2023. április 16., 19:10

Irány a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskola!

Végéhez közeledik a tizedik tanév a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskolában, ahol április 15-től június 15-ig várják a jelentkezőket a következő tanévre.

Czafrangó Sylvia
Czafrangó Sylvia
Fotó: Nagy Miskó Ildikó

A beíratások kapcsán az intézményalapító és -vezető képzőművésszel a kezdetekről, a 24 településen végzett hiánypótló tevékenységükről és a büszkeségeikről is beszélgettem a komáromi Európa-udvarban, miközben jöttek-mentek a képzőművészet, zene, tánc és színjátszás iránt érdeklődő tanulók. 

A budapesti Képzőművészeti Egyetemen szerzett diplomával és doktori titulussal, valamint a fazekasmester-keramikus végzettséggel is rendelkező igazgatónő elmondta, több munkahelyen, így a Komáromi Művészeti Alapiskolában, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen és a Selye János Egyetemen egy évtized alatt szerzett pedagógusi, valamint képzőművészeti tanszékalapítói tapasztalata birtokában 2012-ben hozta létre iskoláját.

Olyan lehetőségeket teremtett, amelyekért neki korábban más városokba kellett utazgatnia. Bár a közel félszáz kollégájával együtt javarészt a Komáromi járásban tevékenykednek, de vannak növendékeik az Érsekújvári, a Vágsellyei és a Nyitrai járás falvaiból is, mert azt vallják, sehol sem szabad veszni hagyni a tehetségeket. Akad olyan falu, ahol szinte valamennyi óvodás és kisdiák náluk tanul táncolni.

Valóra váló álmok 

A jelenleg hetényi székhellyel működő intézményben 2013 őszén, magyar és szlovák nyelven kezdték el oktatni a gyerekeket a négy tagozaton, amelyek a következők: zene, tánc, képzőművészet és színjátszás. 

Már egyetemistaként is egy olyan saját iskoláról álmodoztam, ahol az állami művészeti alapiskolákból kihagyott agyagozásra, korongozásra és egyebekre is helyben megtaníthatjuk az érdeklődőket. A falvakból hiányzó lehetőségeket is pótolni akartuk, ezért Komáromon kívül már két tucat községben is jelen vagyunk. A vidéki szülők örülnek az ottlétünknek, mert így nem kell a járási székhelyekre utazniuk a művészi vénával megáldott gyermekeikkel. Őket a művészeti középiskolák felvételi vizsgáira is szívesen felkészítjük, hogy szintén valóra válthassák az álmaikat. Az érintett települések is jól járnak velünk, hiszen tanulóink rendszeresen szerepelnek a helyi kulturális rendezvényeken, sőt, különféle versenyekre visszük őket, így kitágul előttük a világ

– magyarázta az igazgató, aki 2014 óta már másutt nem oktat, csak a saját intézményében, amely több költözés után 2016-ban telepedett le az Európa-udvarban. 

A művészet többszintes paradicsomát a saját igényeik szerint rendezték be, ahol a táncosok tükörterme, a kis képzőművészek galériája, a színészpalánták próbaterme és a hangszerekkel teli helyiségek is megtalálhatók.  

A sok oklevél és kupa láttán adódott a kérdés, hogy kikre a legbüszkébb volt növendékei közül.  

Bár egy évtized nem hosszú idő, de már sok olyan volt tanítványunk nevét megemlíthetném, aki az alapos felkészítésünk után konzervatóriumba vagy táncművészeti szakközépiskolába nyert felvételt. Mivel e cikk terjedelme bizonyára nem engedné meg a teljes felsorolást, inkább a friss bel- és külföldi versenyeredményeinkről beszélnék:

Zsittnyan Olivér második lett egy országos képzőművészeti viadalon, a nemesócsai tánccsoportunk a Komdance országos táncversenyen harmadik helyen végzett, a Pepita tánccsoportunk pedig egy lévai országos megméretésen ezüstsávos minősítést ért el. Tanulóink szerepeltek már az RTL televízió egyik műsorában, valamint különféle horvát- és magyarországi versenyeken is. Fárasztó a sok utazgatás, de az eredmények miatt megéri sok helyen bemutatkozni. Galériánkban pedig a nálunk végzett tehetségek egyéni kiállításainak is szívesen helyet adunk. Azt is a szívügyünknek tartjuk, hogy biztosítsuk a többszörös versenygyőztes, nemes-ócsai OUCHA fúvós-zenekar tagutánpótlását, ahol már több diákunk zenél

– magyarázta az igazgató.

Élni kell a lehetőségekkel!

Nos, akik be szeretnének állni a sikeres ifjú tehetségek sorába, azoknak tisztában kell lenniük néhány alapvető információval. Míg a zenetanítás egyéni, a többi tagozaton csoportos formában folyik az oktatás. A tanulókat osztályzatokkal értékelik az elméleti és gyakorlati tantárgyakból, s a tanév végén bizonyítványt kapnak. 

A képzőművészeti tagozatra járók több tucat technikával ismerkednek meg, a ritkaságnak számító selyem- és üvegfestéssel, gipszöntéssel, maszkok és bábok készítésével. Belekóstolhatnak a népművészeti technikákba, például a drótozásba, bőrművességbe, makramé- és ékszerkészítésbe, csuhézásba, agyagozásba, kerámiafestésbe és a mázazásba, csempefestésbe, fazekas korongozásba, textilművészetbe, tűzzománc művek készítésébe.

Az óvodás korú gyerekek számára minden tagozaton 1 vagy 2 éves előkészítő oktatást nyújtanak. A „képzőművészetisek” alapfokú képzése kilenc évig tart, záróvizsgával és kiállítással fejeződik be. 

Az alapiskolásoknak különféle tánc-stílusokat is oktatnak, mint például show, színpadi és divattáncot, musical-koreográfiák részleteit, zumbát, hastáncot, dzsesszbalettet és balett alapokat, a képzés nyolcéves. 

A színjátszás tagozatra járók nyolc éven át, játékos, kreatív foglalkozások keretében sajátíthatják el a színpadi mozgást és beszédtechnikát, szituációs gyakorlatokat végeznek, színpadi előadásokat és maszkjátékokat tanulnak be, valamint táncolnak is. 

A zenetagozatosok a hagyományos hangszereken kívül akár szaxofonon, citerán, kobozon és tekerőlanton is megtanulhatnak játszani, és persze az énektudásukat is fejleszthetik. A képzés nyolcéves.
Diákjaink félévente osztálykoncerteken, továbbá karácsonyi műsorokon is szerepelnek. Minden évben több gálakoncertet és táncfellépést tartunk, kiállítással egybekötve, régiónk különböző településein. Évente megrendezzük a háromfordulós belső iskolai táncversenyünket más-más településeken, amelyekre diákjaink saját koreo-gráfiával nevezhetnek be

– sorolta a lehetőségeket Czafrangó Sylvia, a Magán Művészeti Alapiskola alapító igazgatója.  

Az iskola együttműködik bel- és külföldi oktatási és kulturális intézményekkel, így galériákkal, színházakkal is. 

"Várjuk a gyerekeket a szüleikkel együtt az április 15-től június 15-ig tartó beíratásra Komáromban, az Európa-udvar 18. szám alatti épületünkben. Beleshetnek a tanítási órákra, a korszerűen felszerelt termeinkbe, megismerkedhetnek a szakoktatókkal, és a kérdéseikre is szívesen válaszolunk" – mondta végezetül az iskola igazgatója, és hozzáfűzte, idén nyáron már nemcsak Komáromban, hanem több községben is tartanak napközis táborokat, amelyek résztvevői a szünidőben is csiszolhatják tehetségüket. Érdemes tehát ehhez a kreatív alkotóközösséghez tartozni!

Megjelent a MAGYAR7 15.  számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.