2020. december 15., 12:39

Így nézhet ki az új iskolai jelzőlámparendszer, amely alapján a gyerekek visszatérhetnek az iskolapadokba

Az új iskolai covid-automata világosabban megmutatja, mi alapján nyílhatnak ki az iskolák Szlovákiában. Nagyon úgy néz ki, hogy a gyerekek szájmaszkban ülnek majd az iskolapadokban.

Fotó: TASR/AP

A helyzet nagyon kritikus, ezért

az egészségügyi miniszter által előállított covid-automata szerint a fekete fázisban vagyunk, ez alapján az összes iskola zárva marad.

Az államnak azonban már van egy másik terve arra az esetre, ha a vírus terjedése és a kórházi betegek száma csökkenne.

Az automata szerint a gyerekek csak akkor térhetnek vissza az iskolákba, ha tömegesen letesztelik őket. A DenníkN  az egészségügyi minisztérium által kidolgozott javaslatra hivatkozik.

A piros fázisban fokozatosan térhetnek vissza a diákok az iskolapadokba

A fekete fázisban az átlagos fertőzőszám 5000 körül mozog, amely 1,3 feletti reprodukciós szám. Ez olyan állapot, amelyhez már közel állunk, és ha nem avatkozunk gyorsan bele, akkor ez súlyosodni fog.

A fekete fázisban minden iskolát be kell zárni, az óvodáktól kezdve egész az egyetemig. Ebben az esetben csak a kritikus infrastruktúrából származó szülők gyermekei, például a mentősök, vagy az orvosok gyerekei járhatnak iskolába.

A sötétvörös fázis a második legsúlyosabb szakasz, ez azt jelenti, hogy a napi fertőzöttek száma átlagban 5000 alá csökken, a reprodukciós szám pedig 1,3 alá esik. Nemcsak az alapiskolások alsótagozatai járnának iskolába, de az alapiskolák felsőbb tagozatai is, természetesen negatív koronavírus-tesztet kell felmutatniuk. Jelenleg az alapiskolások alsó tagozatai és az óvodások járnak csak iskolába. Igaz, néhány felsőtagozatos és középiskolás már visszatérhetett, de csak negatív koronavírusteszttel.

Az automata hét fázisa

Az új automata rendszernek hét fázisa van, zöldtől a feketéig terjed, minden szakaszban szigorodnak az intézkedések.

Első, zöld fázis – az iskolák korlátozások nélkül működnek.
Második és harmadik, narancssárga fázis – az iskolák nyitva vannak, a főiskolák működése korlátozott. A főiskolai kollégiumok teljesen zárva vannak. Ebben a fázisban az átlagos napi fertőzöttszám 750.
Negyedik, világos piros fázis – az első szigorúbb korlátozások ebben a fázisban következnek be. Ebben a szakaszban az esetszámok meghaladják a 750-et, miközben több mint 1500 beteg szorul kórházi ápolásra. A főiskolák ekkor bezárnak. Az óvodák és az alapiskolák korlátozások nélkül működhetnek tovább, de a középiskolákban csak az utolsó évfolyamokban folyhat tanítás.
Ötödik, piros és sötétpiros fázis – itt még szigorúbbak a szabályok, a fertőzöttek száma átlagosan 1500 és 3000 között mozog. Csak az óvodák és az alapiskolások alsó tagozatai vannak nyitva, minden más iskola bezár. Kivételt képeznek a végzős évfolyamok, tehát az alapiskola kilencedik osztályos tanulói és a középiskolások negyedik osztályos tanulói. A speciális iskolák működhetnek, ugyanúgy a kis csoportos foglalkozások is azok számára, akiknek nehézséget okoz a távoktatás. Ebben a fázisban a gyerekeket már rendszeresen kell teszteltetni, az iskolába csak azok a diákok térhetnek vissza, akik negatív koronavírus-tesztet tudnak felmutatni.
Utolsó, fekete fázis - minden iskola zárva tart, csak azoknak a szülőknek a gyerekei járhatnak iskolába, akik a kritikus infrastruktúrákban dolgoznak, ez azonban csak az óvodásokra és az alapiskolások alsó tagozataira érvényes.
Januárban lesz tesztelés?

A szakemberek és az egészségügyi konzílium szerint is nagy valószínűséggel tömeges tesztelésekre lehet számítani az iskolákban. Az egészségügyben dolgozó szakemberek nem valószínűsítik, hogy januárban át lehet térni az alsóbb fázisokra, minden jel arra mutat, országos szigorítások és intézkedések lépnek majd életbe.

Ha januárban piros vagy a sötétvörös fázisban maradnánk, az iskolák csak az ötödik osztályig lennének nyitva.

Az alapiskolák és a középiskolák végzős tanulói abban az esetben térhetnek vissza az iskolapadokba, ha letesztelik őket.

Az iskolai tesztelés módját még nem ismerjük, de Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter tervet készít az iskolák számára arra vonatkozóan, hogyan kell működnie januártól. A miniszter megígérte, hogy a tervet kedden vagy szerdán mutatja be Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszterrel együtt.

Gröhling azonban annyit elárult, hogy az iskolákban a tesztelés kíméletesebb formáját, a gargalizálást szeretnék javasolni. A hétvégén két iskolában már ki is próbálták ezt a módszert. A minisztérium nem árulta el, hogyan alakult a kísérlet, illetve mely iskolák vettek benne részt. Jelenleg szakértők értékelik az adatokat, és a zárójelentést eljuttatják az egészségügyi és oktatási minisztériumhoz. A szakértők is előnyben részesítik a gargalizálást az iskolákban.

Az sem világos, hogy az iskoláknak milyen gyakran kell tesztelniük a diákokat.

A szakértői tanács tájékoztatása szerint ez az egyes fázisoktól függ, illetve hogy az állam és az önkormányzatok hogyan tudják lebonyolítani annak folyamatát.

Az még szintén bizonytalan, hogy az iskolákat csak bizonyos régiókban tesztelik-e le, a teszteket csak a kritikus 5. és 6. szakaszra szánják, amikor az intézkedéseket országosan kell alkalmazni.

Ha a helyzet stabilizálódik, és csak néhány körzet kerül rossz járványhelyzetbe, akkor csak az adott régiókban tesztelik le a gyerekeket.

A kritikus fázisban az iskolákra országosan érvényesek az intézkedések, mivel a szakértők szerint a regionális intézkedések már nem lesznek elégségesek, hiszen a kórházak kapacitása megnövekedik, az egyes kórházak pedig a régiókban bedőlhetnek. Ha a helyzet javul, akkor a korlátozásokat regionálisan vezetik majd be.

A fázisokról való átmenetet három kritérium szerint határozzák meg.

Az egyik a hét napon belüli új esetszámok átlaga, a kórházban ápoltak száma, illetve a reprodukciós szám, amely a vírus terjedésének mértékétől függ.

Ha ezek közül a mutatók közül legalább kettő eléri az országos limitet, akkor a szigorítások országos szinten lesznek érvényesek.

A diákok a szájmaszktól nem szabadulnak meg, még a zöld fázisban is hordaniuk kell őket. Az azonban nem világos, hogy az alsó tagozatos diákoknak, illetve az óvodásoknak is kötelező lenne a szájmaszkviselet.

Az automata rendszer szerint az iskolákat megnyithatják a végzős tanulók számára. A szakemberek szerint ezek a tanulók azért kapnak kivételt, mert záróvizsga előtt állnak.

A kilencedikes tanulóknak március 24-én monitor vizsgájuk lesz, de a formáját még nem tudni pontosan.  A középiskolásokra az érettségi vár, az írásbeli rész március 16 és 19 között zajlik, a szóbeli rész pedig május 17 és június 4 között valósulhat meg.

Tavaly az érettségit és a monitortesztet törölték, idén a minisztérium nem szeretné meglépni ezt a drasztikus lépést, ha azonban a helyzet rosszabbodik, kénytelenek lesznek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.