Mire költene az oktatási tárca az uniós pénzekből?
Szlovákia a következő 7 évben 43,8 milliárd euróra számíthat az Európai Uniótól. Az oktatási minisztérium is szeretne élni a lehetőséggel, s ebből a pénzcsomagból forrásokhoz jutni. Reformot tervez, azoknak az anyagi gondoknak az orvoslásával, amelyek ezt a területet már évek óta jellemzik. Ha minden az elképzelések szerint alakul, a következő időszakban új óvodák épülnek és a pedagógusbéreket is emelik.
– fejtette ki Branislav Gröhling, oktatásügyi miniszter.
A tervezett intézkedések költségei meghaladják a 3 milliárd eurót.
A tárca egyik legfontosabb törekvése, hogy
óvodákat és szükség szerint alapiskolákat építsen.
A cél, hogy minden öt évnél idősebb gyermek számára biztosított legyen a kötelező iskolai előkészítés. Ennek az elképzelésnek része az iskolák jobb műszaki felszereltsége, a zöld megoldások (pl. újrahasznosítható energiák) támogatása, valamint az iskolák digitális lehetőségeinek bővítése (pl. rendszergazdák alkalmazása, digitális támogatás nyújtása az iskoláknak a műszaki felszereléshez, javítani a hátrányos helyzetű gyermekek hozzáférését a technológiához). Az akadálymentesítés és a tantermek korszerűsítése szintén tervben van.
– húzta alá a miniszter.
A tárcavezető a jövőben számol az iskolákat segítő szakemberek csapatával is.
Úgy véli, az iskolai kollektíváknak intenzívebb támogatásra van szükségük, ezért az EU-s pénzből szeretne pszichológusokat, logopédusokat, asszisztenseket, speciális és szociális pedagógusokat biztosítani számukra. Hangsúlyt kíván fektetni a gyermekekről való korai gondoskodásra, mégpedig a tanácsadó központok hatékonyabb működésével, és bevezetné a szabadidős utalványokat, melyeket tanítás után vehetnének igénybe a diákok.
– hangsúlyozta a miniszter.
Terveik közt szerepel a pedagógusbérek általános emelése is.
Nagyon gyors és ugrásszerű béremeléseket terveznek, de a táblázati besorolás szerinti béremelésen kívül motivációs jutalmazást is szeretne Gröhling, ami az aktív pedagógusokat juttatná pluszpénzhez. A pedagógusképzésbe is invesztálni akar.
Ami a tankönyvpiacot illeti, további nyitásban gondolkodik a tárcavezető.
A cél, hogy három éven belül minden iskola kívánalmait ki tudja elégíteni a liberalizált tankönyvpiac. Ugyanakkor a középiskolákban elsősorban a digitális anyagok kihasználását szeretné támogatni.
A főiskolai környezet nemzetközivé tételét is szorgalmazza az oktatási minisztérium.
A cél az, hogy a szlovákiai főiskolák együttműködjenek a külfölddel, az egyetemi hallgatók, oktatók és kutatók más országokban is tanuljanak és dolgozzanak. A terv része a főiskolák és egyetemek létesítményeinek felújítása, a kutatás és az IT-szektor, valamint egyes alapképzések támogatása.
Az oktatás és a munkaerőpiac összekapcsolásával
a tárca azt szeretné elérni, hogy követhető legyen a végzettek elhelyezkedése, hatékonyabb karriertanácsadást lehessen folytatni, fejleszteni lehessen a digitális készségeket, módosítani a tanulmányok befejezését és az érettségi vizsgát.
– tette hozzá a miniszter, aki szerint a tervezett intézkedések segítik a kormányprogram megvalósítását is.