2020. május 9., 13:41

Érettségi bizonyítvány vizsga nélkül – királyhelmeci és nagykaposi diákokat, tanárokat kérdeztünk

Őszintén sajnálom azokat a középiskolásokat, akik az idén érettségiztek volna. Márciusban arról értesültek, hogy eltörlik a vizsga írásbeli részét, majd április 23-án az oktatásügyi miniszter bejelentette, a középiskolások az elmúlt négy év jegyeinek átlaga alapján kapják meg a végső értékelésüket.

 

Az intézkedés 41 ezer diákot érint, akik május 12-ig megtudják a javasolt jegyeiket. Három napjuk lesz rá, hogy eldöntsék, elégedettek-e, vagy jobb osztályzatot szeretnének. Ugyanakkor mindenképp tesznek szóbeli vizsgát azok, akik a kötelező 4 tantárgy mellé egy ötödiket, esetleg hatodikat is választanak.

Ez azonban semmit sem változtat azon a tényen, hogy a végzősök életének első igazi próbatétele elmarad. Nem lesz ballagás, és nem lesz záróbuli, semmi, ami a negyedikes középiskolás életéhez eddig hozzátartozott.

Az alábbiakban királyhelmeci és nagykaposi diákokat és tanárokat kérdeztünk, mi a véleményük erről.

Janáček Alexandra: – Amikor az ember nem tudja, mi fog történni vele a közeljövőben, nem érez elég motivációt a rendszeres tanulásra. Ugyanakkor meg retteg, ha mégis érettségiznie kell, marad-e elég ideje a felkészülésre. Az érettségi vizsga elmaradása egyrészt a megkönnyebbülést jelenti, másrészt sokkolt. Jókora hiányérzetet okozott: nem tudom kipróbálni magam. Ráadásul el sem tudunk egymástól, az iskolától búcsúzni.

Ki gondolta volna, hogy amikor a tavaszi szünidő utáni hétfőn újra iskolába mentünk, az lesz az utolsó együtt töltött napunk! Én azért egy kicsit belekóstolok a vizsga hangulatába, hiszen ötödik tantárgyként a közgazdaságtant választottam. Az ELTE pénzügy–számvitel szakán szeretném folytatni a tanulmányaimat, ahol minden pluszpont jól jön!

Kondás Dániel elégedett a kormány döntésével. Egyrészt helyesli, hogy nem kockáztatják a tanárok és a diákok egészségét, másrészt sajnálja, hogy az utolsó hetek távoktatással teltek, mert saját bevallása szerint a személyes iskolai részvételt ez nem tudta igazán pótolni. Neki is van egy ötödik választott tantárgya, mert Alexandrához hasonlóan ő is Magyarországon szeretné folytatni tanulmányait, germanisztika szakon. Még ma is tele van kérdőjelekkel, de ezek már a továbbtanulással függnek össze.

Hajdók Fruzsina elmondja, hogy az elmúlt hetek vegyes érzelmeket keltettek benne. Igyekezett ugyan okosan beosztani az idejét, de az iskolában jobban tudott volna a tanulással haladni.

Nem tartja igazságtalannak az érettségi jegyek ilyen meghatározását, mert egy átlagjegy jobban tükrözi a  reális tudást, mint egy érettségi felelet, ahol a szerencsén is sok múlik.

A jövőben a Károli Gáspár Egyetem pszichológia szakán szeretne továbbtanulni. Ha nem vennék fel, akkor Eperjesen próbálkozik angol–matematika szakon.

Az érettségi vizsga elmaradását nem fájlalja különösebben, de a középiskolai tanulmányai ilyen kurta-furcsa befejezését őszintén sajnálja.

Szallár Krisztina nem szégyelli kimondani, hogy az elmúlt négy évet valóban tanulással töltötte. Most is úgy próbálta beosztani az idejét, hogy az érettségi vizsgák időpontjában legyen a csúcson. Már ha tudta volna az időpontot! Sokszor érezte, bármilyen forgatókönyv jobb a bizonytalanságnál. Az elvégzett munkája alapján nincs mitől félnie, ugyanakkor tanulmányainak kerek lezárását ő is hiányolja. Debrecenben szeretne történelmet tanulni.

kiralyhelmeciek_2.jpg

Loksa Melinda határozottan állítja, az írásbeli elmaradásának örült, de a szóbeli rész megtartásában az utolsó pillanatig reménykedett. Ő azok közé a diákok közé tartozik, akik inkább egy hagyományos tanévhez és hagyományos érettségi vizsgához ragaszkodtak volna. A döntést ebben a helyzetben ugyanakkor érett, bölcs döntésnek tartja.

A kassai orvosi egyetemre szeretne felvételt nyerni, ezért az ötödik és a hatodik választott tantárgyból is érettségizni fog. A teljes körű érettségi vizsga elmaradásának legfontosabb hozadéka számára az, hogy több időt tud szentelni a felvételi vizsgára.

Bodnár Mária nagykaposi magyar tanár két szempontból tudja a helyzetet értékelni. Egyrészt az érintett gyerekek életében a járvány miatt elmarad az első fontos mérföldkő, a búcsú. Márpedig a négy együtt töltött év óhatatlanul összehozza egymással a fiatalokat és tanáraikat. Minden iskolának, minden pedagógusnak megvannak a búcsú díszletei.

Nála például az utolsó magyaróra mindig rendhagyó. Ilyenkor alakul át a tanár–diák kapcsolat is két felnőtt ember kapcsolatává.

Másrészt elmarad a kihívás átélése. Mária szereti a szóbeli érettségi vizsga 20 percének hangulatát, hiszen az már egy vallomás az irodalomról, a nyelvtanról, az életről. Amolyan hazai környezetben megélt főpróba. S bár ilyenkor néhány napig a diáknak csúcsformában kell lennie, ezek a napok tanítják meg a jól végzett munka örömére, bízni önmagában, a tanulásban, a tanáraiban, elfogadni és élvezni a megmérettetést.

Pecsők Marianna királyhelmeci angoltanár hiszi, hogy mint minden döntésnek, ennek is megvannak a maga győztesei és vesztesei. Akik a zöld asztalnál szerettek volna bizonyítani, nyilván nem örülnek az érettségi vizsga elmaradásának, míg mások igen. Míg az egyik diák sajnálkozik, a másik ünnepel. Ugyanakkor a gyors öröm később keserű szájízzé is válhat. Bár az átlagjegy többé-kevésbe reális képet nyújt a diákok tudásáról, hiányozhat majd nekik az érettségi vizsga nyújtotta tapasztalat.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/19. számában.       

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.