Érzékenyítés a be- és elfogadás jegyében a Selye János Egyetemen - KÉPEKKEL
Gyakorlati foglalkozással összekötött érzékenyítő napot és konferenciát tartott november 30-án az SJE Református Teológiai Kara a magyarországi Inklúzió és Sport Alapitvánnyal közösen, az egyetem Konferencia- és Sportközpontjában. A rendezvény nívóját emelte három magyar speciális olimpikon, Kiss Tamás, Kelemen Zsombor és Sárosi Balázs jelenléte, akik a gyakorlati inkluzív bemutatóknál segédkeztek.

A Konferenciaközpontban tartott megnyitón előbb Szénási Lilla, az SJE RTK dékánhelyettese hangsúlyozta „Legyünk bár egészségesek vagy testi, esetleg lelki fogyatékkal élők, az Úr a hiányosságainkkal együtt és egyformaként fogad el mindannyiunkat. Mi is ekképp tudjunk elfogadni minden embert! Kívánom, hogy ez a mai érzékenyítő nap és konferencia sikeres legyen, és példaként szolgáljon, hogyan lehet elfogadásra buzdítani másokat is!”.
Ezt követően Orbán-Sebestyén Katalin, a Magyar Speciális Olimpia Szövetség elnökségi tagja és tenisz szakágvezetője, illetve az Inklúzió és Sport Alapítvány kuratóriumi elnöke vette át a szót, és bemutatta az MSOSZ említett válogatott sportolóit.
„Az inklúzió egy olyan dolog, amivel mindenkit össze tudunk hozni és be tudunk fogadni. Tizenhárom éve döntöttem úgy, hogy az életemet a be- és elfogadásnak fogom szentelni, s ezzel a kutatási területtel foglalkozom. Így jött az alapítvány ötlete is, hogy pályázatok segítségével minél több kapcsolatot építsünk, és minél több emberrel ismertessük meg az inklúzió lényegét” – fejtette ki.
Orbán-Sebestyén Katalin köszönetet mondott Petheő Attilának, az SJE RTK tudományos munkatársának – akivel a sport területén már több éve dolgoznak együtt – hogy lehetővé tette az alapítványuk bemutatkozását a felvidéki magyar egyetemen.
„Bemutatjuk azt, hogy mi a testnevelés általi inklúzió, ehhez felkértem Dobay Beátát, az SJE Tanárképző Kara Óvó- és Tanítóképző Tanszékének docensét is, aki nagyon prominens személyiség a testnevelés területén, és nálunk, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen is elismert szakembernek tartják őt. Továbbá segítségünkre lesz három magyar speciális olimpikon sportoló: Kiss Tamás, Kelemen Zsombor és Sárosi Balázs is, akiknek szintén köszönöm az együttműködést!” – fogalmazott a kuratóriumi elnök.
Miközben az SJE Sportközpontjában már javában folyt a gyakorlati bemutató előkészítése, kérésemre Dobay Beáta nyilatkozott a Ma7-nek.
„Elöljáróban megemlítendő, hogy míg Szlovákiában csak egészségügyi szakvégzettséggel rendelkező gyógytornászok dolgoznak, Magyarországon szakképzett gyógy-testnevelők is foglalkoznak a hagyományos testnevelés óra alól, különféle problémáik miatt felmentett tanulókkal. Sajnos, nálunk még nem folyik az utóbbiak képzése! Némi hiánypótlást jelent ez az egyetemünkön most először megrendezett érzékenyítő nap, amely során a magyarországi szakemberek a komáromi Speciális Alapiskolából érkezett magyar tanulók segítségével mutatják be, miként lehet az ilyen diákokkal hatékonyan foglalkozni a testnevelés órákon” – magyarázta.
Hozzátette: ez iránt az egyetemi hallgatóik részéről is van érdeklődés, hiszen itt megtudhatják, melyik fogyaték, tanulási nehézség esetén milyen feladatokat érdemes bevonni a gyerekek mozgásába.
„Bár a vendégeink magukkal hozták a saját segédeszközeiket, de azok többségével mi is rendelkezünk. Mivel már sok fogyatékkal élő gyermek nem speciális alapiskolába jár, hanem integrálják őket az egészséges alapiskolások közé, a majd tőlünk kikerülő friss diplomás pedagógusok a saját tanítási óráikon jól alkalmazhatják az itt látott ötleteket, gyakorlatokat” – szögezte le.
Míg a délelőtt az inkluzív sport „jó gyakorlati“ elemeinek bemutatásával telt, délután a Konferencia-központ K9-es termében az elméleti ismeretgyarapítás került főszerepbe. Pólya Katalin: Jézusi fordulat a fogyatékkal való élés megítélésében, Szilárd Zsuzsanna: A fogyatékossággal élő emberek sportja, esélyegyenlőség és akadálymentesítés, Bognár Attila: Inkluzív testnevelés-oktatás a szabadidősport keretén belül az alapiskolában, Dobay Beáta: A fogyatékkal élők mozgással való fejlesztése, Orbán-Sebestyén Katalin: A sport mint az érzékenyítés eszköze, integrált sportoktatás az inkluzív szemléletű nevelésben címmel tartott, a saját tapasztalatokra alapozott, tartalmas előadást.
A pedagógusok, egyetemi hallgatók és tanulók egyaránt remélik, hogy lesz folytatása a mai érzékenyítő napnak a Selye János Egyetemen.
