2025. február 18., 15:01

Megfontolt és jóindulatú optimalizáció Nagyszombat megyében – fejtörést okoz a dunaszerdahelyi középiskola

Nagyszombat megye képviselőinek körében is aktuális témának számít a középiskolai hálózat optimalizálásának a kérdése. A középiskolai hálózat optimalizálása érinti a magyar tannyelvű középiskolákat és gimnáziumokat is. Napokon belül lezárul a középiskolába való jelentkezés folyamata. Nagyszombat megye terveiről, további lépésekről és irányt mutató számadatokról Berényi Józseffel, első megyei alelnökkel beszélgettünk.

Iskolaválasztási börze Nagyszombat megye
Megyei iskolaválasztási börze Dunaszerdahelyen - archív, illusztrációs felvétel
Fotó: Szomolai Andrea
Nagyszombat megyében nem újkeletű a középiskolai hálózat optimalizálásának témája, hiszen a közelmúltban komolyabb feszültségek nélkül zajlott le például Dunaszerdahelyen hat iskola fúziója. Hat iskolából három jól működő, kiválóan felszerelt, jó infrastruktúrával rendelkező intézmény lett, mindegyik profitál az optimalizációból – a két legfontosabb dolgot emelném ki: a optimalizálás után nőtt az esetükben a diáklétszám és kitűnő a szakmai színvonal is” –

mutat rá Berényi József, Nagyszombat megye első alelnöke arra, hogy 2020-ban Nagyszombat megye vezetése úgy döntött, a dunaszerdahelyi nyelviskolát a Vámbéry Ármin gimnáziumhoz csatolja. A dunaszerdahelyi magyar tanítási nyelvű Informatikai és Szolgáltatóipari Szakközépiskolát összevonták a szintén magyar tanítási nyelvű Építészeti Szakközépiskolával. A racionális szempontokat követő változtatás még két magyar iskolát érintett az elmúlt években: Dunaszerdahelyen, összevonták a Középfokú Sportiskolát és a Vidékfejlesztési Szakközépiskolát.

Iskola a Karcsai úton
Ami függőben van, az a dunaszerdahelyi Karcsai úti Szakközépiskola kérdése. Ez az intézmény fémmegmunkálással is foglalkozik. Itt a nappali-tagozatos diákok létszáma 89, ez rendkívül alacsony szám – a megye ezzel a diáklétszámmal, külön – jóval nagyobb kapacitást befogadó - épületben nem tudja fenntartani ezt az iskolát. Felmerült a megyén ennek az iskolának az összevonása is egy más dunaszerdahelyi szakközépiskolával, de a döntést, a konkrét lépéseket a következő választási időszakra halasztottuk”

– tudatja a megye első alelnöke.

A Karcsai úti iskolának most már 65 százalékban szlovák a tanítási nyelve, 35 százalékban magyar, a többi szakközépiskolánk Dunaszerdahelyen magyar tanítási nyelvű.

Így az ilyen jellegű összevonás nyelvhasználati problémákat okozna az iskolák mindennapi életét tekintve – ebben a formában ezt nem akarjuk megvalósítani. Tény és való, hogy keresni kell a megoldást arra, hogy azoknak a szakoknak, amelyeket a karcsai úti középiskolában oktatnak, miként tudjuk költséghatékonyabb formában biztosítani a továbbélését.
Magániskolák vs. megye

Keveset beszélünk erről, de a dunaszerdahelyi járásnak van egy specifikuma a megye egészére tekintve. Járási szinten itt Dunaszerdahelyen működik a legtöbb – szám szerint hat – magániskola. A további hat Nagyszombat megyei járásban sehol nem működnek ilyen nagy számban magániskolák. Nagyszombati járásban, a megyei székhelyen is „csak” öt magániskola funkcionál.

A megye egészére vonatkozó statisztikák azt mutatják, hogy amíg a megye más területein húsz százalékban tanulnak diákok magán- vagy egyházi iskolákban, addig a Dunaszerdahelyi járásban ez az arány harminc százalék felett van

Az egyes iskolák között a jelenlegi finanszírozási rendszer miatt (az iskolák az alapján kapnak finanszírozást az államtól, hogy mennyi diákjuk van), nagyon komoly harc folyik a diákokért. A magániskolák szerepe fontos, ugyanakkor tény, hogy a megyei iskoláinkból esetenként „hiányoznak” a magániskolás diákok. A megye évente 120.000 euróval kell, hogy kisegítse a hozzánk tartozó középiskolákat Dunaszerdahelyen. Galánta esetében ez az összeg 30.000 euró, a többi öt járást tekintve pedig nulla – ott nem kell kisegíteni az iskolákat. Sokatmondó, nem véletlen, hogy ez idáig még egyetlen megyei képviselő sem emelte fel a hangját ez miatt. Senki a megyei testületben nem nyitotta meg a kérdést, de nem biztos, hogy ez mindig így lesz. Ezért kell keresnünk a megoldást a leginkább „ráfizetéses” iskolák esetében, amely jelenleg például az említett karcsai úti középiskola”

– magyarázza Berényi József.

Iskolaválasztási börze Nagyszombat megye
Berényi József, Nagyszombat megye első alelnöke az iskolaválasztási börzén.
Fotó:  Szomolai Andrea
Mit mutatnak a számok?

Nagyszombat megye területén jelenleg 44 megyei fenntartású középiskola működik, közel 19 ezerre tehető a középiskolás diákok száma, ebből 3500-an látogatnak magyar nyelvű képzést. A megye területén három magyar tanítási nyelvű gimnázium van – a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium, a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium és a somorjai Madách Imre Gimnázium.

Napokon belül (február 20.) lezárul a középiskolába való jelentkezések folyamata. A megye által megengedett kvóták értelmében a galántai magyar gimnázium 54 diákot vehet fel a 2025/2026-os tanévre, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium 60 diákot, a somorjai gimnázium pedig 23-at – tudjuk meg Berényi Józseftől.

A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium a 2024/2025-ös tanévben „kisgimnáziumi” osztályt (nyolcosztályos gimnázium) is nyithatott a megye finanszírozásával, ezzel szerették volna a megye alá tartozó iskolában emelni a diáklétszámot. Az oktatásügyi minisztérium elutasította az állami finanszírozást egy újabb ilyen kisgimis osztály megnyitására,

„Így a következő tanévben nem tudunk ilyen osztályt nyitni a Vámbéryben, de ami már megnyílt, az a megye finanszírozásával tovább fog működni. A szeptemberben nyitott osztállyal az volt a célunk, hogy meggyőzzük a minisztériumot, van igény Dunaszerdahelyen egy nyolcosztályos gimnázium működtetésére is. Sajnos a minisztérium nem hagyta jóvá azt, hogy állami finanszírozással itt nyíljon egy új osztály. A rendelkezésünkre álló nyolcosztályos diákkvótát így szét kellett írnunk három iskola Dunaszerdahely, Somorja és Galánta között” – nyilatkozta Berényi József.

A somorjai Madách Imre Gimnázium 14, míg a galántai Kodály Zoltán Gimnázium szintén 14 az ötödik osztályt elvégző diákot vehet fel a következő tanévre a nyolcosztályos képzésre.

A kvóta az elmúlt években 17-es számot mutatott, Berényi József hozzátette, a megye elnökével, illetve a képviselőkkel egyeztetve úgy döntöttek, hogy szükség esetén a megyei költségvetésből „bevállalják” a plusz három-három diákot. Tizennégy diákot a minisztérium, hármat a megye finanszíroz majd szükség esetén.

Erről a lépésről már tájékoztatást kaptak a somorjai, illetve galántai gimnáziumok igazgatói is.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.