2024. április 16., 14:51

Mennyi elsős lesz Ipolyságon, Zselízen, Csatán, Alsószemeréden és Nagysallóban?

2024 áprilisa folyamán a Lévai járásban is folytatódtak az iskolai beíratások.

beíratás
Fotó: Pongrácz Lajos Alapiskola

Ipolyság városában két magyar tanítási nyelvű alapfokú oktatási intézmény várja a kisdiákokat. Amint azt a Pongrácz Lajos Alapiskola igazgatójától, Bóna Zsolttól megtudtuk, a 2024/2025-ös tanévre 29 jövendőbeli elsőst írattak be iskolájukba, közülük 4 diák halasztani fog, így a jelenlegi helyzet szerint 25 tanulóval kezdik meg az oktató-nevelő munkát az első évfolyamban:

Körülbelül ennyi diákra számítottunk, így különösebb meglepetés, ami a számokat illeti, nem ért bennünket. Az iskola létszámában sem várható nagyobb változás, hiszen amennyi kilencedikes fejezi be tanulmányait, ugyanannyi elsős kezdi meg azokat. Egyelőre úgy gondolkodunk, hogy egy osztályt nyitunk. Minden szülőnek köszönjük, hogy gyermekük számára iskolánkat választotta.”

Ami a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskolát illeti, oda 24 kisdiákot írattak be, közülük ketten fognak halasztani. Pálffy Dezső igazgató szerint a beíratottak fele az intézményük óvodájából érkezett:

Nagyon örülünk ennek az eredménynek, mivel ettől több beiratkozónk utoljára 9 éve volt, 2015-ben. Azóta minden évben 19 és 22 között volt ez a létszám.”

A zselízi alapiskolában a beíratásra szánt két napon összesen 26 jövendőbeli elsős, 16 fiú és 10 lány jelent meg szüleik, nagyszüleik társaságában. Közülük egy még egy évig óvodás lesz. Sokol Zsuzsa igazgatóhelyettes arról számolt be, hogy betegség miatt egy kislányt csak egy hét késéssel fognak beíratni, s a helyi Cimbora Óvodában is van három iskolaköteles tanuló, akik egyelőre ugyan még nem jelentek meg, de bíznak benne, őket is hamarosan beíratják, így a leendő elsősök száma 30-ra nőhet.

Ahogy arra Máté Anikó igazgatónő rámutatott, a 2020/2021-es beiratkozási adatokat kivéve, amikor is 41 gyermeket írattak be a zselízi alapiskolába, az adatok szinte ismétlik egymást. Egyik évben 20 körüli, a másik évben 30 körüli ez a szám:

Mivel a törvény változott, az első évfolyamban is 25 tanuló a maximális osztálylétszám. Az iskola törekvése az, hogy minden évben nyithassunk két osztályt az első évfolyamban. Sokat jelent az elsősök számára, hogy a tanító néni maximálisan húsz gyermekkel foglalkozik, így több idő jut egy-egy tanulóra. Úgy gondolom, hogy a 15-20 fős osztálylétszám a lehető legideálisabb az oktatásban. Mindent összevetve elégedettek vagyunk, mert az előző tanévhez képest emelkedett a magyar alapiskolát választó szülők száma. Ezúton is köszönjük a szülőknek, hogy a zselízi Alapiskolát választották.”

A csatai Baross Gábor Alapiskolában is elégedettek, hiszen 13 kis elsőst írattak be hozzájuk.

Az idei évben átléptük a százfős »álomhatárt«, s ez a 13-as létszám is azt mutatja, az elkövetkező években sem fog csökkenni. Az előző évekre visszamenőleg a 8-10 beiratkozó volt a jellemző, bár tavaly szinte rekordszámú új kisdiákot fogadtunk, 18-at. Ezzel a létszámmal az ipolysági, a zselízi és a lévai magyar tannyelvű iskolák után mi vagyunk a legnépesebb magyar intézmény, azaz a Lévai járásban a vidéki iskolák között az első helyen vagyunk. Ezt nagyon büszkén viseljük, s mindent megteszünk, hogy ezt a címet ne veszítsük el”

– fogalmazta meg az intézményvezető, Struhár Péter.

Ami az alsószemerédi alapiskolát illeti, Balogh Tibor igazgató tájékoztatása alapján a beíratott elsősök száma jelen állás szerint négy, de a közeljövőben ez ötre is nőhet. Mint mondta, a beíratott elsősök száma az előző évekhez képest növekvő tendenciát mutat.

Nagysallóban ellenben nincs ok a bizakodásra; egyértelmű, hogy nagyon nehéz időszak elé néznek.

Nagyon szomorúak vagyunk, mert idén bekövetkezett az, amitől tartottunk: egyetlen gyermeket sem írattak be az iskolánkba. Bár a beiratkozási időszak még nem ért véget, de ha nem történik változás, akkor sajnos szeptemberben nem lesz tanulónk az első évfolyamban. Már az anyakönyvi adatokból és az óvodából kapott információk alapján is tudtuk, hogy nincs iskolaköteles magyar gyermek a faluban, de próbáltunk hatni a vegyes házasságokban született gyermekek szüleire, úgy tűnik, sikertelenül. Sajnos, az iskolakörzetünkhöz tartozó Málason és Bajkán sincs iskolaköteles magyar vagy magyar érzelmű gyermek, így a végzős tanulók kiválásával tovább csökken az iskola létszáma. Az iskola fenntartása szempontjából ez már nem is a kritikus, hanem a lehetetlen kategória…”

– foglalta össze Tóth Gábor igazgató.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.