Egy felvidéki tehetséggondozó is megkapta a Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért díjat - KÉPEKKEL
A komáromi Varga Tamás a Pesti Vigadóban május 16-án megtartott és az M5 televíziós csatorna által is közvetített díjátadó gálán egyedüli felvidéki személyiségként kapta meg a kulturális és innovációs minisztérium Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért díjat. A komáromi Jókai Mór Alapiskola közkedvelt pedagógusával az eddigi sokrétű tevékenységéről és az esti ünnepség részleteiről beszélgettem.

A díjazott tehetséget először arra kértem, hogy röviden összegezze az eddigi tanulmányait és szakmai pályafutását.
„A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem magyar nyelv és irodalom - földrajz szakán 2014-ben végeztem. Majd 2016-ban a komáromi Selye János Egyetemen pedagógiából doktoráltam” – nyilatkozta elöljáróban. Hozzátette: pedagógusként már ötödéves egyetemistaként, 2013-ban elkezdett oktatni a gútai II. Rákóczi Ferenc Alapiskolában. Négy tanév után, 2017 őszén lépett át a komáromi Jókai Mór Alapiskolába, ahol manapság is tanít.
„Az oktatással párhuzamosan 2024-től az Országos Közoktatási és Ifjúságnevelési Intézet (NIVAM) kutatótanáraként is dolgozom. Ugyanis a „Jókai” a Selye János Egyetem egyik gyakorló iskolája, ahogy az egyetem által kiválasztott, további négy kollégámhoz, úgy hozzám is járnak szakmai gyakorlatra az egyetemi hallgatók, akiknek az elméleti és gyakorlati ismereteit is gyarapítjuk” – mondta el a továbbiakban.
Ráadásul tankönyvek szerkesztőjeként is jegyzik az ifjú szakember nevét, amivel kapcsolatban elárulta: „Az általam, illetve a csapatunk által szerkesztett tankönyvek között van helytörténeti jellegű, továbbá az 5. és 6. évfolyam földrajzkönyvéhez párosuló munkáltató füzetek szerzője is vagyok, s ez idő tájt szintén készülnek új tankönyvek az általam vezetett szerzői csapat műhelyében. Két kiadvány a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ), egy pedig a gútai városi önkormányzat égisze alatt jelent meg”.
Tamás ifjúkora ellenére már korábban is több díjat vehetett át, melyekkel kapcsolatban tudomásomra hozta: „Pár évvel ezelőtt engem is beválasztottak az adott év komáromi pedagógusai közé, tavaly pedig az SZMPSZ Rozsnyón megtartott XXVI. Országos Találkozóján a kiváló tehetséggondozói és módszertani munkámért kaptam országos díjat”.
Arról, hogy a kulturális és innovációs minisztérium Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért díját is kiérdemelte, a tárca írásban értesítette őt.
„Ez a hatalmas megtiszteltetés meglepetésként ért engem. Ahogy a tegnapi díjátadó gálán is elhangzott: erre a díjra az idén több ezer jelölés érkezett, melyek közül az adott kritériumok alapján, több mint háromszázhetvenet nyilvánított érvényesnek, majd az illetékes minisztérium és a Nemzeti Tehetség Program kuratóriuma huszonöt díjazottat választott ki” – szólt a további részletekről.
Saját bevallása szerint egész életre szóló élményként élte meg a tegnap esti díjátadó gálát, melyet az M5 televíziós csatorna is közvetített.
„A Pesti Vigadó impozáns dísztermében megtartott gálán sok illusztris vendég, köztük több csúcspolitikus, például Hankó Balázs illetékes miniszter és a Felvidéken is gyakran előadást tartott Balatoni Kata miniszterelnöki biztos, valamint neves előadóművész (Miklósa Erika, Radics Gigi, Dolhai Attila) is jelen volt, illetve díjakat adott át. Én a díjamat Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkártól vehettem át. A díjazottak között a Felvidéket és Erdélyt egy kolozsvári úrral együtt képviseltük, a többiek Magyarország különböző térségeiből érkeztek. A 25 egyéni díjazotton kívül 4 olyan magyarországi városi önkormányzatot is jutalmaztak, amelyek tehetségpontokat tartanak fenn, valamint egy ifjú tehetségeket alkalmazó vállalatot is díjaztak” – mondta el Varga Tamás.
Az érdeklődésem nyomán hozzátette: a díja tárgyiasult formája egy díszoklevél, egy üvegből készített plakett és pénzjutalom.
Végül hangsúlyozta: „Ez a rangos díj engem elsősorban arra sarkall, hogy miként tudom, úgy ezentúl is segítsem a kiváló diákok tehetségének kibontakoztatását és érvényesülését. Eközben igyekszem önmagamat is fejleszteni annak érdekében, hogy szakmai téren a lehető legjobb, leginnovatívabb teljesítményt tudjam nyújtani mindaddig, amíg helyem van a pedagóguspályán”.