Felvételik közben, érettségik előtt – Andruskó Imrét kérdeztük
Beindult a tavaszi nagyüzem a középiskolákban. Tegnap kezdődtek a felvételik, május végétől pedig a diákok érettségi vizsgát tesznek. Sok helyütt a jövő pénteken már elballagnak a végzősök, hogy azután az akadémiai hetet (felkészülést) követően, számot adjanak tudásukról a vizsgabizottság előtt. Andruskó Imrével, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatójával, oktatási szakemberrel beszélgettünk.

„Tegnap azok tettek felvételi vizsgát, akik az első helyen nevezték meg gimnáziumunkat a kiválasztott középiskolák között, jövő héten hétfőn pedig azok, akik másodikként.
Idén 120 diákot vehetünk fel, ami a négy osztályt jelent, és engedélyt kaptunk nyolcéves képzésre is, abba az osztályba 17-es diáklétszámot kaptunk. Az oda jelentkező ötödikesek is ugyanúgy felvételiznek, mint a kilencedikesek. Aki betegség miatt most nem tud felvételizni, annak az iskola pótidőpontot biztosít”
– mondja el.
Hozzáteszi: a jövőben a minisztérium nagyobb mértékben kíván beleszólni a felvehető diákok létszámába, hiszen a középiskolák hálózatának optimalizálása javában tart. Az első körön már túl vagyunk.
A megyéktől a tárca most azt várja, hogy lépjék meg a minél keményebb lépéseket annak érdekében, hogy racionalizálják középiskolái hálózataikat. A keretszámok meghatározásának átvétele szerinte azt a célt is szolgálja, hogy ezzel nyomást tudjanak gyakorolni a megyékre.
Miközben a megyének sokkal jobb a rálátása az iskolai intézményrendszerére és a munkaerőpiac kívánalmaira.
Nagy kihívás lesz a jövőben a tanítás, hiszen a mai gyermekeknek bizonyos képességeik szinte rendkívüliek, míg más téren jóval kevésbé érettek, mint még akár a szüleik, vagy a tíz évvel korában születettek az ő korukban. Nagy kérdés az is, mit kezdünk a mesterséges intelligenciával az oktatásban” – fűzi hozzá az igazgató.
Megtudjuk tőle még, hogy az érettségi vizsgák terén idén nincs változás. A háromhetes vizsgamaraton május 26-án kezdődik, a komáromi gimnáziumban az első hetet választották az érettségi vizsgákra. Négy nap alatt 108 végzős diákjuk érettségizik, összesen 10 tantárgyból. A magyar, a szlovák és az angol nyelv mellett még egy kötelező tantárgyból, valamint diákjaik 60-70 százaléka öt, 10-15 diák pedig hat tantárgyból tesz záróvizsgát.
Andruskó Imrével szót ejtettünk a pedagógusok bérének közeljövőben várható, összesen 12 százalékos emeléséről is.
Mint mondta egy 25 éve a pályán lévő pedagógusnak ez több száz eurós bérnövekedést is jelent. Kezdő pedagógusok esetében már nem ilyen rózsás a helyzet. Az ő bérük jelenleg bruttó 1250 euró, a béremelés mértéke esetükben jóval szerényebb lesz. Ez pedig nem elég motiváció a fiatal pedagógusok számára.
Azt viszont örvendetesnek, sőt komoly fegyverténynek tartja, hogy ilyen nehéz gazdasági helyzetben, a konszolidáció idején az oktatási miniszternek, Tomáš Druckernek sikerült kiharcolni ilyen mértékű béremelést.