a felelősség hárításának tartja, értsd, az állam helyett az önkormányzatokra hárul a feladat, hogy a gyerekeket visszaültesse az iskolapadba.
Több pedagógussal, intézményvezetővel is beszéltünk. Kivétel nélkül hasonló adatokról számoltak be, mint Nagy Árpád. A Szabó Gyula igazgatója hétfőn késő este közölte, iskolája felső tagozatosainak csak mintegy 10-15%-át engednék vissza az iskolába.
Úgy véli, a kormány tulajdonképpen az iskolákra, illetve az őket fenntartó önkormányzatokra olyan feladatot bíz, amelyet csak nagyon nehezen tudnak végrehajtani. Egész egyszerűen nincsenek rá felkészülve.
- tette fel a költői kérdést Nagy Árpád, aki szerint ennek az akciónak legfeljebb úgy lenne értelme, ha kötelezővé tennék a tesztelést.
Az egyik, hétfőn újranyitott nagyszombati alapiskolában ezt a problémát úgy oldották meg, hogy külön pedagógusokat jelöltek ki az online oktatásra. Nagy Árpád ezen felvetésünkre elmondta, jobb híján ez is csak egy szükségmegoldás, ráadásul egy akkora iskolában, mint az övék, ezt gyakorlatilag lehetetlen megoldani. Az iskolaigazgató szerint ráadásul sérül a minőségi oktatás elve is, hiszen képtelenség mindent úgy elrendezni, hogy csak szakos tanítson egy-egy adott tárgyat.
Mint mondja, így is probléma, ha az alsó tagozaton tanító pedagógusok vagy a napközis nevelőnők közül kiesik valaki. Őket jelenleg csak a felső tagozaton oktatókkal tudják kipótolni.
Arra a kérdésünkre, hogy akkor mit tartana elfogadható megoldásnak, az iskolaigazgató közölte, szerinte, jobb híján, a szemafor rendszert kellene újraindítani. „Ettől jobbat egyelőre nem találtak ki. Ez működött és működik jelenleg is az alsó tagozaton”. Nagy Árpád szerint ezt kellene visszaállítani a felső tagozaton és a középiskolákban, mellőzve a kötelező tesztelést.