Beíratási körkép a Dunaszerdahelyi járás magyar alapiskoláiban
Néhány alapiskola igazgatóját, tanárát kérdeztük a beíratások befejezése előtt pár nappal – ilyenkor már nagyjából közelít a beíratott elsősök száma a reálishoz –, s valamilyen folyamatra, tendenciára következtethetünk még akkor is, ha ezek a számok a halasztások és a szlovákiai magyarok belső migrációja okán (létező jelenség a magyar közösségen belül is a családok keletről nyugatra költözése) nem mutatnak teljes képet.

A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola igazgatója, Masszi János portálunknak elárulta, hogy az intézménybe jelenleg 103 elsőst szeretnének beíratni, de csak 75 tanuló fogadására van kapacitásuk. Az iskola 14 éve maximális létszámmal működik és a jövendő ötödik osztályba is csak 2-3 tanulót tudnak befogadni (ez majd július első hetében fixálódik). A „maradék” 28 elsős közül 13 esetében a szülők halasztást kértek, a többieknek pedig valószínűleg másik iskolát kell választaniuk.
Ugorjunk is át a Szabó Gyula Alapiskolába, ahol Nagy Árpád igazgató részletes adatokkal szolgált: Az iskolában a jelenlegi elsősök száma 89, a mai napig pedig 86 gyereket írattak be a szeptemberben induló első évfolyamba, soknak tűnik, ugyanis csak 3 osztályra van kapacitása az intézménynek a főépületben, igaz, a halasztók ebbe a számba nem tartoznak bele. A Keleti lakótelepi „kihelyezett osztályba” csupán 1 jelentkező akadt, így ott nem nyílik osztály. Az elsőbe beíratott gyerekek kb. 27%-nak a környező falvakban van a lakhelye (ahol szinte mindenhol van 1–4-es iskola.)
Az ötödik évfolyamba viszont rekordszámú gyerek, 23 tanuló érkezik (máskor ez 5 és 15 között mozog), ami egy további új osztályt jelent.
Az elhelyezésükre van mód, ugyanis 4 osztálynyi kilencedikes ballag idén, negyedikben most viszont csak 3 osztály van. Tehát a frissen beíratott falusiak alkotják majd a negyedik osztályt az 5. évfolyamban.
A nagymegyeri Bartók Béla Alapiskolába még 2025. április 5-én került sor a játszóházzal egybekötött beiratkozásra. 69 óvodás kisgyermek bizonyította ügyességét, pontosságát, figyelmességét és kreativitását az egyes foglalkozásokon. Végleges adatok még nem érkeztek az iskolából, de a beíratottak száma valószínűleg 70 körül lesz, ami a tavalyi adatokra „rímel”.
Sebő Renátától, a bősi Amade László Alapiskola igazgatónőjétől megtudtuk, hogy az iskolába jelenleg 65 a beíratott elsősök száma, ami egybecseng a tavalyi adattal, ugyanis akkor 66 tanuló kezdte meg tanulmányait az intézményben. Az igazgatónő arra is kitért, hogy az alsóbb évfolyamokba csak költözés esetén érkeznek hozzájuk diákok, de ebben az évben még nem fordult elő ilyen eset.
A felbári Batthyány-Strattmann László Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola első osztályába idén 8 elsős jár. A 2025/2026-os tanévre 17 tanulót írattak be iskolába, és szeptembertől valószínűleg 14 elsős lesz, ugyanis hárman halasztást kértek, ők még egy évig az óvodában maradnak, közölte velünk Csémy Ildikó igazgatónő. Az iskola tanulóinak létszáma kicsit emelkedik, ugyanis június végén 10 kilencedikes ballag el.
A vásárúti József Attila Alapiskolában idén is az alsó tagozatosok kedves kis műsora fogadta a leendő elsős diákokat. Az iskolában a jelenlegi 23 elsős már az új oktatási reform szerint tanul. Mióta megszűnt a szomszédos Felsővámoson az alsó tagozatos magyar iskola, azóta pár gyerekkel több jár Vásárútra, de jelenleg „csak” 18 a beíratott, közülük egy külföldön kezdi meg alapiskolás éveit, ketten pedig halasztást kértek, így 15-en kezdik meg szeptemberben az első osztályt.
A 15 tanuló közül 10-en a vásárúti óvodából érkeznek, hozzájuk 4-en a felsővámosi óvodából csatlakoznak, 1 leendő kisdiák pedig a hegyétei oviból jön, számolt be a beíratás legfontosabb adatairól Bognár László igazgató.
Mivel Csallóközkürtön alsó tagozatos alapiskola működik, az ottani diákok ötödikban csatlakoznak a vásárútiakhoz.
