2026. június 24., 20:00

Felvidéki tehetségek - több mint száz diák kapott országos elismerést - KÉPEKKEL

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Nagymácsédon rendezte meg a XI. Felvidéki Tehetségnapot. Az idei évben egyéni tehetségeket díjaztak, a Tehetségnagykövet Díjat pedig a Kuttyomfitty Társulat kapta.

Tehetségnap 2026
Galéria
+38 kép a galériában
Ilyen volt a 2026-os SZMPSZ Tehetségnap Nagymácsédon
Fotó: Szomolai Andrea

Nagymácséd adott otthont a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége 2026-os, díjátadóval egybekötött Tehetségnapjának. A rendezvényen azokat a felvidéki magyar tanulókat ismerték el, akik országos vagy nemzetközi szinten értek el kiemelkedő eredményeket különböző tudományos, művészeti, sport- és egyéb területeken.

A XI. Felvidéki Tehetségnapon az egyéni teljesítmények kerültek középpontba. Az SZMPSZ adatai szerint 59 oktatási intézményből 182 pályázat érkezett, ezek közül a megbízott bizottság 107 tanulót javasolt díjazásra. A díjazottak 44 intézményt képviseltek, felkészítő pedagógusaik száma 132 volt.

Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke nyitóbeszédében arról beszélt, hogy a tehetség nem mérhető egyetlen szempont szerint.

Van, akit a számok világa, másokat a nyelvek, a zene, az előadóművészet, a tudomány, a sport vagy a kétkezi alkotás indít el. A tehetség felismerésében döntő szerepe van a pedagógusoknak, mentoroknak és a családoknak, akik biztonságot, biztatást és visszajelzést adnak a fiataloknak“

– fogalmazott a szövetség országos elnöke.

A házigazda település nevében Dagmar Kosnáčová, Nagymácséd polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Beszédében kiemelte, hogy a Tehetségnap egyszerre szól a fiatalokról és azokról a pedagógusokról, akik felismerik, támogatják és segítik a tehetség kibontakozását. Hangsúlyozta a pedagógusok szerepét az anyanyelv, a kultúra és a hagyományok megőrzésében is.

A díjakat több kategóriában adták át - természettudományok, társadalomtudományok, magyar nyelv és irodalom, zeneművészet, képzőművészet, előadóművészet, sport és mozgáskultúra, valamint egyéb kategória szerepelt az idei értékelésben. A díjazottak mellett a felkészítő pedagógusok munkája is része az elért eredményeknek.

A rendezvény egyik kiemelt momentuma a Tehetségnagykövet Díj átadása volt. Az elismerést idén a Kuttyomfitty Társulat kapta. A társulatot Narancsík Szilvia, az SZMPSZ Galánta- és Vágsellye Területi Választmányának elnöke méltatta.

A Kuttyomfitty Társulat 2011-ben alakult. Munkájuk középpontjában a gyermekeknek szóló előadások állnak, amelyek a néptánc, a magyar népi kultúra, a zene, az irodalom és a néprajz elemeit kapcsolják össze. A társulat alapítói, Dobsa Fodor Mónika és Dobsa Tamás több évtizedes művészi és pedagógiai munkájukkal a felvidéki magyar néptáncélet meghatározó alakjai. Az elmúlt másfél évtizedben a társulat több mint 2400 alkalommal lépett színpadra, és 15 országban mutatkozott be.

A díj átvétele után Dobsa Fodor Mónika arról beszélt, mennyire fontos, hogy a pedagógusok ne csak a látványosan teljesítő, hanem a csendesebb, kevésbé feltűnő gyerekekben is észrevegyék a tehetséget. Külön kiemelte, hogy a fiataloknak bízniuk kell saját magukban, és nem mások elvárásaihoz, hanem a saját adottságaikhoz kell igazodniuk.

Fekete Irén zárszavában megköszönte a pedagógusok, mentorok és szervezők munkáját, valamint gratulált a díjazott tanulóknak. Bejelentette, hogy 2027-ben, a 12. Tehetségnapon a diákcsoportok díjazására kerül sor.

Tehetségnap 2026
Galéria
+38 kép a galériában
Megosztás
Címkék