2020. augusztus 19., 19:01

Két hét múlva iskola, szájmaszkban menj oda?! Mutatjuk, mire számítson, ha iskolába készül a gyermeke!

A kormány által a hét elején beharangozott, járványszemaforként emlegetett akcióterv természetesen az iskolákra is kitér. Foglalkoztunk már vele, milyen intézkedések jönnek a zöld, narancssárga és piros fázisokban, de most összeszedtük egy helyre azt is, a tanulókat és az iskolákat miként érinti majd pontosan, ha az illetékesek kapcsolnak egyet a jelzőlámpán.

Fotó: pixabay.com

Azt már korábban lehetett tudni, hogy a szeptember 2-i tanévnyitás már nem fakultatív lesz, a megszokottal megegyezően kötelező iskolalátogatás vár a tanulókra a jövő hónaptól, ráadásul a szaktárca azt is előírta, ha egy mód van rá, minden tanulónál legyen legalább két szájmaszk és egy csomag zsebkendő is.

Az ilyenkor szokásos, az egész intézményt az iskolaudvarra terelő tanévnyitók kapcsán azonban a tárca közölte, lehetőség szerint jó lenne, ha az idén ezek elmaradnának.

A sokat emlegetett járványszemafor az oktatási intézményekre is kihat majd. Zöld jelzést azok az intézmények kapnak, ahol nincs egyetlen igazolt fertőzés sem a tanulók, sema pedagógusok és a szakszemélyzet között, míg a másik végletnél, vörös jelzés esetén legalább két fertőzöttet kell majd, hogy nyilvántartsanak. 

A miniszter azt ígéri, általános iskolabezárásra még egyszer nem kerül sor. Az intézmények sorsáról egyedi mérlegelés alapján döntenek majd.

Zöld - ez jön most!

Ezzel indul majd a tanév, jelen állás szerint szeptember másodikán minden iskola zöld minősítést kap majd. Ebben a fázisban tulajdonképpen inkább ajánlások vannak, sem mint előírások, bár az előbbiek között is van néhány igen nehezen tartható.

A pedagógusok a megszokott körülmények között végezhetik majd a munkájukat, több osztályt is taníthatnak, tanteremről tanteremre járva, ahogy az szokás, bár a szaktárca azt szeretné, ha ameddig az időjárás engedi, a legtöbb órát a szabadban tartanák meg.

Újabb ajánlás, hogy a diákokat ne engedjék ki a folyosókra a szünetben, inkább az alaposan kiszellőztetett tantermekben maradjanak.

Az óvodásoknak nem kell maszkot hordaniuk, az alsótagozatosoknak pedig legfeljebb csak ajánlják majd, hogy a tantermekben viseljenek maszkot, de az általános iskolák felsőtagozatos, illetve a középiskolák diákjainak bizony kötelező lesz. Egyelőre a tanítás első két hetében! Ráadásul a Sme azt írja, a közösségi tereken, az iskola folyosóin mindenki kötelezően hordja majd. Ez, annak fényében, hogy az ilyenkor szokásos indiánnyár miatt valószínűleg jó meleg lesz, nem biztos, hogy annyira jó ötlet, hiszen a legtöbb szakértő egyetért abban, az átnedvesedett maszkok nem, hogy haszontalanok is, még a fertőzés veszélyét is növelik.

Belépésnél kötelező kézfertőtlenítés is várható, de a lázmérés szintén csak ajánlott, ahogy az is, hogy a tanítás első két hetében ne használják a diákok a tornatermeket, illetve az iskolák írják elő, milyen időpontban melyik osztály tanulói érkezhetnek reggel az iskolába. Ez utóbbi, látva a reggel nyolc és negyed kilenc között a városi iskolák környékén rendszeres dugókat, igen nehezen teljesíthető elvárás...

Azt már napokkal ezelőtt közölték, hogy becsületbeli nyilatkozatban kell igazolnia a szülőnek, nem koronavírusos a gyermeke, illetve azt is be kell vallania, volt-e a gyerkőc augusztus második felében külföldön esetleg gyerektáborban. Ha igen, a szülő köteles fokozatosan odafigyelni a gyermekére. Arról,hogy ez utóbbi pontosan mit is takar, illetve, hogy elmaradása esetén várható-e egyáltalán bármilyen szankció a szülővel szemben, azonban nem tudni semmit.

Ha a gyermek legalább három napot kimarad a suliból, újra nyilatkoznia kell a szülőnek.

Az étkeztetést nem függesztik fel, de arra kérik az iskolákat, ha meg tudják oldani, ne engedjék vegyülni a gyerekeket más osztályok tanulóival, sőt, ha egy mód van rá, az osztályban ebédelhessenek a diákok.

Az ajánlások sora, legalábbis a zöld fázisban itt ér véget. Látható, különösebben szigorú előírások (leszámítva a kötelező maszkviselést, amelyet nem tudni, miként kívánnak betartatni) nem lesznek, az ajánlásokkal ugyanakkor tele a padlás. A gyakorlat dönti majd el, mihez kezdenek ezekkel az iskolák.

Narancs fázis: a gyanú árnyéka

Ha a regionális közegészségügyi hivatal egyik orvosa azt gyanítja, koronavírusos diák (vagy alkalmazott) van az adott iskolában, akkor lép életbe a narancssárga fázis. A fertőzésgyanús diák osztálytársai ezt követően addig nem hagyhatják el szünetben az osztálytermet, amíg be nem bizonyosodik, hogy a tanuló nem beteg. Ha pedig a teszt pozitív, akkor az osztálytársak és a fertőzöttel kapcsolatba került tanárok is mehetnek haza karanténba. Ha pedagógusnál merül fel a gyanú, akkor a tanár osztálya és pedagógustársai sem mehetnek iskolába, ha pedig pozitív a teszt, az iskola a piros fázisba lép át.

Piros fázis: kongó osztálytermek

Két fertőzött diák, két fertőzött szakdolgozó vagy egy fertőzött pedagógus. Ez kell ahhoz, hogy egy iskola a piros fázisba lépjen át. Az ajánlás szerint az első öt évfolyam diákjainál ekkor 15 főre kell korlátozni a maximális osztálylétszámot, a felsőtagozatos diákoknak pedig otthonról kell tanulnia tovább. 

Az iskolabezárást a szakhatóságnak kell elrendelnie, ennek előre meghatározott feltételei (még) nincsenek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.