Komáromban kétszer annyi gyermeket írattak magyar iskolába, mint szlovákba
A koronavírus-járvány miatt rendhagyó módon zajlottak az alapiskolai beíratások április 15-17-én Komárom 4 magyar és 3 szlovák tannyelvű alapiskolájában. Az előzetes adatok szerint 229 óvodást, illetve nulladik osztályost magyar, 115-öt pedig szlovák intézménybe írattak be a szüleik. Ezek a számok a szeptemberi tanévkezdésig, főleg az évhalasztás miatt némileg módosulhatnak.

Károlyi Szikonya Judit, a Munka Utcai Alapiskola igazgatója elmondta: hozzájuk 62 gyermeket írattak az első évfolyamba, nyolcan pedig a jelenlegi 0. osztályukból mennek 1. osztályba. A 2020/21-es tanévben két 1. és egy 0. osztályt akarnak indítani.
"Továbbá kiemelendők a szabadidős foglalkozások, amelyek a napközis nevelőink irányításával, több szombaton is zajlanak, valamint a nyári táborunk, a Fürge Napközink. A nehezebben beilleszkedő gyerekeket asszisztensek segítségével is próbáljuk felzárkóztatni, illetve rendelkezünk speciális pedagógussal, s a központból kijáró gyógypedagógusok segítségét is örömmel fogadjuk. A nyelvoktatás és a képességfejlesztés nálunk játékos formában valósul meg, s a tehetséggondozásra, illetve a különféle versenyeken való részvételre is nagy hangsúlyt helyezünk“ - ecsetelte iskolájuk fő vonzerejét az igazgatónő.
Hozzátette: fontosnak tartják az egészséges életmódra való nevelést, s arra is büszkék, hogy az idén szülői segítséggel kis konyhakertet létesítettek. Miután mindkét tornatermüket felújíttatták, a sportpályájuk új aszfaltfelületet kapott.
Majer Péter, az Eötvös Utcai Alapiskola igazgatója örömmel számolt be arról, hogy a következő tanévben beindulhat a járásban újdonságnak számító, sport irányzatú 1. osztályuk, amelyet ezentúl minden évben szeretnének megnyitni.
„A szülők a hozzánk most beíratott 68 gyermek közül 22 számára választották a sport irányzatú 1. osztályt. Kellemes meglepetésként ért minket az, hogy a családok 7 olyan kicsit is hozzánk írattak be, akik kapcsán tőlünk előzetesen nem kértek időpontot. Természetesen őket is szeretettel fogadtuk. A sport irányzatú osztályon kívül még két 1. osztályt nyitunk. Tehát ismét meglesz a három első osztályunk, amennyi ebben a tanévben is volt“- fejtette ki.
Azt is elmondta, asszisztenst nem vettek fel, de az új tanévtől egy nagyon ügyes speciális pedagógus kezd el náluk dolgozni, aki most végzi a logopédiai tanulmányait.
„A fiatal szakember segítséget nyújt majd a különféleképpen akadályozott gyermekeknek. Az általunk nyújtott további lehetőségek ismertetése helyett csak annyit mondanék: ahogy évről évre fejlődünk, megújulunk, azzal arányosan egyre több család érdeklődik az iskolánk iránt. Mindez az elsősök növekvő létszámában is tükröződik, idén kettővel több a hozzánk beíratott kicsik száma, mint ahány tavaly volt“- zárta rövid tájékoztatását.
Mátyás Katalin igazgatónőtől megtudtuk: hozzájuk e héten 58 gyermeket írattak be, s még nem döntötték el, hogy az új tanévben két vagy három 1. osztályt nyitnak-e.
„Jelenleg három első osztályunk van. Mivel a koronavírus-járvány miatt a kicsikkel nem találkozhattunk, nem tudtuk felmérni az iskolaérettségüket. Attól függően, hogy majd hány gyermeknek kell évet halasztania, két vagy három 1. osztályt nyitunk. Egyébként zökkenőmentesen, az óvintézkedések betartásával zajlott a beíratás. A szülők az előzetesen egyeztetett pontos időpontokban, egyenként érkeztek“ - magyarázta az igazgató.
Az iskolájuk nyújtotta lehetőségek közül a következőket emelte ki: „A családok számára vonzó az alsótagozatosok egész napos iskolaotthonos foglalkoztatása, a felső tagozaton pedig elsősorban az innovatív oktatás."
Még Madarász Róbert, az iskolaközpont igazgatója sem tudja, hogy az intézményükbe most beíratott 33 gyermek közül hánynak kell majd évet halasztania. Attól függően egy vagy két 1. osztályt nyitnak.
„Az évet halasztók száma befolyásolja azt, hogy az új tanévet egy vagy két 1. osztállyal kezdjük-e. Még nem rendelkezünk ilyen jellegű információkkal. "
"Iskolalelkész, valamint két-két speciális pedagógus és asszisztens is segíti a közös munkánkat. Nálunk az óvodától kezdve az érettségi vizsgáig azonos nevelő hatások érik a gyerekeket. Mindez az intézményünket választó szülők szemében vonzerőnek számít“- nyilatkozta a direktor. Végül leszögezte: mivel az óvodájuk „teltházzal“ működik, ha ez továbbra is így marad, akkor a tanuló-utánpótlásuk biztosítottnak látszik.
