Megfontolt és jóindulatú optimalizáció Nagyszombat megyében – fejtörést okoz a dunaszerdahelyi középiskola
Nagyszombat megye képviselőinek körében is aktuális témának számít a középiskolai hálózat optimalizálásának a kérdése. A középiskolai hálózat optimalizálása érinti a magyar tannyelvű középiskolákat és gimnáziumokat is. Napokon belül lezárul a középiskolába való jelentkezés folyamata. Nagyszombat megye terveiről, további lépésekről és irányt mutató számadatokról Berényi Józseffel, első megyei alelnökkel beszélgettünk.

mutat rá Berényi József, Nagyszombat megye első alelnöke arra, hogy 2020-ban Nagyszombat megye vezetése úgy döntött, a dunaszerdahelyi nyelviskolát a Vámbéry Ármin gimnáziumhoz csatolja. A dunaszerdahelyi magyar tanítási nyelvű Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskolát összevonták a szintén magyar tanítási nyelvű Építészeti Szakközépiskolával. A racionális szempontokat követő változtatás még két magyar iskolát érintett az elmúlt években: Dunaszerdahelyen, összevonták a Középfokú Sportiskolát és a Vidékfejlesztési Szakközépiskolát.
– tudatja a megye első alelnöke.
A Karcsai úti iskolának most már 65 százalékban szlovák a tanítási nyelve, 35 százalékban magyar, a többi szakközépiskolánk Dunaszerdahelyen magyar tanítási nyelvű.
Keveset beszélünk erről, de a dunaszerdahelyi járásnak van egy specifikuma a megye egészére tekintve. Járási szinten itt Dunaszerdahelyen működik a legtöbb – szám szerint hat – magániskola. A további hat Nagyszombat megyei járásban sehol nem működnek ilyen nagy számban magániskolák. Nagyszombati járásban, a megyei székhelyen is „csak” öt magániskola funkcionál.
A megye egészére vonatkozó statisztikák azt mutatják, hogy amíg a megye más területein húsz százalékban tanulnak diákok magán- vagy egyházi iskolákban, addig a Dunaszerdahelyi járásban ez az arány harminc százalék felett van
– magyarázza Berényi József.
Nagyszombat megye területén jelenleg 44 megyei fenntartású középiskola működik, közel 19 ezerre tehető a középiskolás diákok száma, ebből 3500-an látogatnak magyar nyelvű képzést. A megye területén három magyar tanítási nyelvű gimnázium van – a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium, a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium és a somorjai Madách Imre Gimnázium.
A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium a 2024/2025-ös tanévben „kisgimnáziumi” osztályt (nyolcosztályos gimnázium) is nyithatott a megye finanszírozásával, ezzel szerették volna a megye alá tartozó iskolában emelni a diáklétszámot. Az oktatásügyi minisztérium elutasította az állami finanszírozást egy újabb ilyen kisgimis osztály megnyitására,
„Így a következő tanévben nem tudunk ilyen osztályt nyitni a Vámbéryben, de ami már megnyílt, az a megye finanszírozásával tovább fog működni. A szeptemberben nyitott osztállyal az volt a célunk, hogy meggyőzzük a minisztériumot, van igény Dunaszerdahelyen egy nyolcosztályos gimnázium működtetésére is. Sajnos a minisztérium nem hagyta jóvá azt, hogy állami finanszírozással itt nyíljon egy új osztály. A rendelkezésünkre álló nyolcosztályos diákkvótát így szét kellett írnunk három iskola Dunaszerdahely, Somorja és Galánta között” – nyilatkozta Berényi József.
A somorjai Madách Imre Gimnázium 14, míg a galántai Kodály Zoltán Gimnázium szintén 14 az ötödik osztályt elvégző diákot vehet fel a következő tanévre a nyolcosztályos képzésre.
A kvóta az elmúlt években 17-es számot mutatott, Berényi József hozzátette, a megye elnökével, illetve a képviselőkkel egyeztetve úgy döntöttek, hogy szükség esetén a megyei költségvetésből „bevállalják” a plusz három-három diákot. Tizennégy diákot a minisztérium, hármat a megye finanszíroz majd szükség esetén.
Erről a lépésről már tájékoztatást kaptak a somorjai, illetve galántai gimnáziumok igazgatói is.