Lesz-e közös jövője a két kassai magyar iskolának?
Áll a bál Kassán. Két nagy múltú oktatási intézmény között megy az adok-kapok. Az ipari szakközépiskola attól fél, hogy csökkenő diáklétszáma miatt a középiskolák hálózatának optimalizálása során egy másik, szlovák tannyelvű középiskolához csatolják. A Márai Sándor nevét viselő gimnázium és alapiskola azonban nem szeretne „frigyre lépni” vele, önállóságát félti. Ennek érdekében még petíciót is indított. Cikkünkkel nem célunk sem igazságot tenni, sem a kedélyeket borzolni. Tárgyilagosságra törekszünk, hiszen számtalanszor bebizonyosodott már, hogy régióként más-más helyzetben vannak, különböző problémákkal küszködnek az iskolák. Hasonló szituáció azonban még jó ideig előadódhat bárhol a Felvidéken, hiszen a középiskolai mellett az alapiskolai hálózat „újraszabása” is tervben van.

Csurkó Éva, a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, kitartanak iskolájuk önállósága mellett. Sem a tanári kar, sem a szülők, sem pedig az iskolabarátok nem szeretnék ezt az egyesülést.
Miért kell már 2025. szeptember 1-től összevonni a két iskolát? Ezt nem érti a Márai széles közössége. Mi úgy látjuk, hogy nemcsak a mi iskolánk, de az ipari is biztonságban van. Ők azért, mert egyetlen ilyen típusú szakközépiskola sincs a megyében. Mi ezzel kapcsolatban érdeklődtünk a minisztériumban, és olyan válaszokat kaptunk, amelyek a mi álláspontunkat igazolják” – közölte.
Hozzáfűzte, ami a nemzetiségi iskolákat illeti, a pozitív diszkrimináció már most is biztosítva van.
– tette még hozzá.
Rigó Gyula, a Szakkay József Szakközépiskola, közismertebb nevén a kassai ipari igazgatója elmondta, első körben sem az ő iskolájuk, sem pedig a gimnázium nem volt az optimalizálandó iskolák között. Csakhogy késő ősszel és decemberben kiderült, hogy azok az iskolák, amelyekben 200 alatt van a diáklétszám, a 2026-2027-es tanévre nem biztos, hogy első osztályokat nyithatnak. Ráadásul akkor már nem a megye, hanem a minisztérium dönt az iskolák összevonásáról.
„Fennáll a veszélye annak, hogy bármelyik másik szlovák nyelvű középiskolához hozzácsatolhatnának bennünket. Nekünk az a lényeg, hogy a magyar szakoktatás megmaradhasson, mert ilyen hozzánk legközelebb már csak Nyitra megyében van. Kassa megye mindenkit biztosított afelől, hogy az alapiskola marad a gimnázium része, sőt mi több, megmaradnának az épületeink is.
– vázolta fel helyzetüket.
Beszélt arról is, hogy gyűjtőiskola vezetőjeként Fülektől egészen az ukrán határig járja a magyar falvakat, és látja a népességfogyást, ismeri a diáklétszámokat néhány évre előre. Éppen ezért kellene most lépni, mert pár éven belül már késő lehet.
Gergely Papp Adrianna, Kassa megyei képviselő szerint az lenne a kívánatos, hogy a helyzet lenyugodjon, a két iskola között nem mérgesedjen el a helyzet, közeledjenek az álláspontok. Nem ismerik még azokat a diáklétszámokat sem, amelyekben a minisztérium megszabná egy-egy középiskola létszámát. Az biztos, hogy a februári megyei közgyűlésen nem kerül napirendre a két iskola sorsa, lehetséges összevonása.
– fogalmazott.
Hozzáteszi, a demográfiai mutatók azt jelzik, hogy folytatódik a népességfogyás. Ezért érdemes kissé hosszabb távon gondolkodni. A jövőben egyre több iskola kényszerül majd arra, hogy egy másikkal, vagy akár többel is egyesüljön. Úgy tűnik, az emberi faktor lesz a legnagyobb hátulütője annak, hogy ezek a nem éppen fájdalommentes folyamatok végbe menjenek.
Jómagam a gimnáziumba jártam annak idején, de még emlékszem, mennyire felnéztünk az iparistákra is. A két iskola nagyon közel van egymáshoz. Az iparinak van kollégiuma, tornaterme, amivel csakis jól járhatna a gimnázium. Gondoljunk bele, ha egy szlovák iskolához csatolnák, akkor az az iskola gyarapodna ezekkel a létesítményekkel” – fűzte hozzá.
Reiter Flóra, az iskolatanács tagja szerint az iskolák összevonása már legalább két-három éve téma országszerte, sem a gimnáziumot, sem pedig az iparit nem érhette váratlanul. Főleg, hogy mindkét iskola diáklétszáma fogy. Huszonöt-harminc év alatt negyedére, harmadára csökkent a tanulók létszáma.
A statisztikák egyszerűen nem engednek. Ezt valahogy tudomásul kell venni. Annak idején még Albert Sándornak, aki egy ideig az iparit is igazgatta, volt egy olyan elképzelése, hogy a magyar iskolát, a gimnáziumot és az iparit össze kellene vonni. Egy erős iskolaközpont létrehozását vetette fel. Mi több, az akkor bajban lévő a kereskedelmi középiskola magyar osztályait is átvette. Ennek köszönhetően azok még harminc évig működtek. Idén ugyan már nem nyitottak első osztályt, reméljük nem fogytak el az érdeklődők, csak egy kicsit kilengett az érdeklődés ”– ecsetelte a helyzetet.
Az egyesülés ráadásul nem járna költözködéssel sem, mindkét iskola maradhatna az eredeti helyén, saját helyiségeiben, tanáraival, személyzetével.
Hamarosan magyarországi pénzből (is) felépül a fociakadémia, ami további lehetőségeket biztosíthatna a magyar gyermekeknek. Most, amikor megfelelő képviselete van a Magyar Szövetségnek a megyén és a politikai helyzet is kedvező, nagy hiba lenne elszalasztani az egyesülés lehetőségét. Reiter Flóra elmondta, a két magyar iskolánál jóval nagyobb iskolák is egyesülnek. Sőt olyan nagy létszámú középiskolák is befogadják a jóval kisebbeket, amelyeknek erre nem is volna szükségük. Azért, hogy a másik iskolában működő szakok megmaradjanak.
Nagyon elszomorít, hogy mindenki a Magyar Szövetséget szidja a kialakult helyzetért, hogy bajban vannak az iskolák, kihalófélben vagyunk. Pedig erre többször is figyelmeztetett a párt. Jómagam több mint harminc éve rendszeresen, naponta járok a Márai iskolába. Itt tanultam, apukám, nagymamám is oda (vagy elődjébe) jártak és most a gyermekeim koptatják ott az iskolapadot. És még vannak, akik azzal vádolnak, hogy nem szívügyem ez az iskola… Most van rá lehetőség, hogy erős iskolaközpontot hozzunk létre” – tette hozzá.